3 stycznia 2020

ss. Szkolne Chrystusa Króla


Siostry Szkolne Chrystusa Króla (CK)
School Sisters of Christ The King
Suore Scolastiche di Cristo Re
Hermanas Maestras de Cristo Rey
Irmãs Escolares de Cristo Rei
Schulschwestern von Christus dem König

Data i miejsce założenia:
1976 - USA

Założyciel:
bp Glennon Patrick Flavin















Liczba sióstr na świecie: brak danych
Siostry Szkolne Chrystusa Króla obecne są w krajach: USA.
Dom generalny: USA (Lincoln, NE)

----------------------------------------------------------------------------------------------

Habit aktualny:

Niebieski habit ze szkaplerzem z białym kołnierzykiem, na głowie niebieski welon z białym czółkiem i wypustką, na piersi zawieszony krzyżyk.



Na co dzień używany także habit w kolorze błękitnym.




----------------------------------------------------------------------------------------------

Duchowość:
Charyzmat zgromadzenia to całkowita przynależność do Chrystusa Króla. W panowaniu Pana Jezusa tkwi podstawowa motywacja do świętości. Siostry żyją tylko dla Niego, bo przez Niego zostały stworzone i przez Niego odkupione. Zakonnice uznają Jego królestwo nad sobą poprzez składane śluby i codzienne życie. Poprzez profesję zakonną oddają Wszechwładnemu Panu wszystko, czym są, wszystko, co mają i wszystko, czym mają nadzieję być. Czczą Chrystusa jako Króla w Szopce, na Krzyżu, w Najświętszym Sakramencie i Panowaniu w Niebie. Ponieważ Chrystus jest Królem całej ludzkości siostry starają się z gorliwością przyprowadzać innych do Niego, czyniąc Go Królem każdego serca.
Z woli założyciela Siostry Szkolne mają wyróżniać się szczególnym nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu. Starają się więc spędzać jak najwięcej czasu ze swoim Oblubieńcem w tabernakulum. Miłość do Eucharystii rozpalana jest modlitwą liturgiczną, wspólnotową i prywatną. Obejmują ona m.in. codzienną Mszę Świętą i liturgię godzin, medytację, czytanie duchowe, Różaniec, Drogę Krzyżową i rachunek sumienia, miesięczne dni skupienia i coroczne ośmiodniowe rekolekcje.












Siostry mają także szczególną miłość do kapłaństwa, ponieważ bez kapłana nie ma Eucharystii, nie ma obecności Chrystusa Króla w Najświętszym Sakramencie. Największe łaski od Boga przychodzą przez ręce kapłana: boskie życie w Chrzcie Św., pokarm eucharystyczny, odpuszczenie grzechów w Spowiedzi Świętej. Miłość ta skłania siostry do lojalności i przywiązania do papieża, a także do modlitwy o dobrych i świętych kapłanów oraz promocji powołań do kapłaństwa.
Kolejny aspekt duchowości wspólnoty to ufne wpatrzenie się w Maryję, naśladowanie Jej cnót, a zwłaszcza Jej całkowitej miłości do Boga, dzięki której siostry są bliżej Jej Syna.
Duchowość zgromadzenia nawiązuje także do duchowości św. Alfonsa, zgodnie z nią jest poświęcona Męce Pańskiej i ukrzyżowanemu Królowi. Siostry starają się akceptować krzyże, które na nie przychodzą i praktykować samozaparcie. W ten sposób naśladują Pana i wynagradzają za grzechy swoje i świata.









Działalność:
Katecheza jest podstawową misją apostolską zgromadzenia. W ten sposób siostry szerzą Królestwo Chrystusa, pracując w szkołach parafialnych, wyższych, angażując się w różne programy duszpasterskie.


Historia:
Założycielem zgromadzenia jest bp Glennon Patrick Flavin, mianowany w 1967 roku ordynariuszem diecezji Lincoln w stanie Nebraska. Biskup miał dwa priorytety: wychowanie katolickie i promowanie powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. Wyróżniał się wiernością Kościołowi, gorliwością dla zbawienia dusz, ale też prostotą życia z dużą radością.
Widział on potrzebę sióstr zakonnych w szkołach w diecezji, wiedział też, że - aby Chrystus mógł panować - edukacja katolicka jest niezbędna w formacji świeckich. W tym celu w 1976 roku założył Zgromadzenie Sióstr Szkolnych Chrystusa Króla.
Pierwsze kandydatki zostały posłane do Immaculata w Pensylwanii, aby odbyć formację zakonną u tamtejszych Sióstr Służebnic Niepokalanego Serca Maryi. W Lincoln powstał pierwszy dom zgromadzenia. Dopiero w 1994 roku wybrano pierwszą przełożoną generalną i młoda wspólnota stała się w pełni samodzielna. Dwa lata później następca bpa Flavina zatwierdził konstytucje i dyrektorium Sióstr Szkolnych napisane jeszcze przez założyciela.











Strony www:
www.cksisters.org

Filmy: