Mniszki Dominikanki Wieczystego Różańca (OP)
Dominican Nuns of the Perpetual Rosary
Monache Domenicane del Rosario Perpetuo
Monjas Dominicas del Rosario Perpetuo
Monjas Dominicanas do Rosário Perpétuo
Moniales Dominicaines du Rosaire Perpétuel
Data i miejsce założenia:
1880 rok - Francja
Założyciele:
o. Damien-Marie Saintourens OP
m. Rose de Sainte-Marie Wehrlé
Liczba sióstr na świecie: 80 * dane z 2015 roku
Dominikanki Wieczystego Różańca obecne są w krajach: Francja, Portugalia, USA.
Dom generalny: każdy klasztor jest autonomiczny
Habit aktualny:
Dopełnieniem stroju jest czarny płaszcz chórowy. |
----------------------------------------
Welon używany w klasztorze w Fatimie w Portugalii. |
----------------------------------------
Welon używany w niektórych klasztorach w USA, m.in. w klasztorze w Camden i Lancaster. |
----------------------------------------
W klasztorze w Milwaukee w USA: habit z pelerynką, czarny welon z białym paskiem.
Habit historyczny:
Z czarnymi szkaplerzami - siostry konwerski. |
----------------------------------------
Strój używany w klasztorze w Summit w USA do 2016 roku, kiedy to mniszki powróciły do welonu o tradycyjnym kroju. |
Duchowość:
Dominikanki Wieczystego Różańca są zakonem kontemplacyjnym. Ich ostatecznym celem jest bycie wolnymi tylko dla Boga, będąc tym samym przypomnieniem światu prymatu miejsca, jakie powinien zajmować Bóg w życiu chrześcijanina.
Elementy składające się na dominikańskie życie to wspólnota, celebracja liturgii, modlitwa osobista, przestrzeganie ślubów zakonnych i studiowanie Pisma Świętego. W wiernym wypełnianiu tych obowiązków mniszkom pomaga odosobnienie za klauzurą papieską, milczenie, habit, praca i praktyki pokutne. Codzienność kształtowana jest w oparciu o Regułę św. Augustyna, Konstytucje oraz okresy Roku Liturgicznego. Będąc częścią Zakonu Kaznodziejskiego siostry cechują się duchem apostolskiej gorliwości całkowicie poświęcając się zbawieniu dusz.
Jak w każdym dominikańskim zgromadzeniu w życiu mniszek studium świętej Prawdy zawartej na kartach Pisma Świętego, w dokumentach Kościoła oraz w pracach teologicznych zajmuje szczególne miejsce.
Będąc zakonem kontemplacyjnym, klauzurowym Dominikanki Wieczystego Różańca nie prowadzą zewnętrznej działalności. Ich apostolstwem jest modlitwa, zwłaszcza różańcowa, w intencjach Kościoła i świata. Oprócz zwykłych prac domowych mniszki szyją bieliznę kościelną, wykonują różańce, wypiekają komunikanty, sprzedają artykuły religijne itp.
Historia:
Przez wiele stuleci Zakon Dominikański propagował modlitwę różańcową poprzez zakładanie Bractw Najświętszego Różańca. Gromadził on ludzi świeckich pod kierunkiem dominikańskiego zakonnika. W 1875 roku francuski dominikanin o. Damien-Marie Saintourens został wyznaczony przez przełożonych do apostolstwa polegającego na wędrownym przepowiadaniu i szerzeniu Świętego Różańca. Świeccy, zapisując się do bractwa, zobowiązywali się do praktyki wieczystego różańca; odmawiali oni różaniec przez jedną godzinę każdego miesiąca, tworząc nieprzerwany ciąg modlitwy do Matki Bożej.
Jednak o. Damien-Marie czuł, że tak jak istnieją klasztory mniszek z wieczystą adoracją Najświętszego Sakramentu, powinny istnieć klasztory z wieczystą modlitwą różańcową, tworząc Straż Honorową Królowej Niebios. Aby poprosić o pomoc Maryję, zakonnik spędził noc na modlitwie w Lourdes w Grocie Objawień. Wówczas usłyszał on głos Matki Bożej: Mój synu, sprawiłoby Mi to wielką radość, gdybyś zrealizował plan, którym cię zainspirowałam, aby założyć Zakon Dominikańskich Sióstr Wieczystego Różańca. Będą one moją Strażą Honorową na ziemi, a potem u stóp mojego tronu w Niebie.
Podczas głoszenia kazań w południowej Francji o. Saintourens odwiedził klasztor mniszek dominikanek w Mauleon i w rozmowie z przeoryszą wspomniał o swoim projekcie. Ta zasugerowała siostrę Rose de Sainte-Marie Wehrlé jako osobę odpowiednią do tego zadania.
W 1880 m. Rose roku przybyła do Calais, gdzie o. Damien-Marie zgromadził już kilka kandydatek do nowego zgromadzenia, aby stanąć na ich czele jako przełożona. Po kliku miesiącach siostry przyjęły habity zakonne. Rok ten przyjmuje się jako datę narodzin Dominikanek Wieczystego Różańca. Wkrótce we Francji po raz kolejny wybuchły antyklerykalne nastroje, dlatego wspólnota przeniosła się do wsi Bonsecours de Peruwelz w Belgii tuż przy granicy z Francją, gdzie uzyskała aprobatę biskupa diecezji Mechelen dla konstytucji zakonnych. Zgromadzenie do dziś pozostaje wspólnotą na prawie diecezjalnym.
Dzięki łasce Bożej portugalski klasztor zakonu znajduje się w Fatimie. Mniszki swoją modlitwą mogą odpowiadać na wezwanie Najświętszej Maryi Panny właśnie tam, gdzie objawiała się trojgu dzieciom prosząc, aby odmawiały różaniec jako ratunek dla świata.
Dzięki łasce Bożej portugalski klasztor zakonu znajduje się w Fatimie. Mniszki swoją modlitwą mogą odpowiadać na wezwanie Najświętszej Maryi Panny właśnie tam, gdzie objawiała się trojgu dzieciom prosząc, aby odmawiały różaniec jako ratunek dla świata.
Rose de Sainte-Marie Wehrlé była mistyczką, wielokrotnie ukazywał się jej Pan Jezus. Na polecenie spowiednika spisała łaski udzielone jej przez Pana. Ciekawostką jest fakt, że zanim jeszcze została współzałożycielką nowego zakonu, na polecenie generała dominikanów, została wysłana do Polski do krakowskiego klasztoru dominikanek, z misją odnowienia ducha zakonnej gorliwości tamtejszych mniszek. W Krakowie przebywała w latach 1870-1872 przez pewien czas pełniąc obowiązki mistrzyni nowicjuszek, gdzie dała się poznać jako święta zakonnica.
Strony www:
USA - klasztory:
- Summit: www.summitdominicans.org
- Marbury: www.marburydominicannuns.org
- Lancaster: www.opnunslancaster.org
- Milwaukee: www.dsopr.org
Portugalia:
- Fatima: www.fatima-dominicans.com
Filmy: