10 sierpnia 2011

ss. Maryi z Góry Karmel

.
Siostry Maryi z Góry Karmel
Marienschwestern vom Karmel
Sisters of Mary of Mount Carmel
Sœurs de Marie du Mont-Carmel
Hermanas de María del Monte Carmelo
Irmãs de Maria do Monte Carmelo
Suore di Maria del Monte Carmelo


Data i miejsce założenia:
1861 rok - Austria

Założycielka:
m. Theresia vom hl. Josef - Maria Böck

Liczby: 188 sióstr na świecie
Siostry Maryi z Góry Karmel obecne są w krajach: Austria, Niemcy, Uganda.
Dom generalny: Austria (Linz)


Habit aktualny:

Brązowy habit ze szkaplerzem o prostokątnym wycięciu, czarny welon z białą wypustką, na piersi po lewej stronie znak zgromadzenia.

Stroju dopełnia biały płaszcz chórowy.


Habit historyczny:

Strój pierwotny używany do 1961 roku.

 -----------------------------------------

Strój używany od 1961 roku.

Duchowość:
Życie sióstr opiera się na duchowości karmelitańskiej, łącząc kontemplację z praca apostolską. Bóg jest źródłem, przeznaczeniem i centrum życia sióstr. Są one wezwane do życia w przyjaźni z Bogiem żywym, w ciągłej świadomości Jego obecności.
Maryja wskazująca na Chrystusa słowami: Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie, jest dla sióstr wzorem gotowości przyjęcia i pełnienia Woli Bożej. Idąc za przykładem świętych zakonu karmelitańskiego: św. Teresy z Avila, św. Jana od Krzyża, św. Teresy z Lisieux prowadzą kontemplacyjny styl życia, w którym modlitwa, praca i życie łączą się w siostrzanej wspólnocie. Sprzyjać ma temu atmosfera ciszy zarówno zewnętrznej jak i wewnętrznej, która jest dla sióstr drogą do spotkania z Bogiem.
Siostry Maryi z Góry Karmel codziennie odprawiają medytację, uczestniczą we Mszy Świętej, odmawiają Liturgię Godzin, Różaniec, a w czwartki i piątki adorują Najświętszy Sakrament.Działalność:
Reguła Karmelu daje siostrom sporą swobodę w reagowaniu na potrzeby czasu. Zgromadzenie prowadzi szkoły, przedszkole, internat dla dziewcząt, dom rekolekcyjny, organizuje dni skupienia, chrześcijańskie medytacje, siostry pracują w domach opieki, troszczą się o ludzi starszych i niepełnosprawnych. Angażują się także w prace parafialną oraz w strukturach diecezjalnych, szyją także szaty liturgiczne.
Na misjach w Ugandzie dodatkowo organizują wsparcie finansowe dla uczącej się młodzieży, a także opiekują się chorymi na AIDS.Historia:
Zgromadzenie założyła m. Theresia Böck w 1861 roku w Linz w Austrii, w dniu złożenia swoich pierwszych ślubów zakonnych.
Siostry Maryi z Góry Karmel narodziły się w epoce industrializacji, która odcisnęła znaczne piętno na życiu ówczesnych rodzin. Charakter pracy w przemyśle nie pozwalał rodzicom dostatecznie zaopiekować się w ciągu dnia swoimi dziećmi, ponadto wiele młodych osób przyjeżdżało do miast w poszukiwaniu pracy, niejednokrotnie nie mogąc jej znaleźć. Dlatego pierwsze siostry objęły troską bezrobotnych i dziewczęta poszukujące pracy, ale także dzieci, chorych i starszych.
Pierwotna nazwa zgromadzenia to Siostry Trzeciego Zakonu Matki Bożej z Góry Karmel. Obecna nazwa obowiązuję od 1961 roku.

Strony www:
Austria: www.marienschwestern.at
Niemcy: www.marienschwestern-v-karmel.de
Uganda: http://mission.marienschwestern.at

Aktualizacja: 3.01.2015