18 lutego 2012

Córki Najświętszego Serca

.
Zgromadzenie Córek Najświętszego Serca (DSH)
Congregation of the Daughters of the Sacred Heart
Congregazione delle Figlie del Sacro Cuore
Congregación de las Hijas del Sagrado Corazón
Congregação das Filhas do Sagrado Coração
Congrégation des Filles du Sacré-Coeur
Kongregation der Töchter vom Heiligen Herzen
Kongregazzjoni Ulied il-Qalb ta' Ġesù


Data i miejsce założenia:
1903 rok - Malta

Założycielka:
m. Maria Teresa NuzzoLiczby: brak danych
Córki Najświętszego Serca obecne są w krajach: Malta, USA, Kenia, Tanzania, Indie, Filipiny.
Dom generalny: Malta (Mellieha)


Habit aktualny:

Brak wspólnoty stroju zakonnego. Czarny, szary lub biały habit z białym kołnierzykiem lub habit o kroju sukienki, na głowie welon najczęściej w kolorze habitu, z białą wypustka lub bez, na piersi krzyż na łańcuszku lub przypięty do habitu.Habit historyczny:Duchowość:
W centrum duchowości zgromadzenia stoi miłość. Na pierwszym miejscu miłość do Boga, a następnie do każdego człowieka bez rozróżniania, kimkolwiek on jest. Własne doświadczenie miłości Serca Jezusowego pociąga za sobą pragnienie by tą Bożą miłość przekazywać innym. Siostry czynią to w sposób skromny i prosty, czyniąc dobro każdemu z weselem i ofiarnością. Siostry kształtują swoje serca według Serca Jezusa, będącego wzorem doskonałej miłości, gotowej oddać swoje życie za wszystkich. Ta miłość uważa każdego człowieka za swojego przyjaciela, nawet swojego prześladowcę, dlatego siostry poświęcają się każdej osobie, która jest w potrzebie miłości.Działalność:
Córki Najświętszego Serca realizują swój charyzmat miłości poprzez edukację i wychowanie dzieci i młodzieży zarówno biednych jak i bogatych, w tym także dzieci niesłyszących, opiekę nad sierotami, dziećmi niekochanymi, maltretowanymi, dziećmi ulicy, dzieci będącymi ofiarami AIDS. Siostry świadczą pomoc medyczną ubogim, troszczą się o osoby starsze, odwiedzają potrzebujące rodziny, a także więźniów. Angażują się również w pracę parafialną, m.in. w katechizację, przygotowanie do sakramentów, posługę Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej.Historia:
Pan Bóg bardzo wcześnie zaczął przygotowywać Marię Teresę Nuzzo do założenia zgromadzenia. Mając zaledwie szesnaście lat objęła szkołę, prowadzoną do tej pory przez jej ciotkę, która ze względów zdrowotnych szukała kogoś kto przejąłby prowadzenie placówki, traciła bowiem szybko wzrok. Jej uwaga skupiła się właśnie na Marii Teresie. Doświadczenie Marii Teresy pracy w szkole bardzo zbliżyło ją do potrzebujących, zwłaszcza ubogich i cierpiących. Kilka lat później zaczęła myśleć o wstąpieniu do zakonu. Jednak obowiązki względem szkoły, jak również konieczność opieki nad schorowanym ojcem uniemożliwiała realizację tego pragnienia. Postanowiła więc złożyć prywatne śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa jednak żyjąc jako osoba świecka. Myśl o klasztorze nie dawała jej spokoju. Po śmierci rodziców zaczęła rozważać możliwość założenia nowego zgromadzenia zakonnego, poświęconego pracy charytatywnej i edukacji. Maria Teresa znalazła sprzymierzeńca w osobie swojego kuzyna, który podarował jej działkę z domem w Hamrun dla realizacji zamierzenia. Również miejscowy biskup, który zdążył poznać Marię Teresę otoczył życzliwością jej plany. W 1903 roku, będąc już po pięćdziesiątym roku życia, wraz z pierwszymi kandydatkami rozpoczęła wspólne życie dając początek Zgromadzeniu Córek Najświętszego Serca.

Strony www:
http://www.dshnuzzo.org/

Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej zgromadzenia..
.
.