Instytut Sióstr Misjonarek Nauki Chrześcijańskiej (MDC)
Institute of the Missionary Sisters of Christian Doctrine
Istituto delle Suore Missionarie Dottrina Cristiana
Instituto de Hermanas Misioneras Doctrina Cristiana
Instituto de Irmãs Missionárias da Doutrina Cristã
Institut de Sœurs Missionnaires Doctrine Chrétienne
Institut der Missionsschwestern der Christlichen Lehre
Data i miejsce założenia:
1890 rok - Włochy
Założyciele:
m. Maria Francesca De Sanctis
bp Augusto Antonino Vicentini
Liczba sióstr na świecie: 272 * dane z 2008 roku
Misjonarki Nauki Chrześcijańskiej obecne są w krajach: Włochy, Boliwia, Kongo-Brazzaville.
Dom generalny: Włochy (L'Aquila)
----------------------------------------------------------------------------------------------
Habit aktualny:
Beżowy bezrękawnik, biała bluzka, na głowie beżowy welon z białą wypustką, na piersi po lewej stronie przypięty znak zgromadzenia. |
We Włoszech używany również bezrękawnik i welon w kolorze czarnym bądź też beżowy lub biały habit z welonem tego samego koloru. |
----------------------------------------------------------------------------------------------
Habit historyczny:
---------------------------------------
---------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------
Być katechetką wśród ludzi w Kościele i pomagać im odczytywać historię miłości, jaką Bóg pisze w życiu każdego z nich to charyzmat Misjonarek Nauki Chrześcijańskiej. Siostry starają się, aby wszyscy ludzie, do których się zbliżają, mogli poznać tajemnicę zbawienia.
Zgromadzenie stawia przed sobą potrójny cel: nauczanie chrześcijańskiej doktryny w każdej grupie społecznej, a zwłaszcza biednym; przygotowywanie dzieci do pierwszej Komunii Świętej oraz pomaganie chorym i przygotowywanie ich na świętą śmierć. Charyzmat katechezy jest sposobem, w jaki zakonnice uczestniczą w misji apostolskiej Kościoła szerzenia Słowa Bożego.
Choć zgromadzenie nie należy do wspólnot franciszkańskich to jednak założycielka przekazała zgromadzeniu ducha podobnego do tego, który wskazywał św. Franciszek z Asyżu, mianowicie aby siostry żyły i postępowały według Świętej Ewangelii, w ścisłym zjednoczeniu z Jezusem Chrystusem, w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie.
Patronami zgromadzenia są: Franciszek z Asyżu oraz św. Alfons Maria De Liguori.
Działalność:
Siostry poświęcają się w szczególności katechezie oraz edukacji i wychowaniu dzieci i młodzieży w przedszkolach, szkołach, ośrodkach wychowawczych i domach dziecka. Niosą także Słowo Boże w parafiach, w domach dla osób starszych, na misjach zagranicznych, a także w zwykłych codziennych kontaktach z innymi ludźmi.
Historia:
Misjonarki Nauki Chrześcijańskiej narodziły się w okresie, gdy Włochy doświadczały wielu politycznych i społecznych zawirowań. Niedawne narodziny jednolitego państwa włoskiego szły w parze z silnym antyklerykalizmem władzy świeckiej, zarówno lewicy, jak i prawicy, która usprawiedliwiała i zachęcała do tłumienia zakonów, niszczenia i zamykania kościołów, duszenia wartości duchowych. Owocem tego był religijny i moralny rozkład społeczeństwa, Katechizacja dzieci i młodzieży była niemal niemożliwa, a co za tym idzie brak właściwego przygotowania do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. W podobnej sytuacji znajdowało się miasto L’Aquila, gdzie miejscowi księża nie byli w stanie sprostać wszystkim duchowym potrzebom wiernych. Żywa była konieczność wyrwania ludzi z religijnej ignorancji poprzez katechezę.
Młoda, zakochana w Bogu mieszkanka tego miasta, Maria Nicola Santa De Sanctis, mająca już krótkie doświadczenie życia zakonnego, które ze względów zdrowotnych musiała porzucić, również zaczęła dostrzegać potrzebę katechezy. Powoli w jej duszy zaczęło dojrzewać nowe powołanie: całkowitego oddania się Kościołowi jako katechetka. Wspierana przez biskupa diecezji L'Aquila została skierowana do parafii San Quinziano, gdzie przez długi czas nauczała podstawowych elementów życia chrześcijańskiego dzieci i dorosłych. Wkrótce dołączyły do niej inne młode kobiety zdeterminowane, aby poświęcić wszystko nauczaniu prawd wiary.
W taki sposób zaczęło rodzić się nowe zgromadzenie zakonne poświęcone katechezie, która miała być prowadzona w każdych warunkach, dla ludzi w każdym wieku, w każdej klasie społecznej, i wszędzie, gdziekolwiek jest pragnienie Słowa Bożego. Szczególne poparcie matka Francesca otrzymała od kolejnego ordynariusza L'Aquila bpa Augusto Antonino Vicentini’ego, dzięki któremu w 1890 roku oficjalnie narodził się Instytut Misjonarek Nauki Chrześcijańskiej. W roku tym 12 sióstr z założycielką na czele, otrzymało habit zakonny, nowe imiona i złożyło śluby ku chwale Boga i w wiernej służbie Słowu.
Strony www:
www.missionariedottrinacristiana.it