20 października 2017

ss. Kolegium Św. Rodziny


Zgromadzenie Sióstr Kolegium Św. Rodziny (SCSF)
Congregation of the Collegine Sisters of the Holy Family
Congregazione delle Suore Collegine della Sacra Famiglia
Congregación de las Hermanas Coleginas de la Sagrada Familia
Congregação das Irmãs Coleginas da Sagrada Família
Congrégation des Soeurs Collégiennes de la Sainte Famille
Kongregazion der Schwestern "Collegine" der heiligen Familie


Data i miejsce założenia:
1717 rok - Włochy

Założyciel:
kard. Pietro Marcellino Corradini















Liczba sióstr na świecie: brak danych
Siostry Kolegium Św. Rodziny obecne są w krajach: Włochy, Wielka Brytania, Polska, Rumunia, Albania, Meksyk, Kenia, Tanzania.
Dom generalny: Włochy (Palermo)

Habit aktualny:

Czarny (lub szary) habit wycięty w szpic, na głowie czarny (lub szary) welon, na piersi zawieszony krzyż.



W Afryce strój w kolorze białym lub szarym.



Habit historyczny:




Duchowość:
Zgromadzenie żyje według duchowości Świętej Rodziny, w której przede wszystkim liczyła się miłość. Wszystkie domy sióstr, zgodnie z życzeniem założyciela, mają atmosferę i ducha domu w Nazarecie. Dlatego najważniejszą myślą pierwszych konstytucji było rozsiewanie dobra wokół i dzielenie się miłością na chwałę Boga.
Siostry starają się realizować swój zakonny charyzmat według trzech zasad: kochaj, wychowuj, nauczaj. Pragną więc głosić Bożą miłość przez dzielenie się doświadczeniem wiary chrześcijańskiej razem z nauczaniem. Każdego dnia wprowadzają w czyn słowa założyciela, by płonąć – aby świecić, żyć – aby służyć. Głównym celem apostolskim zgromadzenia jest praca z dziećmi i młodzieżą przez edukację i wychowanie w wierze.
Duchowość wspólnoty jest głęboko chrystocentryczna i maryjna. W Jezusie, Maryi i Józefie każda siostra znajduje najdoskonalsze wzory całkowitego oddania się Bogu w życiu kontemplacyjnym i apostolskim: w modlitwie, oddaniu się bliźniemu, pracy i służbie.
Życie modlitewne zgromadzenia obejmuje m.in. codzienną Mszę Świętą, Liturgię Godzin, modlitwę Anioł Pański, adorację Najświętszego Sakramentu, różaniec, rozmyślanie, czytanie duchowe oraz modlitwę indywidualną.


Działalność:
Siostry prowadzą przedszkola, szkoły różnego typu, domy dziecka. Opiekują się dziećmi, które nie mają rodziców, albo których rodzice są po rozwodach i nie chcą się nimi zajmować, dziećmi z rodzin patologicznych, w których są problemy z uzależnieniem, albo dziećmi z bardzo biednych rodzin, które są zaniedbane i nie mają co jeść. Ważnym aspektem pracy wychowawczej jest formacja rodzin poprzez wsparcie i współpracę z rodzicami. Siostry niosą także pomoc samotnym matkom, opiekują się wspólnotami młodzieżowymi, katechizują.
W jedynym domu zgromadzenia w Polsce, znajdującym się w Kielcach siostry prowadzą przedszkole i katechizują więźniów.


Historia:
Pietro Marcellino Corradini odznaczał się nieprzeciętnymi zdolnościami i wybitną inteligencją, które umożliwiły mu zdobycie solidnego wykształcenia. Dzięki temu też rozpoczął pracę w Kurii Rzymskiej, a po studiach teologicznych i święceniach kapłańskich wkrótce otrzymał sakrę biskupią, a następnie został mianowany kardynałem.
Był pasterzem wrażliwym na potrzeby biednych rodzin. W Rzymie założył szpital, często odwiedzał chorych i interesował się ich sytuacją, a pod koniec swojego życia pomagał trędowatym. Pamiętał także o swoim rodzinnym miasteczku Sezze. Słyszał o historiach życia dziewcząt, które w większości nie miały możliwości odpowiedniego przygotowania się do życia dorosłego i podjęcia odpowiedzialności za rodzinę oraz ugruntowania własnej wiary. Uważał, że kobiety powinny być wykształcone, co w początkach XVIII wiekuwcale nie było takie oczywiste.


W Sezze właśnie, w 1717 roku, założył pierwszy dom zakonny Zgromadzenia Sióstr Kolegium Świętej Rodziny, które miało wychowywać biedne dziewczęta w wierze i kulturze i przygotowywać je do dobrego i uczciwego życia.
Kard. Corradini nie chciał jednak, aby zakonnice żyły za murami klasztoru lecz miały wychodzić i szukać dziewcząt na ulicach. Jednak w tamtym okresie według obowiązującego prawa kanonicznego mogły istnieć jedynie zakony żeńskie o charakterze klauzurowym. Zalecił więc w konstytucjach, aby każda wspólnota posiadała charakter autonomiczny, nie tworząc zgromadzenia zakonnego z wieloma placówkami, co pozwalało na ominięcie utrudniającego działalność apostolską przepisu. Wszystkie domy, nazywane kolegiami, kierowały się charyzmatem i konstytucjami opracowanymi przez kard. Corradiniego. W każdym kolegium sióstr miała panować atmosfera i duch domu Świętej Rodziny w Nazarecie. Ich scalenie we wspólnotę zakonną o typowej strukturze, nastąpiło dopiero w 1943 roku.


Strony www:
www.suorecollegine.it