Indyjskie Stowarzyszenie Misyjne (IMS)
Societas Missionariorum Indiae Orientalis
Indian Missionary Society
Società dei Missionari Indiani
Sociedad Misionera India
Sociedade Missionária Indiana
Société Missionnaire Indienne
Indische Missionsgesellschaft
Data i miejsce założenia:
1941 rok - Indie
Założyciel:
o. Gaspar Arsenius Pinto
Liczba zakonników na świecie: 301 (w tym 209 kapłanów) * dane z 2014 roku
Misjonarze Indyjscy obecni są w krajach: Indie, USA, Niemcy.
Dom generalny: Indie (Varanasi)
Habit aktualny:
Biała sutanna |
Zgromadzenie założył indyjski kapłan Gaspar Arsenius Pinto. W 1941 roku przybył do Varanasi, świętego miasta wyznawców hinduizmu i buddyzmu, do którego każdego roku przybywały miliony pielgrzymów, z zamiarem założenia wspólnoty łączącej w swojej działalności Ewangelię Jezusa Chrystusa z duchowym i kulturowym dziedzictwem Indii. W owych czasach taka forma działalności był czymś nowym, dlatego charyzmat zgromadzenia zaczęto określać jako pionierska ewangelizacja.
Celem zgromadzenia jest więc ewangelizacja i inkulturacja. Misjonarze Indyjscy przepojeni wartościami Ewangelii, starają się tworzyć wspólnoty skupione wokół Jezusa Chrystusa i ewangelizować wykorzystując bogactwo duchowe i kulturalne Indii. Szczególnym zadaniem jest szerzenie harmonii społecznej poprzez różnorodną współpracę z ludźmi różnych religii, wyznań, kultur i środowisk. Współpraca ta, jak i cała działalność apostolska zgromadzenia, ukierunkowana jest na pomoc ludziom najsłabszym, będących w najtrudniejszej sytuacji życiowej: ubogim, zmarginalizowanym, kobietom, dzieciom.
Tradycyjną formą działalności apostolskiej było tworzenie stacji misyjnych, w których dbano o duszpasterskie potrzeby małych chrześcijańskich społeczności, zajmowano się także edukacją, uczono dorosłych m.in. czytać i pisać. Współcześnie zakonnicy prowadzą centra duchowości, dzielą się Słowem Bożym z ludźmi innych wyznań, angażują się w dialog międzyreligijny, opiekują się ubogimi, odrzuconymi przez społeczeństwo, niepełnosprawnymi, uzależnionymi, prowadzą szkoły przeznaczone szczególnie dla ubogich dzieci i młodzieży, wydają multimedia o tematyce społeczno-religijnej, edukują poprzez teatr, czytelnie i biblioteki. Nieodłączną częścią życia i misji Misjonarzy jest wykorzystywanie w działalności indyjskiej duchowości, filozofii, sztuki, architektury, muzyki, wartości patriotycznych, lokalnych języków.
Początkowo członkowie wspólnoty nie składali ślubów; w 1953 roku przekształcono ją w zgromadzenie zakonne, Misjonarze złożyli wówczas śluby zakonne. Dziś wspólnota jest instytutem zakonnym na prawie papieskim.
Strony www:
http://ims.ind.in
- prow. Varanasi: http://ims.org.in
- prow. Delhi: www.imsdp.org
- region Ranchi: http://imsrp.org