30 sierpnia 2011

ss. Miłosierdzia św. Jana Bożego

.
Siostry Miłosierdzia św. Jana Bożego (SCJG)
Sisters of Charity of St. John of God
Suore della Carità di San Giovanni di Dio
Hermanas de la Caridad de San Juan de Dios
Irmãs da Caridade de São João de Deus 
Soeurs de la Charité de Saint-Jean de Dieu
Barmherzigen Schwestern von Johannes von Gott
Zgromadzenie obrządku syro-malabarskiego

Data i miejsce założenia:
1977 rok - Indie

Założyciel:
br. Fortunatus Thanhäuser OHLiczba sióstr na świecie: 84 
Siostry Miłosierdzia św. Jana Bożego obecne są w krajach: Indie, Niemcy, Austria, Włochy.
Dom generalny: Indie (Kattappana)

Habit aktualny:

Siostry nie noszą habitów lecz jednolity świecki strój: biało-zielone sari, na piersi zawieszony krzyżyk.Charyzmat:
Zgromadzenie żyje według duchowości św. Jana Bożego, założyciela zakonu bonifratrów, która opiera się na Ewangelii miłosierdzia.
Pragnieniem sióstr jest upodobnienie się do Chrystusa współczującego i miłosiernego z Ewangelii, który przeszedł przez życie dobrze czyniąc wszystkim i lecząc wszystkie choroby i słabości. Miłością, którą siostry doświadczają od Jezusa powinny się dzielić z chorymi, ubogimi i potrzebującymi.
Swój charyzmat zgromadzenie realizuję głównie poprzez pracę w szpitalach, w domach dla ludzi starszych, a także w dziełach prowadzonych przez braci bonifratrów. Ponadto kształcą przyszłe pielęgniarki. 

 
Historia:
Założyciel zgromadzenia br. Fortunatus urodził się w Niemczech. Tam wstąpił do zakonu bonifratrów. Pragnął wyjechać na misję, szczególnie na sercu leżały mu Indie.
Na zaproszenie ordynariusza diecezji syro-malabarskiej Changanassery i za zgodą przełożonych wraz z grupą kilku braci założył pierwszy dom w Indiach. Tam zorganizował szpital, a następnie rozwinął różnorakie dzieła miłosierdzia m.in. opiekował się sierotami i dziećmi społecznie upośledzonych, prowadził jadłodajnie, pomagał finansowo ubogim. Po kilku latach zaczęły zgłaszać się miejscowe dziewczęta pragnące żyć na wzór bonifratrów.
W 1977 roku w mieście Kattappana założył żeńskie zgromadzenie do pracy wraz z braćmi według charyzmatu i duchowości św. Jana Bożego.Od 1994 roku zgromadzenie jest wspólnota na prawie diecezjalnym w Kościele Syro-Malabarskim.

Strony www:
www.scjg.in

Aktualizacja: 24.05.2015