11 września 2011

Klaryski /tradycyjne/

.
Siostry Klaryski z Klasztoru Betlejem
Clare Sisters of the Bethlehem Monastery
Monache Clarisse del Monastero di Betlemme
Hermanas Clarisas del Monasterio de Belén

Clarisses - Monastère de Bethléem
Clara-Schwestern - Kloster Betlehem
Zgromadzenie tradycyjne związane z Papieską Komisją Ecclesia Dei.

Data i miejsce założenia:
1992 rok - Szwajcaria

Liczba sióstr na świecie:* dane z 2011 roku
Klaryski /tradycyjne/ obecne są w krajach: Szwajcaria.
Dom wspólnoty: Szwajcaria (St. Laurenzen, Erlinsbach)


Habit aktualny:

Ciemnobrązowy habit przepasany białym sznurem, na głowie biały czepek otaczający twarz i beżowy welon, a piersi zawieszony krzyżyk, przy boku koronka franciszkańska.
Habit historyczny: 

Brązowy habit z brązowym kołnierzykiem, przepasany białym sznurem, beżowy welon z białą wypustką, na piersi zawieszony krzyżyk, przy boku koronka franciszkańska.
Duchowość:
Klaryski z klasztoru Betlejem żyją według reguły św. Klary z Asyżu. Idąc za przykładem św. Franciszka i św. Klary zachowują świętą Ewangelię poprzez życie w posłuszeństwie, w czystości, wyrzekając się dóbr doczesnych i ziemskich zaszczytów, by pozostać wolnymi dla Królestwa Niebieskiego.
Mniszki prowadzą życie kontemplacyjne. Głównym celem wspólnoty jest chwalenie Boga przez modlitwę osobistą i wspólnotową, zwłaszcza modlitwę Liturgii Godzin. Oprócz niej mniszki codziennie łączą się z Ofiarą Chrystusa we Mszy Świętej, starając się przyjmować Ciało Panńskie. Życie modlitewne obejmuje także medytację, adorację Eucharystyczną, Różaniec, Drogę Krzyżową; przed większymi uroczystościami wstają do modlitwy także o północy. Szczególną troską otaczają liturgię, dbając o staranne przygotowanie się do niej. Jest ona sprawowana w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego (w tzw. rycie trydenckim).
Kontemplacji sprzyja atmosfera ciszy klasztoru oraz życie za klauzurą. Poza modlitwą i pracą istotne miejsce w życiu wspólnoty zajmuje nauka: siostry zgłębiają Pismo Święte, Katechizm Kościoła Katolickiego, nauczanie papieskie, historię Kościoła, język łaciński, liturgię, a także muzykę sakralną, szczególnie śpiew gregoriański.
Podobnie jak w Betlejem Mędrcy ze Wschodu, jako przedstawiciele wszystkich narodów, pierwsi pokłonili się Jezusowi, tak klaryski pragną oddawać Bogu uwielbienie i chwałę należną Stwórcy od Jego stworzeń.Działalność:
Ze względu na kontemplacyjny charakter wspólnoty głównym apostolstwem sióstr jest modlitwa wstawiennicza, obejmująca wszystkich ludzi i ich problemy.
Środki do życia zdobywają także poprzez wyrób różańców, ikon, dewocjonaliów, które sprzedają w przyklasztornym sklepiku, rozprowadzają w nim także książki katolickie. Ponadto mają pokoje gościnne, w których przyjmują osoby indywidualne oraz małe grupy na rekolekcje. 

Historia:
Wspólnota została założona w 1992 roku w Szwajcarii. Cztery lata później otrzymała status stowarzyszenia wiernych. W 2000 roku została zatwierdzona przez ordynariusza Bazylei na prawie diecezjalnym. Siostry zamieszkały w klasztorze w Sulgen, w sierpniu 2011 roku przeniosły się do St. Laurenzen w Erlinsbach.


Strony www:
www.clara-schwestern.ch

Aktualizacja: 24.10.2015