Zgromadzenie Jezusa i Maryi (CJM)
Congregation of Jesus and Mary (Eudists)
Congregazione di Gesù e Maria (Eudisti)
Congregación de Jesús y María (Eudistas)
Congregação de Jesus e Maria (Eudistas)
Congrégation de Jésus et Marie (Eudistes)
Kongregation von Jesus und Maria (Eudisten)
Data i miejsce założenia:
1643 rok - Francja
Założyciel:
św. Jan Eudes
Liczba zakonników na świecie: 519 (w tym 376 kapłanów) * dane z 2017 roku
Eudyści obecni są w krajach: Francja, Włochy, USA, Kanada, Meksyk, Dominikana, Honduras, Nikaragua, Kolumbia, Wenezuela, Ekwador, Peru, Brazylia, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej, Benin, Togo, Kenia, Filipiny.
Dom generalny: Włochy (Rzym)
----------------------------------------------------------------------------------------------
Habit aktualny:
Strój duchowieństwa diecezjalnego. |
----------------------------------------------------------------------------------------------
Habit historyczny:
Strój z połowy XIX wieku. |
----------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------
Duchowość:
Celem Zgromadzenia Jezusa i Maryi jest ewangelizacja. Eudyści starają się odnowić wiarę w ludzie Bożym, a także dążą do tego, aby Kościół zawsze miał dobrych pasterzy. Założyciel, św. Jan Eudes chciał, aby członkowie zgromadzenia byli święci, ponieważ kapłaństwo jest również święte.
Eudyści są stowarzyszeniem życia apostolskiego. Nie składają więc ślubów zakonnych jedynie takie, jakie składa każdy kapłan w Kościele Katolickim. Żyją we wspólnocie braterskiej, duchowy pokarm czerpiąc z Eucharystii, Słowa Bożego i modlitwy.
Eudyści starają się kontynuować i dopełnić w sobie życie Pana Jezusa, chcą mieć w sobie Jego ducha - Najwyższego Kapłana, czciciela Ojca, Zbawiciela ludzi i głowy Kościoła. Duchowość zgromadzenia opiera się na: łasce Bożej, którą zakonnicy muszą się napełnić, aby przekazywać ją innym; woli Bożej, starając się być jak Pan Jezus, który w swoim ziemskim życiu służył Ojcu; na krzyżu Jezusa, wyrzekając się samych siebie, biorąc swój krzyż i naśladując Pana; oraz na głębokiej, żarliwej i osobistej miłości do Jezusa Chrystusa i Maryi.
Zgromadzenie ma również duże nabożeństwo do Serca Jezusowego, które objawia ludziom miłość Boga, a także oddają cześć Sercu Maryi, zjednoczonemu nierozerwalnie z sercem Pana Jezusa.
Działalność:
Praca apostolska członków zgromadzenia podejmowana jest zgodnie z możliwościami i prośbami biskupów.
Eudyści prowadzą więc parafie, sanktuaria, domy rekolekcyjne, głoszą misje ludowe i rekolekcje, zajmują się formacją kapłanów i świeckich, służą ubogim i opiekują się chorymi, prowadzą przedszkola, szkoły i uniwersytety, a także głoszą Dobrą Nowinę poprzez środki masowego przekazu, radio, telewizję, internet.
Historia:
Św. Jan Eudes w 1621 roku rozpoczął studia teologiczne w Caen z zamiarem zostania kapłanem diecezjalnym, jednak wkrótce postanowił wstąpić do założonych kilkanaście lat wcześniej Oratorianów Jezusa i Maryi.
Żywo przejęty duchem wspólnoty, po święceniach kapłańskich gorliwie oddawał się ewangelizacji, głoszeniu misji ludowych i słuchaniu spowiedzi świętej w różnych miastach na terenie Francji. Zetknął się też z problemem prostytutek, które próbowały nawrócić się. Jan Eudes próbował rozwiązać ich problemy mieszkaniowe, szukając dla nich tymczasowego miejsca u pobożnych rodzin. W 1641 roku wynajął dom dla skruszonych kobiet, gdzie mogły zamieszkać, szukając godnej pracy. Z myślą o tych kobietach założył też w tym samym roku żeńskie Zgromadzenie Matki Bożej Miłosierdzia. Natomiast po wybuchu gwałtownej zarazy w Normandii przez dwa miesiące opiekował się chorymi zarówno duchowo, jak i materialnie.
Doświadczenie pracy duszpasterskiej doprowadziło go do wniosku, że najpierw trzeba zreformować i odnowić duchowo kapłanów, a dopiero następnie wiernych świeckich. Chciał więc tworzyć w tym celu seminaria poświęcone formacji duchowieństwa, jednak nie uzyskał zgody przełożonych swojej wspólnoty. Postanowił więc utworzyć stowarzyszenie księży diecezjalnych poświęcone formowaniu gorliwego duchowieństwa parafialnego. Wspólnota ta została założona w Caen w 1643 roku pod nazwą Zgromadzenie Jezusa i Maryi. Jego członkowie nie byli związani żadnymi ślubami zakonnymi. Sam Jan Eudes opuścił Oratorianów, stając się członkiem nowej wspólnoty. Wraz z pięcioma pierwszymi członkami oddał się Świętej Trójcy, która jest pierwszą zasadą i ostatecznym celem świętości kapłaństwa. Symbolem zgromadzenia było Serce Jezusa, w które Serce Maryi zostało mistycznie włączone, jako symbol wiecznej miłości, jaką Pan Jezus ma dla ludzi.
Strony www:
Dom generalny: www.cjm-eudistes.org
Francja: www.eudistes-france.com
USA, Kanada, Filipiny: www.eudistes.org
Kolumbia: www.padreseudistas.com