24 sierpnia 2017

Misjonarze św. Tomasza Apostoła


Stowarzyszenie Misyjne św. Tomasza Apostoła (MST)
Missionary Society of St Thomas the Apostle
Società Missionaria di San Tommaso Apostolo
Sociedad Misionera de Santo Tomás Apóstol
Sociedade Missionária de Santo Tomás Apóstolo
Société Missionnaire de Saint Thomas l'Apôtre
Missionsgesellschaft vom St. Thomas der Apostel

Stowarzyszenie życia apostolskiego obrządku syro-malabarskiego.

Data i miejsce założenia:
1968 rok - Indie

Założyciel:
bp Sebastian Vayalil















Liczba członków na świecie: 322  * dane z 2013 roku
Misjonarze św. Tomasza Apostoła obecni są w krajach: Indie, Włochy, Szwajcaria, Austria, Niemcy, Szwecja, USA, Kanada, Brazylia, Tanzania, Australia.
Dom generalny: Indie (
Bharananganam)

Habit aktualny:

Biała sutanna duchowieństwa diecezjalnego.




Duchowość:
Misjonarze św. Tomasza Apostoła są stowarzyszeniem życia apostolskiego obrządku syro-malabarskiego, zakorzenionym w duchowym, liturgicznym i teologicznym dziedzictwie tego Kościoła. Członkowie nie składają ślubów zakonnych lecz przyrzeczenia.
Wspólnota ma charakter typowo misyjny, której jedynym celem jest rozpowszechnienie Królestwa Bożego poprzez świadectwo życia i zaangażowanie apostolskie. Ma ona być wkładem Kościoła Syro-Malabarskiego w działalność misyjną Kościoła powszechnego.
Członkowie stowarzyszenia czerpią entuzjazm duchowy z przykładu św. Tomasza, Apostoła Indii. Ich sposób życia jest podporządkowany apostolatowi misyjnemu. Również apostolat misyjny jest drogą, na której dokonuje się uświęcenie własne członków wspólnoty.
Misjonarze zobowiązują się do podejmowania misji na całym świecie. Poprzez dzielenie się wartościami ewangelicznymi chcą przemieniać osoby i całe społeczeństwa. Szczególnym zadaniem wspólnoty jest zapewnienie opieki duszpasterskiej emigrantom należącym do obrządku syro-malabarskiego, przebywającym poza granicami kraju.



Działalność:
Podstawową działalnością apostolską Misjonarzy św. Tomasza Apostoła jest praca misyjna, która przybiera różnorodne formy. Oprócz opieki duszpasterskiej ważną jej częścią jest prowadzenie szkół oraz pomoc edukacyjna dla dzieci ubogich. Członkowie wspólnoty troszczą się o dzieci i dorosłych upośledzonych umysłowo i fizycznie, prowadząc dla nich szkoły specjalne, domy opieki i ośrodki rehabilitacyjne. Niosą także medyczne i psychologiczne wsparcie osobom chorym psychicznie oraz osobom chorym na AIDS.
Inne formy apostolstwa to m.in.: poradnictwo rodzinne, zapewnianie żywności potrzebującym, schronienia bezdomnym. Ponadto rozprowadzają katolickie książki, czasopisma i materiały audio i wideo, apostołują przez teatr i muzykę, prowadzą Centrum Biblijne, Centrum Badań Misjologicznych, domy rekolekcyjne, zapewniają opiekę duszpasterską emigrantom.


Historia:
W latach 1950-tych wśród wiernych Kościoła Syro-Malabarskiego nastąpił wzrost zainteresowania tematyką misyjną; wyraźnie też wzrosła liczba powołań misyjnych wśród młodych ludzi. Nie mając jednak możliwości zrealizowania swojego powołania w swoim Kościele, byli zmuszeni do zmiany obrządku, aby stać się misjonarzami. W takich okolicznościach w duszy biskupa diecezji Palai Sebastiana Vayalil kształtowało się przekonanie, że Kościół Syro-Malabarski powinien mieć stowarzyszenie skupiające misjonarzy.
Bp Vayalil zaczął myśleć o utworzeniu instytutu misyjnego. W 1960 roku podczas wizyty ad limina w Watykanie spotkał się z papieżem Janem XXIII i przedstawił mu swój zamiar, uzyskując akceptację. Następnie sprawę przedstawił biskupom syro-malabarskim, od których również uzyskał poparcie. Następnym etapem były konsultacje z kapłanami diecezji.
W 1965 roku utworzono pobożny związek, który był zalążkiem przyszłego stowarzyszenia, a do którego przyłączyło się 9 kapłanów. Stowarzyszenie Misyjne św. Tomasza Apostoła zostało oficjalnie zainaugurowane w 1968 roku w Melamparze. Bp Vayalil chciał, aby stowarzyszenie nie było związane tylko z diecezją Palai, ale aby cały Kościół Syro-Malabarski uważał je za swoje.


Strony www:
Dom generalny: www.mstworld.org
Indie:
  - region St. Paul (Ujjain): www.mststpaulregion.com
  - region St. Anpholsa (Sangli): www.sangli.mstworld.org
  - seminarium duchowne: www.ruhalayaseminary.org