8 marca 2012

Córki Jezusa

.
Córki Jezusa (FI)
Filiae Iesu
Hijas de Jesús (Jesuitinas, Jesuitesses)
Figlie di Gesù (Gesuitine)
 
Filhas de Jesus 
Daughters of Jesus
Filles de Jesús (Jesuitines)
Töchter Jesu

inne nazwy: jezuitki; córki Jezusa z Salamanki;

Data i miejsce założenia:
1871 rok - Hiszpania

Założycielka:
św. Candida Maria od Jezusa - Juana Josefa Cipitria y BarriolaLiczby: 1049 sióstr na świecie
Córki Jezusa obecne są w krajach: Hiszpania, Włochy, Kuba, Dominikana, Wenezuela, Kolumbia, Brazylia, Boliwia, Urugwaj, Argentyna, Mozambik, Japonia, Chiny, Tajwan, Bangladesz, Tajlandia.
Dom generalny: Włochy (Rzym)


Habit aktualny:


Aktualnie siostry zamieniły habity na świeckie ubrania, noszą jedynie na piersi mały srebrny krzyż z wypisanymi na belce poprzecznej literami IHS.
Jedynie część sióstr w Azji (głównie na Filipinach i w Bangladeszu) nosi beżowy habit z białym lub czarnym welonem, na piersi srebrny krzyż z wypisanymi na belce poprzecznej literami IHS; możliwy też habit szary lub czarny.

Córki Jezusa na Filipinach
Córki Jezusa w Bangladeszu
Habit historyczny:

Czarny habit z pelerynką, czarny welon, na piersi przypięty znak zgromadzenia: złote litery IHS z rozchodzącymi się od nich promieniami; przy boku różaniec.


Na misjach habit biały, czarny welon (nowicjuszki biały).


Duchowość:
Centrum duchowości zgromadzenia jest Osoba Jezusa Chrystusa. Siostry starają się żyć z Nim w głębokiej zażyłości, jako swoim Oblubieńcem oraz naśladować Go, będąc Jego wiernymi uczennicami. Córki Jezusa pragną żyć tak, jak On żył, czynić dobro ludziom, widząc w nich dzieci Boże. Siostry cechują się synowską postawą wobec Boga Ojca, pełną zaufania i bezwarunkowej miłości na podobieństwo Jezusa. Maryja zajmuje szczególne miejsce w życiu zgromadzenia. Jest Ona dla sióstr Matką, Gwiazdą oświecającą drogę powołania, towarzyszką uczącą naśladowania Jezusa w codzienności. Duchowość wspólnoty zawiera także elementy duchowości ignacjańskiej, wśród których duże znaczenie mają ignacjańskie ćwiczeni duchowe.
Zgromadzenie ma charakter typowo apostolski, którego posługa nakierowana jest na człowieka - ulubione miejsce obecności Boga, szczególnie poprzez edukację i chrześcijańskie wychowanie oraz pomoc biednym.

Działalność:
Podstawową formą działalności zgromadzenia jest edukacja i wychowanie dzieci i młodzieży. Siostry prowadzą w szkoły i kolegia, opiekują się dziećmi ulicy oraz młodzieżą zagrożoną marginalizacją społeczną, prowadzą parafialne grupy młodzieżowe, katechizują. Podejmują się również różnych form duszpasterstwa np. w więzieniach, wśród rodzin, odwiedzają chorych, przynosząc im Komunię Świętą, organizują rekolekcje zwłaszcza ignacjańskie. Troszczą się także o ubogich poprzez pracę charytatywną w parafiach. W swojej pracy apostolskiej siostry starają się być gotowe iść do tych ludzi w każdej części świata, którzy najbardziej potrzebują ich posługi.


Historia:
Zgromadzenie założyła św. Candida Cipitria y Barriola. Od młodości obdarzona była wielką wrażliwością wobec najbardziej potrzebujących, którzy mieszkali w pobliżu, jak sama mawiała: Gdzie nie ma miejsca dla ubogich, nie ma miejsca i dla mnie. Wcześnie zaczęła myśleć o życiu oddanym Bogu, a jedynym motywem jej postępowania była chęć spełnienia tego, czego chce Bóg. Po długich poszukiwaniach Bożej Woli pewnego dnia w czasie modlitwy odczuła przenikliwe światło, że jej powołaniem jest założyć wspólnotę zakonną o nazwie Córki Jezusa, którego celem ma być zbawienie dusz poprzez edukację dzieci i młodzieży. Ostatecznie zgromadzenie narodziło się w 1871 roku w Salamance w Hiszpanii z silnym przekonaniem założycielki i jej pierwszych pięciu towarzyszek, że rozpoczęte dzieło jest tym czego chce Bóg. W ówczesnej niespokojnej Hiszpanii edukacja chrześcijańska, zwłaszcza kobiet, była koniecznością i wyzwaniem. Córki Jezusa poświęciły się pracy wśród wszystkich klas społecznych, w przekonaniu, że edukacja jest koniecznym warunkiem wzrostu moralnego ludzi i rozwoju narodów. Opieka duchowa jezuitów od samego początku istnienia wspólnoty nadała duchowości sióstr elementy duchowości ignacjańskiej, stąd nieraz siostry nazywane są w Hiszpanii jezuitkami.Strony www:
Międzynarodowa: http://www.hijasdejesus.org/
Hiszpania: http://www.hijasdejesusespana.org/
Brazylia: http://www.seias.com.br/filhas_de_jesus
Argentyna: www.hijasdejesus.org.ar/
Filipiny: http://www.hijasdejesusfilipinas.org/

Zdjęcia pochodzą ze stron internetowych zgromadzenia.
.
.
.