22 września 2011

Pielęgniarki Matki Bożej Bolesnej


Zgromadzenie Sióstr Pielęgniarek Matki Bożej Bolesnej
Congregazione Suore Infermiere dell'Addolorata 
Congregation of the Nursing Sisters of Our Lady of Sorrows 
Congregación de las Hermanas Enfermeras de la Virgen de los Dolores
Congregação das Irmãs Enfermeiras de Nossa Senhora das Dores
Congrégation des Soeurs Infirmières de Notre Dame des Douleurs


Data i miejsce założenia:
1853 rok - Włochy

Założycielka:
bł. Giovannina FranchiLiczby: 100 sióstr na świecie  * dane z 2011 roku
Siostry Pielęgniarki Matki Bożej Bolesnej obecne są w krajach: Włochy, Szwajcaria, Argentyna.
Dom generalny: Włochy (Como)


Habit aktualny:

Strój codzienny: Biały habit z pelerynką, na głowie biały welon, na piersi zawieszony na czarnym sznurku krzyż.Strój uroczysty: habit i welon czarny, przy boku różaniec.


Habit historyczny:

Habit z pelerynką, na głowie czepek.Duchowość:
Zgromadzenie powołane jest, aby wiebić Boga w codziennym poświęceniu się ludziom chorymi.
Centrum życia i pobożności Sióstr Pielęgniarek Matki Bożej Bolesnej stanowi Eucharystia. Większość ćwiczeń duchowych odprawianych jest przed Najświętszym Sakramentem.
W zgromadzeniu żywy jest Kult Najświętszego Serca Jezusa oraz Jezusa Ukrzyżowanego. W każdy pierwszy piątek miesiąca odbywa się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu i śpiewana jest litania do Najświętszego Serca Jezusa. Siostry codziennie wspólnie odmawiają Liturgię Godzin oraz medytują nad Słowem Bożym, odmawiają różaniec.
Zgromadzenie oddane jest pod opiekę Matki Bożej Bolesnej, na cześć której siostry codziennie odmawiają koronkę do Siedmiu Boleści Maryi. Boga oraz Matkę Bożą Bolesna uwielbiają także poprzez służbę chorym i cierpiącym na ciele i na duszy, a szczególnie umierającym, ponaglane słowami Jezusa: Byłem chory, a odwiedziliście Mnie (Mt 25,36) oraz: Uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże (Łk 10,9). 


Działalność:
Misja apostolska zgromadzenia polega na służbie chorym na ciele i na duszy, biorąc pod uwagę zwłaszcza potrzeby duchowe cierpiących, troszczą się, by chorzy przebywający w ich strukturach mogli uczestniczyć w sakramentach świętych. W każdym chorym siostry widzą oblicze Chrystusa Cierpiącego.
Zgromadzenie prowadzi we Włoszech szpital, centrum rehabilitacyjne, dom dla księży emerytów, szpital, domy dla osób starszych, centrum duchowe, gdzie odbywają się rekolekcje; w Szwajcarii klinikę połączoną z centrum rehabilitacyjnym, natomiast w Argentynie siostry służą najuboższym, opiekując się dziećmi i chorymi, których nie stać na opiekę medyczną, organizują spotkania modlitewne i formacyjne dla grup młodzieżowych.
W swojej posłudze siostry kierują się słowami m. Giovanniny: służyć chorym w poszanowaniu ich osoby, wszystkie nasze czynności wykonując z delikatnością i uwagą pełną miłości do drugiego człowieka, dedykując bezinteresownie im całe nasze życie, oraz przede wszystkim, jak powtarzała: służyć chorym lecz z wielkim sercem.


Historia:
Bł. Giovannina Franchi pochodziła za szlacheckiej rodziny z Como. W młodości poświęciła się nauczaniu katechizmu i dziełom charytatywnym. Zawsze wyróżniała się dużą wrażliwością na potrzeby innych. Za radą swojego kierownika duchowego postanowiła poświęcić się Bogu; cały swój majątek oddała do dyspozycji biednych oraz kupiła pierwszy dom zgromadzenia w najuboższej z części miasta, w dzielnicy Vitani, przyjmując w nim ubogich i chorych.
Zgromadzenie Sióstr Pielęgniarek Matki Bożej Bolesnej jest wspólnotą poświęconą posłudze ludziom chorym, założoną w 1853 roku przez matkę Giovanninę wraz z trzema swoim towarzyszkami, z zamiarem pomocy dla najbiedniejszych, żyjących w ubóstwie mieszkańców Como owych czasów.


Strony www:
www.suoreinfermieredelladdolorata.org
www.valduce.it/index.php/congregazione

Aktualizacja: 31.01.2016