8 września 2011

Misjonarki Katechetki z Boroa

.
Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Katechetek z Boroa
Congregación de las Hermanas Misioneras Catequistas de Boroa
Congregação das Irmãs Missionárias Catequistas de Boroa
Congregation of the Missionary Catechists Sisters of Boroa
Congregazione delle Suore Missionarie Catechiste di Boroa
Congrégation des Soeurs Missionnaires Catéchistes de Boroa

Data i miejsce założenia:
1928 rok - Chile

Założyciele:
o. Wolfgang de Köchel OFMCap
m. Teresita - Francisca Klump
bp Guido Beck OFMCapLiczba sióstr na świecie: 57
Misjonarki Katechetki z Boroa obecne są w krajach: Chile.
Dom generalny: Chile (Boroa)

Habit aktualny:

Szary bezrękawnik wycięty w szpic, przepasany czarnym skórzanym paskiem, biała bluzka, na głowie czarny prosty welon z białą wypustką, na piersi zawieszony krzyżyk.


Habit historyczny:


Duchowość:
Misjonarki Katechetki z Boroa żyją według reguły św. Franciszka z Asyżu. Ewangelia jest jedyną podstawą ich życia, dzięki której dążą do zjednoczenia z Chrystusem poprzez modlitwę i przyjęcie Krzyża.
W życiu modlitewnym siostry dają pierwszeństwo modlitwie liturgicznej oraz oddawaniu czci Panu Jezusowi w Eucharystii, a podstawą medytacji jest Słowo Boże zawarte w Piśmie Świętym. Zrozumieć je pozwala Duch Święty obiecany przez Syna Bożego i posłany przez Ojca; On też budzi w siostrach miłość do ubogich i przynagla do głoszenia Dobrej Nowiny Jezusa Chrystusa. Zesłanie Ducha Świętego to główne święto zgromadzenia.
Ducha zgromadzenia cechuje czuła miłość do Najświętszej Maryi Panny. Oblicze Boga siostry dostrzegają także w Jego świętych, którzy w ciągu stuleci wiernie szli za Jezusem. Szczególne nabożeństwo żywią do św. Franciszka, który jest dla sióstr wzorem modlitwy i prawdziwego ducha ewangelicznego, którego owocem jest braterstwo, ubóstwo i radość.
Wspólnota cechuje się także zapałem do głoszenia Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie, dlatego podstawowym zadaniem sióstr jest katechizacja i ewangelizacja.

Działalność:
Zgromadzenie w swojej działalności stara się wzorować na misyjnym charakterze Kościoła, którego głównym zadaniem jest ewangelizacja. Dlatego podstawowym polem pracy apostolskiej zgromadzenia jest katechizacja, którą siostry starają się poprzedzać świadectwem życia braterskiego, franciszkańskiej prostoty, radości i ducha służby. Misjonarki aktywnie włączają się w formację katechetów na szczeblu diecezjalnym, parafialnym i szkolnym, prowadzą również szkołę. Za swoje powołanie uważają również duszpasterstwo chorych i ludzi starszych poprzez świadczoną im opiekę zdrowotną.Historia:
Zgromadzenie założyli w 1928 roku w Chile kapucyn o. Wolfgang de Kochel, m. Teresita Klump oraz bp Guido Beck. Wszyscy byli misjonarzami przybyłymi z Niemiec do Chile.
Wspólnota powstała z założonego dwa lata wcześniej przez o. Wolfganga Instytutu Panien Katechetek. Jego celem była ewangelizacji i katechizacja wśród rdzennej ludności regionu Araucania, którego ordynariuszem był bp Guido Beck. Dom macierzysty powstał w miejscowości Boroa. Obecnie siostry obecne są tylko w Chile, służąc w siedmiu diecezjach. 

Strony www:
http://misionboroa.wix.com

Aktualizacja: 23.06.2015