22 lipca 2009

Dominikanki św. Katarzyny ze Sieny

.
Siostry Dominikanki św. Katarzyny ze Sieny
Irmãs Dominicanas de Santa Catarina de Sena
Hermanas Dominicas de Santa Catalina de Siena
Suore Domenicane di Santa Caterina da Siena
Dominican Sisters of St Catherine of Siena
Sœurs Dominicaines de Sainte-Catherine de Sienne
Dominikanerinnen der Heiligen Katharina von Siena

Data i miejsce założenia:
1868 rok - Portugalia

Założycielka:
m. Teresa de SaldanhaLiczby: brak danych
Dominikanki św. Katarzyny ze Sieny obecne są w krajach: Portugalia, Albania, Brazylia, Paragwaj, Angola, Mozambik, Timor Wschodni.
Dom generalny: Portugalia (Lizbona)

Habit aktualny:

Biały habit przepasany czarnym skórzanym paskiem z różańcem; biały szkaplerz, na piersi krzyż; na głowie czarny prosty welon z białą wypustką.

Na codzień możliwy habit o kroju sukienki bez szkaplerza, przepasany czarnym paskiem. W Afryce możliwy także welon biały zamiast czarnego.
nowicjuszki
Habit historyczny:
Duchowość:
W swojej duchowości siostry łączą kontemplację z apostolskim działaniem, starając się wiernie iść za głosem Bożym, czyniąc dobrze zawsze i wszędzie, gdzie to możliwe. Łączą podstawowe elementy dominikańskiego charyzmatu: modlitwę, życie wspólnotowe, studia i apostolstwo. Swoim życiem starają się okazywać miłosierdzie innym, służąc zwłaszcza dzieciom, młodzieży i osobom starszym. Św. Katarzyna ze Sieny jest nie tylko patronką zgromadzenia, ale też wzorem dla sióstr w podążaniu za Jezusem.

Działalność:
Siostry prowadzą szkoły, ośrodki dla dzieci z rodzin z problemami, ośrodki dla trudnych dziewcząt, opiekują się też pielgrzymami m.in. w Fatimie. Katechizują, pracują przy parafiach, odwiedzają chorych i więźniów. Prowadzą działalność misyjną w Afryce.Historia:
Dominikanki św. Katarzyny ze Sieny są pierwszym żeńskim zgromadzenim powstałym w Portugalii po kasacie zakonów w 1834 roku. Założycielka widząc odejście od wiary i błędy, w które popadł jej kraj, postanowiła zrobić coś dla odrodzenia Portugalii. W tym celu w 1868 roku założyła zgromadzenie zakonne, które otworzyło w Lisbonie szkołę dla dziewcząt. Od samego początku siostry, wrażliwe nie tylko na nędzę duchową, ale i materialną, objęły swoją opieką także ubogich i głodnych.

Strony www:

Filmy: