29 czerwca 2018

Dominikanki Nauki Chrześcijańskiej


Zgromadzenie Sióstr Dominikanek Nauki Chrześcijańskiej (OP)
Congregation of the Dominican Sisters of the Christian Doctrine
Congregazione delle Suore Domenicane della Dottrina Cristiana
Congrégation des de las Hermanas Dominicas de la Doctrina Cristiana
Congregação das Irmãs Dominicanas da Doutrina Cristã
Congrégation des Soeurs Dominicaines de la Doctrine Chrétienne
Kongregation der Dominikanerinnen der christlichen Lehre


Data i miejsce założenia:
1948 rok - Meksyk

Założycielka:
m. Leonor Baqueriza Figueroa















Liczba sióstr na świecie: brak danych
Dominikanki Nauki Chrześcijańskiej obecne są w krajach: Meksyk, Kolumbia, Peru, USA, Gwinea Równikowa, Nigeria.
Dom generalny: Meksyk (México)

Habit aktualny:

Biały habit przepasany skórzanym paskiem, biały szkaplerz, na głowie czarny welon z białą wypustką, przy boku różaniec.




nowicjuszki
------------------------------------

Na co dzień używany także czarny lub biały bezrękawnik z białą bluzką,
na głowie czarny welon z białą wypustką, pod szyją przypięty znak zakonu dominikańskiego.
Możliwy również strój świecki.


Habit historyczny:





Duchowość:
Szczególnym celem zgromadzenia jest niesienie przesłania Jezusa Chrystusa ludziom ubogim moralnie, kulturowo bądź materialnie poprzez ewangelizację, katechizację, misje i pracę społeczno-wychowawczą wśród rodzin i osób, które najbardziej tego potrzebują. Czynią to na podobieństwo Pana, który również to czynił: …ubogim głosi się Ewangelię (Mt 11, 5).
Siostry prowadzą życie ewangeliczne pod spojrzeniem Maryi i w duchu św. Dominika. Aby być wiernymi swojemu powołaniu i charyzmatowi, dążą do jednomyślności we wspólnym życiu, wierności ślubom zakonnym, żarliwości w uczestnictwie w liturgii, szczególnie w Eucharystii i Liturgii Godzin oraz w osobistej modlitwie, w praktyce studium, wytrwałości w przestrzeganiu reguły zakonnej i posłudze apostolskiej. Apostolstwo zgromadzenia wyrasta z kontemplacji - cichej i osobistej modlitwy.
Duże znaczenie w codzienności Dominikanek ma siostrzana wspólnota, która jest zjednoczona miłością Chrystusa. Wspólnota jest miejscem pracy, modlitwy, studium.
Cnotami szczególnie cenionymi w zgromadzeniu są: miłość, szacunek, sprawiedliwość, pokora i prostota, współczucie i miłosierdzie, bezinteresowna służba i radość, wierność prawdzie.











Działalność:
Ewangelizacja i katechizacja stanowią główne pole działalności apostolskiej Dominikanek Nauki Chrześcijańskiej. Ponadto działalność społeczno-wychowawcza w prowadzonych przez siostry przedszkolach, szkołach, świetlicach dla dzieci, pomoc rodzinom żyjącym w ubóstwie, praca misyjna. Celem apostolstwa sióstr jest pomoc w odkryciu i rozwinięciu nasienia Słowa Bożego, które ludzie noszą sami w sobie.


Historia:
Założycielka zgromadzenia m. Leonor Baqueriza Figueroa wychowywała się w rodzinie wrażliwej na potrzeby ubogich, jednak niezbyt religijnej. Jej rodzice wierzyli w Boga, ale nie chodzili do Kościoła. Gdy pewnego dnia otrzymała egzemplarz Ewangelii zaczęła czytać go z coraz większym zainteresowaniem. W ten sposób spotkała Chrystusa i zapragnęła dać poznać Go innym.
Leonor zaczęła katechizować pod kierownictwem Ojców Dominikanów, sama też została dominikańską tercjarką. Zakładała centra katechezy w ubogich dzielnicach miasta México. Podczas pracy katechetycznej bliżej zetknęła się z ludzką nędzą i tragicznymi warunkami życiowymi ludzi, którzy żyli niejednokrotnie w małych kartonowych domach, a tym co najbardziej ją bolało było rozpad rodziny, powszechny u ludzi ubogich.


Leonor do tej pory nigdy nie spotkała sióstr zakonnych i nic nie wiedziała o życiu w klasztorze, dlatego nie myślała o takiej drodze życia. Chciała tylko poświęcić się Panu mówiąc o Nim tym biednym ludziom i pomagać im wydostać się z materialnej nędzy. Jednak jej kierownik duchowy o. Joaquín Peñamaría OP dostrzegł w jej duszy inne plany Boże. Z pomocą kapłana zaczęła tworzyć nową wspólnotę zakonną.
Arcybiskup México pobłogosławił dzieło i zatwierdził je. Jako początek przyjmuje się rok 1948, gdy Leonor i kilka towarzyszek, podobnie jak ona tercjarek, przyjęła habit dominikański i zamieszkała w małym domku, żyjąc w radykalnym ubóstwie. W domu było tylko skromne łóżko dla każdej siostry, stół i sześć drewnianych stołków oraz to, co było konieczne do przygotowywania posiłków.










Strony www:
www.dominicasdc.org.mx
USA: www.dominicasddcnorteamerica.org