Zgromadzenie Najświętszych Serc Jezusa i Maryi oraz Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu Ołtarza (SSCC)
*Congregatio Sacrorum Cordium Iesu et Mariae necnon Adorationis Perpetuae Snactissimi Sacramenti Altaris
*Congregazione dei Sacri Cuori di Gesù e di Maria e dell'Adorazione Perpetua del Santissimo Sacramento dell'Altare (Picpusiani)
*Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary and of Perpetual Adoration of the most Blessed Sacrament of the Altar
*Congregación de los Sagrados Corazones de Jesús y de María y de la Adoración Perpetua del Santísimo Sacramento del Altar
*Congregação dos Sagrados Corações de Jesus e Maria e da Adoração Perpétua do Santíssimo Sacramento do Altar
*Congrégation des Sacrés Cœurs de Jésus et de Marie et de l'Adoration perpétuelle du très Saint Sacrement de l'Autel (de Picpus)
*Ordensgemeinschaft von den Heiligsten Herzen Jesu und Mariens und der Ewigen Anbetung des Allerheiligsten Altarsakramentes (Arnsteiner Patres)
Zgromadzenie kleryckie, składające się z księży, diakonów stałych i braci.
inna nazwa: Ojcowie Najświętszych Serc
Data i miejsce założenia:
1800 rok - Francja
Założyciele:
o. Piotr Józef Maria Coudrin
m. Henryka Aymer de la Chevalerie
Liczba zakonników na świecie: 765 (w Polsce: 34) * dane z 2014 roku
Sercanie Biali obecni są w krajach: Francja, Belgia, Holandia, Norwegia, Wielka Brytania, Irlandia, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Niemcy, Austria, Polska, Ukraina, USA, Kanada, Hawaje, Meksyk, Portoryko, Kolumbia, Ekwador, Peru, Brazylia, Paragwaj, Argentyna, Chile, Kongo-Rep.Dem., Mozambik, Indie, Japonia, Singapur, Filipiny, Indonezja, Polinezja Francuska, Wyspy Cooka, Tonga.
Dom generalny: Włochy (Rzym)Habit aktualny:
Strój spotykany głównie w Indonezji. |
Duchowość:
Podstawą duchowości zakonników jest poświęcenie się Najświętszym Sercom Jezusa i Maryi. Rodzi ono głębokie pragnienie zjednoczenia z Bogiem, którego wzór odnajdują w Maryi. Poprzez śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, pragną podążać śladami Jezusa Chrystusa, by w codzienności upodabniać się do Niego, a wdzięczność za dar powołania skłania ich do głoszenia Dobrej Nowiny innym ludziom.
U sercanów silna jest również duchowość eucharystyczna wyrażająca się w sprawowaniu codziennej Mszy Świętej oraz w wynagradzającej adoracji Najświętszego Sakramentu, która w zgromadzeniu ma charakter ciągły, tzn. każdy współbrat trwa przed Panem o wyznaczonej porze w różnych domach zgromadzenia. Dzięki temu tworzy się łańcuch nieprzerwanej modlitwy od rana aż do wieczora. Również każdy zakonnik przynajmniej raz w tygodniu przez godzinę adoruje Jezusa w Najświętszym Sakramencie w porze nocnej.
Działalność:
W swojej posłudze sercanie biali starają się odwzorować cztery okresy życia Pana Jezusa: Jego dzieciństwa - poprzez wychowanie dzieci i młodzieży w prowadzonych przez zgromadzenie szkołach, bursach, grupach młodzieżowych, ważnym aspektem jest też budzenie powołań; drugi okres to życie ukryte Jezusa - poprzez adorację Najświętszego Sakramentu; trzeci to okres nauczania Jezusa – przez duszpasterstwo parafialne, opiekę nad sanktuariami, głoszenie rekolekcji, działalność misyjną, pomoc najuboższym i zepchniętym na margines; ostatni okres Jego Męki – poprzez ducha umartwienia. Zgromadzenie w swojej posłudze gotowe jest do zaradzania naglącym potrzebom Kościoła.
Święcenia kapłańskie założyciela ojca Piotra Coudrina przypadły na okres Rewolucji Francuskiej. Od razu po święceniach zmuszony był ukrywać się, gdyż nie chciał złożyć przysięgi władzom cywilnym, która była sprzeczna z wiarą katolicką. Podczas długich godzin rozmyślań zwrócił uwagę na potrzebę adoracji Najświętszego Sakramentu.
W czasie jednej z wielogodzinnych adoracji otrzymał widzenie, w którym widział zastępy ubranych na biało kobiet i mężczyzn, niosących w rękach świece (symbol światła - Chrystusa). Wizja ta natchnęła go myślą założenia zgromadzenia zakonnego i pełnego poświęcenia się miłości Najświętszych Serc. Jakiś czas później spotkał m. Henrykę Aymer de la Chevalerie, kobietę pragnącą całkowicie oddać się Bogu. Za początek zgromadzenia uznaje się dzień, w którym o. Piotr i m. Henryka wraz z pierwszymi kandydatami złożyli śluby zakonne w Poitiers we Francji.
Polska: www.sercaniebiali.plW czasie jednej z wielogodzinnych adoracji otrzymał widzenie, w którym widział zastępy ubranych na biało kobiet i mężczyzn, niosących w rękach świece (symbol światła - Chrystusa). Wizja ta natchnęła go myślą założenia zgromadzenia zakonnego i pełnego poświęcenia się miłości Najświętszych Serc. Jakiś czas później spotkał m. Henrykę Aymer de la Chevalerie, kobietę pragnącą całkowicie oddać się Bogu. Za początek zgromadzenia uznaje się dzień, w którym o. Piotr i m. Henryka wraz z pierwszymi kandydatami złożyli śluby zakonne w Poitiers we Francji.
http://sercanie-sscc.pl
Dom generalny: www.ssccpicpus.com/
Adresy wszystkich prowincji na świecie
Aktualizacja: 16.03.2015