9 lutego 2019

Benedyktynki Łaski i Współczucia


Siostry Benedyktynki Matki Bożej Łaski i Współczucia
Benedictine Sisters of Our Lady of Grace and Compassion
Suore Benedettine di Nostra Signora della Grazia e Compassione
Hermanas Benedictinas de Nuestra Señora de Gracia y Compasión
Irmãs Beneditinas de Nossa Senhora da Graça e Compaixão
Soeurs Bénédictines de Notre-Dame de Grace et Compassion
Benediktinerinnen Unserer Lieben Frau von Gnade und Mitleid


Data i miejsce założenia:
1959 rok – Wielka Brytania

Założycielka:
m. Mary Garson
















Liczba sióstr na świecie: brak danych
Benedyktynki Łaski i Współczucia obecne są w krajach: Wielka Brytania, Kenia, Uganda, Indie, Sri Lanka.
Dom generalny: Wielka Brytania (Brighton)

Habit aktualny:

Granatowy habit bez rękawów z białym kołnierzykiem, biała bluzka,
na głowie granatowy welon z białą wypustką, na piersi zawieszony krzyż zgromadzenia.





Habit historyczny:




Duchowość:
Życie zgromadzenia opiera się na Regule św. Benedykta, według której codzienność polega na poszukiwaniu Boga i Jego woli w zrównoważonym życiu modlitwy, pracy, nauki i w życiu we wspólnocie. Motto benedyktyńskiego powołania brzmi: Ora et Labora, czyli: Módl się i pracuj.
Przez cały dzień siostry zbierają się razem, aby oddawać cześć Bogu w liturgii Mszy Świętej i Boskiego Oficjum, ważne miejsce zajmuje też osobista modlitwa oraz praktyka Lectio Divina - modlitewnego czytania Pisma Św.
Podstawowe wartości benedyktyńskiej duchowości obejmują posłuszeństwo, stabilność, szacunek i pokorę. W duchu założycielki siostry starają się okazywać gościnność i współczucie osobom starszym i potrzebującym. 
Duży nacisk kładziony jest na życie wspólnotowe. Pod zwierzchnictwem przełożonej siostry wspólnie modlą się, pracują, spożywają posiłki, świętują, uczą się. Dzięki wzajemnej miłości i szacunkowi pomagają sobie nawzajem znaleźć drogę do Boga i wzrastać w Nim.
Po kilku latach formacji Benedyktynki składają śluby: stałości, którym obiecują wytrwać w rodzinie zakonnej wraz ze wszystkimi jej wadami i mocnymi stronami; następnie posłuszeństwo oraz nawrócenie życia poprzez które wybierają codzienne podążanie za Ewangelią.











Działalność:
Praca apostolska zgromadzenia obejmuje głównie troskę o osoby starsze i chore w domach opieki, w tym także w domach dla księży emerytów. Ponadto siostry prowadzą szpital i ambulatorium, aptekę, żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe, bursy dla studentów, szkołę pielęgniarstwa, pomagają w parafiach, katechizują, organizują rekolekcje, wypiekają hostie, produkują świece.


Historia:
Założycielka zgromadzenia Mary Garson z wykształcenia była psychologiem, w czasie II Wojny Światowej służyła jako oficer w brytyjskich Pomocniczych Siłach Powietrznych dla Kobiet, a później pracowała jako psycholog w Brighton na południu Anglii. W 1946 r. pod kierunkiem o. Bernarda Basseta SJ, Mary została katoliczką i wstąpiła do stowarzyszenia katolickiego, co wiązało się z cotygodniowymi spotkaniami, dyskusjami na temat Ewangelii i pracą apostolską.
W grudniu 1953 roku Mary znalazła się w domu, w którym mieszkała niedowidząca kobieta po siedemdziesiątce, usiłująca opiekować się niewidomą siostrą i 90-letnią znajomą, które dodatkowo były przykute do łóżka. Mary zaczęła zastanawiać się, czy może Bóg chce, aby zrobiła coś dla tych kobiet. Uznała, że zorganizuje dom dla ludzi starszych w potrzebie, ale najpierw zaoszczędzi na tyle pieniędzy, aby zaryzykować hipotekę. Bóg sprawił, że już kilka dni później ofiarowano wystarczająco dużą sumę. Mary kupiła dom w Brighton i tak rozpoczęła się jej działalność charytatywna, poświęcona opiece nad osobami starszymi i potrzebującymi.


W miarę rozszerzania się prac niektóre ze współpracowniczek zapragnęły całkowicie poświęcić swoje życie apostolstwu. Jednak tylko pragnienie dwóch kobiet okazało się trwałe i pozostały z Mary. Miejscowy biskup doradził im, aby założyły pobożną unię. W ten sposób w 1959 roku narodziło się Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Łaski i Współczucia.
W 1978 roku pierwsza kapituła generalna młodej wspólnoty przyjęła Regułę św. Benedykta, a m. Mary została wybrana Przełożoną Generalną. Zgromadzeniem kierowała do 2005 roku, dwa lata później zmarła. W 1992 roku wspólnota została uznana na prawie diecezjalnym oraz została oficjalnie przyjęte do Konfederacji Benedyktyńskiej.

Strony www:
www.graceandcompassionbenedictines.org.uk