Zgromadzenie Córek św. Kamila (FSC)
Congregatio Filiarum Sancti Camilli
Daughters of St. Camillus (Camilian Sisters)
Congregazione Figlie di San Camillo (Camilliane)
Congregación de las Hijas de San Camilo (Camilianas)
Congregação das Filhas de São Camilo (Camilianas)
Congrégation des Filles de Saint Camille (Sœurs Camilliennes)
Kongregation der Töchtern des heiligen Kamillus (Kamillianerinnen)
Inna nazwa: Kamilianki
Data i miejsce założenia:
1892 rok - Włochy
Założyciele:
bł. Alojzy Tezza MI
św. Józefina Vannini
Liczba sióstr na świecie: ok. 1000 (w Polsce 5) * dane z 2008 roku
Córki św. Kamila obecne są w krajach: Włochy, Hiszpania, Portugalia, Niemcy, Polska, Węgry, Meksyk, Kolumbia, Peru, Brazylia, Argentyna, Chile, Wybrzeże Kości Słoniowej, Burkina Faso, Togo, Benin, Indie, Sri Lanka, Filipiny.
Dom generalny: Włochy (Grottaferrata)
Habit aktualny:
W Europie i Ameryce z wyjątkiem Brazylii: czarny habit z dużym czerwonym krzyżem na piersi, na głowie biały czepek i czarny welon, przy boku różaniec. |
Używany również habit i welon w kolorze białym. |
-------------------------------------
W Afryce, Azji i Brazylii: habit i welon biały lub szary habit i biały welon. |
Habit historyczny:
-------------------------------------
Zgromadzenie żyje charyzmatem św. Kamila de Lellis, który polega na pełnieniu uczynków miłosierdzia ludziom chorym, poprzez posługę względem ciała i duszy, wykonywaną także z narażeniem życia, do czego siostry zobowiązują się dodatkowym, czwartym ślubem zakonnym. Ślub ten jest nie tylko zobowiązaniem, ale też pomocnym narzędziem, które sprawia, że podjęta posługa jest pełna oddania i entuzjazmu.
Duchowość kamiliańska to utożsamianie się z Chrystusem miłosiernym względem człowieka chorego, Chrystusa, który jest lekarzem i Zbawicielem ludzkości i przedstawił siebie jako Dobrego Samarytanina. Siostry będąc takimi właśnie dobrymi Samarytanami stają się w rzeczywistości ludzką obecnością Chrystusa Miłosiernego. Założycielka mawiała do swoich córek: Miłosierdzie jest naszym strojem.
Całe życie zakonne przeniknięte jest przyjaźnią z Bogiem. Założyciel pragnął, aby siostry były skromne, delikatne i głęboko wierzące. Mówił: Mamy być jak fiołki, których nie widać, a których zapach unosi się bardzo wysoko i z dala czuje się ich woń. Córka św. Kamila ma być delikatna, unikająca niepotrzebnych hałasów, tak w życiu codziennym, w sposobie bycia, jak i w posłudze chorym. Ta cisza zewnętrzna ma pomagać w utrzymaniu ciszy wewnętrznej, czyli obecności Boga w nas. Założycielka dodawała: Kochaj ciszę, ponieważ jest ona stróżem życia wewnętrznego.
Córki św. Kamila prowadzą domy opieki, instytuty psychogeriatryczne i centra rehabilitacyjne. W jedynym domu zgromadzenia w Polsce, znajdującym się w Opolu, siostry prowadzą dom opieki dla osób starszych.
Historia:
Bł. Alojzy Tezza dorastał we włoskiej, dobrze sytuowanej materialnie rodzinie. Jego ojciec cieszył się dobrą opinią jako lekarz, co zawdzięcza gorliwej trosce o chorych, jak i szerokiej wiedzy lekarskiej. W jednym z dokumentów archiwalnych znajduje pochwała od władz świeckich adresowana w jego kierunku za ogromną gorliwość w trosce o chorych i nieczęsto spotykane umiejętności, jakimi wykazał się w uprawianiu sztuki lekarskiej. Mały Alojzy kochał i podziwiał ojca i uczył się od niego miłości i poświęcenia wobec cierpiących.
Przykład ojca oraz głos powołania do służby Bożej sprawił, że Alojzy wstąpił do Kamilianów w Padwie, których charyzmatem była opieka nad chorymi. Jeszcze tego samego miesiąca, matka Alojzego będąca już wdową, wyrzekłszy się wszystkiego, rozdała majątek ubogim, kościołom i domom opieki i wstąpiła do klasztoru Sióstr Wizytek.
Alojzy odznaczał się świętością życia oraz mądrością i wiedzą, dlatego powierzano mu wymagające urzędy: wielokrotnego przełożonego, mistrza nowicjatu, przełożonego prowincjalnego francuskiej prowincji, wikariusza generalnego. W okresie pobytu we Francji zapragnął powołać do istnienia wspólnotę kobiet, które opiekowałyby się chorymi w duchu św. Kamila. Otrzymawszy zgodę władz generalnych, zaczął kierować grupą kobiet, zmierzających ku życiu zakonnemu. Wybór na wikariusza generalnego zakonu, a w związku z tym konieczność przeprowadzki do Rzymu udaremniły te starania. Planów swoich jednak nie zaniechał i w Rzymie ponownie zaczął szukać odpowiedniej kandydatki do nowego zgromadzenia.
Alojzy Tezza przedstawiał Judycie różne zgromadzenia, aż w końcu otrzymał światło, że to właśnie ona może być odpowiednią kandydatką do wspólnoty, którą sam pragnął założyć. Zaproponował jej więc zebranie grupy kobiet pragnących, jako zakonnice służyć chorym w duchu św. Kamila. Po kilku dniach Judyta zgodziła się nie bez obaw, gdyż wcześniej w zakonie zajmowała się dziećmi w przedszkolu a nie chorymi.
Na początku 1892 roku, za zgodą kardynała Wikariusza Rzymu, po okresie przygotowań pod kierunkiem Alojzego, Judyta oraz jej dwie towarzyszki otrzymały dokument afiliacji do Zakonu św. Kamila. Niedługo później przyjęły habit zakonny z czerwonym krzyżem, a Judyta otrzymała imię Józefina i została mianowana przełożoną rodzącej się wspólnoty zakonnej. Pod koniec tego samego roku wspólnota liczyła już 14 sióstr. Posługę miłosierdzia pierwsze siostry rozpoczęły od opieki nad dwiema starszymi kobietami. O. Tezza formował nie tylko dusze zakonnic, ale również sam pokazywał jak karmić, myć i ubierać chorych.
W niektórych krajach, w tym także w Polsce, Córki św. Kamila nazywane są Kamiliankami. Należy jednak pamiętać, że pod nazwą Kamilianek znane jest na świecie również inne zgromadzenie: Siostry Posługujące Chorym św. Kamila, chronologicznie wcześniejsze, bo założone w 1829 roku.
Strony www:
Polska: http://siostrykamilianki.blogspot.com
Dom generalny: www.figliedisancamillo.org
Włochy: https://camillianefsc.org
Niemcy: www.kamillus.org
Węgry: http://kamillianusnoverek.hu
Peru: http://hijasdesancamiloperu.over-blog.com
Brazylia: http://filhasdesaocamilo.com.br
Argentyna: www.hijasdesancamilo.org.ar
Indie: www.dscprovincialatebangalore.org
Filipiny: http://daughtersofstcamillus-phils.com
Filmy: