Zgromadzenie Sióstr św. Jana Chrzciciela i Maryi Królowej (CSJ)
Congregation of the Sisters of St. John the Baptist and Mary Queen
Congregazione delle Suore di San Giovanni Battista e Maria Regina
Congregación de las Hermanas de San Juan y María Reina
Congregação das Irmãs de São João Baptista e de Maria Rainha
Congrégation des Sœurs de Saint-Jean-Baptiste et Marie-Reine
Kongregation der Johannesschwestern von Maria Königin
Data i miejsce założenia:
1919 rok - Niemcy
Założyciel:
ks. Johannes Maria Haw
Liczba sióstr na świecie: 236
Siostry św. Jana Chrzciciela i Maryi Królowej obecne są w krajach: Niemcy, Portugalia, Mozambik, Indie.
Dom generalny: Niemcy (Leutesdorf)
----------------------------------------------------------------------------------------------
Habit aktualny:
Niemcy: Czarny lub szary habit z białym kołnierzykiem, na głowie welon tego samego koloru z białą wypustką, na piersi zawieszony krzyżyk
(dwa rodzaje: większy oraz mniejszy równoramienny).
(dwa rodzaje: większy oraz mniejszy równoramienny).
--------------------------------
Portugalia: Biała bluzka, czarna spódnica, szary welon, na piersi zawieszony krzyżyk. |
--------------------------------
Mozambik: Habit i welon szare. |
--------------------------------
Indie: Szary habit i welon lub szare sari z zawieszonym krzyżykiem na piersi.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Habit historyczny:
W białych welonach nowicjuszki. |
----------------------------------------------------------------------------------------------
Duchowość:
Charyzmatem zgromadzenia jest być znakiem wskazującym na Jezusa Chrystusa w duchu św. Jana Chrzciciela.
Jan Chrzciciel jest dla sióstr przykładem. Całkowicie otwarty na Słowo Boże rozpoznał w Panu Jezusie Zbawiciela Świata i przygotowywał mu drogę. Chrystus powróci w chwale; siostry pragną go rozpoznać, tak jak Jan uczynił to pośród ludzi, ponadto z radością czekają na Jego powtórne przyjście. W codziennym życiu szczególnie bliskie są im słowa z Ewangelii: Potrzeba, by On wzrastał, a ja się umniejszał (J 3, 30).
Zakonnice, wszystko czym są, co mają i co robią, powierzają Maryi Królowej, gdyż Ona przyprowadzi je do Pana. Wraz z Maryją całkowicie oddają się Osobie i misji Jej Syna, stając się tym samym częścią dzieła zbawienia ludzkości.
W Eucharystii siostry odnajdują źródło życia i przyjaźni z Panem Jezusem. Prowadzą życie otwarte na działanie Ducha Świętego oraz dyspozycyjne. Starają się świadczyć o miłości i miłosierdziu Pana.
W ramach zgromadzenia istnieje także klasztor kontemplacyjny poświęcony adoracji eucharystycznej.
Działalność:
Siostry św. Jana Chrzciciela i Maryi Królowej podejmują się różnorodnych zadań apostolskich z przekonaniem, że spotkają Chrystusa w każdym z nich. Pracują więc w edukacji, opiekują się chorymi oraz osobami niepełnosprawnymi, prowadzą domy dla ludzi starszych, domy dla byłych więźniów, pomagają osobom uzależnionym od alkoholu wyjść z nałogu, dożywiają ubogie dzieci, w krajach słabiej rozwiniętych uczą czytania i pisania, ponadto włączają się w działalność duszpasterską Kościoła, prowadzą grupy młodzieżowe, organizują rekolekcje.
Historia:
Początki zgromadzenia związane są z historią Niemiec po I Wojnie Światowej. Setki tysięcy ludzi straciło życie, straty gospodarcze były ogromne. Handel i przemysł spowolniły. Ludność niemiecka, jako naród kraju pokonanego, poczuła się zdesperowana, przygnieciona ciężarem podatków, bezrobocia i chciwych właścicieli. Do tego szerzące się idee komunizmu głosiły, że religia to opium dla mas, trzeba dołączyć do religii materialistycznych wygód. Poglądy te osłabiały i tak chwiejną już wiarę chrześcijan. Wielu odchodziło od Boga, przyłączało się do ruchów antykościelnych, inni szukali pocieszenia w alkoholu i hazardzie.
Porażony skalą ubóstwa, alkoholizmu i braku wiary, młody kapłan diecezji trewirskiej Johannes Maria Haw, postanowił walczyć z tymi zjawiskami i zająć się ludźmi zagubionymi: alkoholikami, bezdomnymi, wypuszczonymi więźniami i wszystkimi odrzuconymi przez zwykłego człowieka z klasy średniej. Szedł do tych, których życie było beznadziejne oraz w miejsca, w których Bóg został zapomniany.
W 1919 roku założył Ligę św. Jana Chrzciciela, która miała za zadanie umocnienie dobra i walkę ze złem zarówno w jednostce, jak i w społeczeństwie. Ze współpracowników ks. Hawa wyrosły dwie wspólnoty zakonne. Jako pierwsza powstała już w tym samym roku wspólnota żeńska Sióstr św. Jana Chrzciciela i Maryi Królowej z pierwszym klasztorem w miejscowości Leutesdorf, zatwierdzona kanonicznie w 1928 roku. Dwa lata później życie wspólnotowe rozpoczęła gałąź męska Misjonarzy św. Jana Chrzciciela.
Przy zgromadzeniu powstawały różne dzieła: ośrodek rekolekcyjny, dom dla bezdomnych mężczyzn, zainicjowano apostolat chorych. Aby wzmocnić już podjęte apostolstwo, w 1933 roku powstał klasztor kontemplacyjny.
Dziś, choć zniszczenia wojenne zostały dawno usunięte, charyzmat sióstr pozostaje nadal aktualny. Ludzie skupieni są na gromadzeniu bogactw materialnych i oddają się przyjemnościom seksualnym, które prowadzą do niemoralności i uzależnień. Jan Chrzciciel praktykował przeciwne cnoty: radykalne ubóstwo, mieszkał na pustyni, nosił odzież ze skóry wielbłąda, żywił się miodem i szarańczą. Jest pełen ducha pokory, odrzuca wszelkie pokusy zaszczytu. On nie chce być Mesjaszem, ale wskazuje na Tego, który jest większy od niego. Droga prowadząca z powrotem do Chrystusa jest niczym innym, niż tym, czego nauczył św. Jan nad rzeką Jordan - jest to droga pokory, pokuty i wyrzeczenia.
Strony www:
Indie: www.sjbindia.org
Filmy: