29 lutego 2012

Trynitarze

.
Zakon Trójcy Przenajświętszej (OSST)
Ordo Sanctissimae Trinitatis
Ordine della Santissima Trinità (Trinitari)
Order of the Holy Trinity (Trinitarians)
Orden de la Santísima Trinidad (Trinitarios)
Ordem da Santíssima Trindade (Trinitários)
Ordre de la Très Sainte Trinité (Trinitaires, Mathurins)
Orden der Heiligen Dreifaltigkeit (Trinitarier)
Orde van de Allerheiligste Drie-eenheid (Trinitariërs)
Орден Пресвятой Троицы (Тринитарии)

zakon klerycki składający się z kapłanów i braci

Data i miejsce założenia:
1193 rok - Francja

Założyciel:
św. Jan de MathaLiczby: 612 zakonników na świecie (w tym ok. 400 kapłanów); w Polsce ok. 20.
Trynitarze obecni są w krajach: Polska, Włochy, Hiszpania, Francja, Austria, USA, Kanada, Meksyk, Gwatemala, Puerto Rico, Kolumbia, Brazylia, Peru, Boliwia, Chile, Argentyna, Gabon, Kongo, Madagaskar, Indie, Korea Płd.
Dom generalny: Włochy (Rzym)


Habit aktualny:

Biały habit przepasany skórzanym czarnym paskiem z różańcem lub bez, biały szkaplerz z czerwono-niebieskim krzyżem oraz biały kaptur.
Duchowość:
Duchowość zakonu opiera się na kulcie Trójcy Przenajświętszej. Zakonnicy oddają Jej cześć przez odmawianie Świętego Trysagionu – czyli koronki do Trójcy Przenajświętszej. Do Trzech Osób Boskich nawiązuje również strój zakonników: biały kolor habitu symbolizuje Boga Ojca, czerwony kolor belki krzyża oznacza żarliwość Ducha Świętego, natomiast niebieski - zbawczy charakter Syna Bożego.
W zakonie żywy jest również kult Jezusa Nazareńskiego, który jest przedstawiony ze związanymi rękoma, z poranioną twarzą, w cierniowej koronie, ponadto z trynitarskim szkaplerzem wyzwolonych na piersi. Maryja czczona jest jako Matka Boża od Dobrego Wykupu, często przedstawiana z trzosem w ręce i trynitarskim szkaplerzem, ofiarowanym wyzwolonemu człowiekowi. Jest Ona dla zakonników wzorem życia całkowicie poświęconego Trójcy Świętej.
Reguła Trynitarzy (wersja łacińska i polska)


Działalność:
Pierwotnym charyzmatem realizowanym od początku istnienia zakonu aż do XVIII wieku był wykup chrześcijańskich jeńców z niewoli muzułmańskiej. Sprowadzali również profanowane obrazy, figury otoczone kultem wiernych, ratując je w ten sposób od zagłady.
Obecnie trynitarze zajmują się uwalnianiem ludzi z rozmaitych rodzajów niewoli – zewnętrznej i wewnętrznej, np. z uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy z prostytucji. Ponadto są kapelanami więzień, prowadzą działalność duszpasterską, ewangelizację misyjną, a także dzieła miłosierdzia, takie jak ośrodki rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych czy pomoc ubogim i bezdomnym.
.

Historia:
Zakon Trynitarzy został założony przez św. Jana de Matha we Francji. W czasie studiów pierwszy raz spotkał się z kwestią niewolnictwa chrześcijan wśród muzułmanów, po raz kolejny przy okazji przeprowadzanej w XII wieku wyprawy krzyżowej, podczas której wielu rycerzy i pątników zostało wziętych do niewoli.
Kluczowym momentem, który wpłynął na założenie zakonu była Msza Prymicyjna świętego w 1193 roku, w czasie której miał wizję Chrystusa w majestacie z niebiesko-czerwonym krzyżem, wraz z dwoma niewolnikami skutymi łańcuchami - jednym białej, a drugim, czarnej rasy.
Chcąc przemyśleć treść wizji Jan udał się na miejsce samotne, położone w lesie, o nazwie Cerfroid. Tam spotkał czterech pustelników, spędzających czas na modlitwie i postach, których duchowym przewodnikiem był św. Feliks de Valois. Ten zaoferował Janowi gotowość współpracy w dziele wykupu niewolników chrześcijańskich z rąk pogańskich. Tak narodził się Zakon Trynitarzy, początkowo nazwany Zakonem Świętej Trójcy od Wykupu Niewolników. Pierwszy klasztor powstał właśnie w Cerfroid.
W 1198 roku papież Innocenty III zatwierdził wspólnotę liczącą już 3 klasztory. W regule św. Jan de Matha zapisał, że dochody domów mają być dzielone na trzy równe części, z których jedna przeznaczona ma być na wykup jeńców, druga na dzieła miłosierdzia, a trzecia na utrzymanie zakonników. Dzięki redempcjom, czyli działalności mającej na celu wykup niewolników, wolność odzyskały dziesiątki tysięcy jeńców chrześcijańskich.
Dziś zakon obecny jest również w Polsce w dwóch domach: w Krakowie i w Budziskach w diecezji sandomierskiej.
Niedługo po założeniu zakonu, bo już w 1236 roku, powstała gałąź żeńska o charakterze kontemplacyjnym: Mniszki Trynitarki. W czasach bardziej współczesnych powstało kilka czynnych zgromadzeń należących do rodziny tyrnitarskiej.


Strony www:
Polska: http://www.trynitarze.pl/
Międzynarodowa: http://www.trinitari.org/
Włochy: http://www.trinitaridematha.org/
Hiszpania: http://www.trinitarios.net/
http://www.secretariadotrinitario.org/
Francja: http://trinitairescerfroid.free.fr/
http://www.comcerfroid.blogspot.com/
USA: http://www.trinitarians.org/
Kolumbia, Puerto Rico: http://trinitarios.com.co/
Brazylia: www.trinitarios.com.br/
http://estudantestrinitarios.blogspot.com/

Zdjęcia pochodzą ze stron internetowych zgromadzenia..
.
.