1 marca 2017

Misjonarki św. Teresy (od Dzieciątka Jezus)


Zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Teresy (od Dzieciątka Jezus)
Congregation of the Missionary Sisters of St. Theresa (of the Child Jesus)
Congregazione delle Suore Missionarie di Santa Teresina
Congregación de las Hermanas Misioneras de Santa Teresita
Congregação das Irmãs Missionárias de Santa Teresinha
Congrégation des Sœurs Missionnaires de Sainte Thérèse (de l’Enfant Jésus)
Kongregation der Missionsschwestern vom hl. Therese (von Jesuskind)


Data i miejsce założenia:
1948 rok - Brazylia

Założyciele:
bp Eliseu Maria Coroli CRSP
m. Edith Almeida de SousaLiczba sióstr na świecie: 159   * dane z 2013 roku
Misjonarki św. Teresy (od Dzieciątka Jezus) obecne są w krajach: Brazylia, Angola, Włochy.
Dom generalny: Brazylia (Bragança)

Habit aktualny:

Biały habit przepasany złotym sznurem, na głowie biały welon nakryty czarnym przeźroczystym welonem z białą wypustką, na piersi zawieszony na złotym sznurku krzyż, przy boku różaniec.Na co dzień siostry nie noszą habitów.


Duchowość:
Powołaniem Misjonarek św. Teresy jest pomoc kapłanom w pracy duszpasterskiej w różnych formach, zwłaszcza na obszarach, gdzie kapłanów brakuje.
W centrum duchowości znajduje się tajemnica Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jest ona dla sióstr źródłem radości, co jest szczególną cechą wspólnoty. Jakąkolwiek posługę wykonują siostry starają się głosić Dobrą Nowinę o Zmartwychwstaniu Pana i wnosić radość Zmartwychwstania. Siostry czują się szczęśliwe, ponieważ żyją w Chrystusie i dla Chrystusa i niosą Go bliźnim, aby stał się On bardziej znany i kochany.
Życie duchowe zgromadzenia opiera się na drodze dziecięctwa duchowego św. Teresy od Dzieciątka Jezus, charakteryzującej się bezgranicznym zaufaniem, miłością i oddaniem w ramiona dobrego Boga Ojca, wobec którego jest się małym dzieckiem. Pociąga to za sobą wdzięczność za Jego dary. To także umiłowanie tego, co małe i niepozorne.Działalność:
Siostry angażują się w działalność w zakresie edukacji wśród dzieci i młodzieży w prowadzonych przez siebie szkołach, katechizują, wspomagają ubogich, rodziny w potrzebie, opiekują się ludźmi chorymi w szpitalach, włączają się w prace parafialną oraz rekolekcyjną.Historia:
Eliseu Maria Coroli urodził się we Włoszech, gdzie wstąpił do Zakonu Barnabitów. Jako misjonarz przybył do Brazylii, gdzie posługiwał we wschodnich obszarach Amazonii, w regionie Bragança. Spotkał się tam z wieloma trudnościami: analfabetyzm ludności, ignorancja religijna, brak kapłanów i katechetów, rozproszenie ludności na dużym obszarze.
W 1948 roku wraz z m. Edith Almeida de Sousa założył Zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Teresy w celu zaspokojenia potrzeb duszpasterskich Kościoła w regionie Amazonii; szczególnym celem wspólnoty miała być współpraca z kapłanami. Pierwszy dom powstał w Ourém w stanie Pará, a pierwszym dziełem apostolskim była szkoła.
Założyciel zafascynowany był osobą św. Teresy od Dzieciątka Jezus i sam starał się naśladować ją na drodze dziecięctwa duchowego. Taką też duchowość przekazał zgromadzeniu, które założył.Dom generalny:
Irmãs Missionárias de Santa Teresinha
Av. Marechal Floriano Peixoto, 1848 - Centro
Bragança – PA
60600-000
Tel. 91 3425-2800
Brasil