28 września 2017

Franciszkanie Świętego Krzyża


Zgromadzenie Braci Franciszkanów od Świętego Krzyża (FFSC)
Congregatio Fratrum Franciscanium a Sancta Cruce
Congregation of the Franciscan Brothers of the Holy Cross
Congregazione dei Fratelli Francescani della Santa Croce
Congregación de los Hermanos Franciscanos de la Santa Cruz
Congregação dos Irmãos Franciscanos da Santa Cruz
Congrégation des Frères Franciscains de la Sainte-Croix
Kongregation der Franziskanerbrüder vom Heiligen Kreuz


Data i miejsce założenia:
1862 rok - Niemcy

Założyciel:
br. Jakub - Peter Wirth















Liczba braci na świecie: 32  * dane z 2017 roku
Bracia Franciszkanie Świętego Krzyża obecni są w krajach: Niemcy, USA.
Dom generalny: Niemcy (Hausen)


Habit aktualny:

Brązowy habit przepasany białym sznurem, brązowy szkaplerz z białym kołnierzykiem o rogach prostych, przy boku koronka franciszkańska.






Habit historyczny:




Duchowość:
Franciszkanie Świętego Krzyża są zgromadzeniem złożonym z braci zakonnych opartym na regule Trzeciego Zakonu św. Franciszka z Asyżu, którzy przez swoją codzienną modlitwę i bezinteresowną służbę ludziom starają się być przykładem miłości Chrystusowej.
Duchowość wspólnoty skupia się wokół osoby Jezusa Chrystusa, który przez swoje posłuszeństwo aż do śmierci na krzyżu wziął na siebie wszelkie cierpienie i każdą ludzką potrzebę i przemienił je w zwycięstwo i chwałę. Przypomina o tym motto zgromadzenia: In Cruce Victoria - W krzyżu zwycięstwo!
Składanymi ślubami bracia chcą całkowicie oddawać się Bogu do dyspozycji oraz przemieniać swoje życie, którego świadectwo ma stać się uwielbieniem Chrystusa
Wizerunek Pana Jezusa z krzyża San Damiano stanowi najważniejszą część franciszkańskiej tożsamości braci. Franciszkańska reguła zobowiązuje ich m.in. do zachowywania świętej Ewangelii Jezusa Chrystusa, życia w duchu modlitwy, ubóstwa i pokory we wspólnocie dóbr, do posłuszeństwa i szacunku papieżowi i Świętemu Kościołowi Katolickiemu, do posłuszeństwa wobec przełożonych i służby we wspólnocie.
Siłę duchową bracia czerpią z modlitwy, na którą gromadzą się wspólnie co najmniej trzy razy dziennie. Pierwsze miejsce zajmuje uczestnictwo we Mszy Świętej, która jest źródłem miłosierdzia, źródłem , które nigdy nie wysycha.
Wspólnota braterska to przede wszystkim braterska miłość, wspólnota powołania, modlitwy, pracy, a także codziennych, zwyczajnych obowiązków jak zakupy, sprzątanie, gotowanie, pranie i prowadzenia gospodarstwa domowego, które bracia wykonują sami.



Działalność:
Zakonnicy zajmują się pracą w domach opieki dla osób starszych i chorych, upośledzonych i biednych. Bracia są pielęgniarzami, opiekunami i pracownikami socjalnymi, pedagogami, terapeutami, pracownikami administracyjnymi, pomocnikami w duszpasterstwie chorych. Opieką obejmują osoby chore, starsze, niepełnosprawne fizycznie i umysłowo, zapewniając im m.in. opiekę duszpasterską, zdrowotną, opiekuńczą, ogólnorozwojową.


Historia:
Młody Peter Wirth marzył o byciu nauczycielem, jednak z powodów finansowych nie mógł tego zrealizować, wyuczył się więc zawodu szewskiego. W tym czasie dołączył do Trzeciego Zakonu Świeckiego Św. Franciszka z Asyżu. Zaczął jednak odczuwać pragnienie życia zakonnego, dlatego w 1854 roku wraz ze swoim przyjacielem założył wspólnotę pobożnych rzemieślników, którzy dzięki swojej pracy mogli żywić, wychowywać i kształcić osierocone dzieci. W 1862 roku dała ona początek Zgromadzeniu Braci Franciszkanów od Świętego Krzyża. Wspólnota narodziła się w miejscowości Hausen w Kaplicy Św. Krzyża w diecezji trewirskiej w Niemczech, gdzie do dziś znajduje się dom macierzysty. Peter Wirth przyjął imię zakonne Jakub.
Z czasem do wspólnoty dołączyli kolejni bracia, którzy pragnęli ofiarnie służyć sierotom, starcom i chorym.


Strony www:
Polskojęzyczna: www.braciafranciszkanie.pl
Niemcy: www.franziskanerbrueder.de
USA: www.franciscanbrothers.net