10 marca 2017

Urszulanki Najświętszego Serca Maryi


Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Najświętszego Serca Maryi (OSCM)
Ursuline Sisters of the Sacred Heart of Mary (Ursuline Sisters of Breganze)
Suore Orsoline del Sacro Cuore di Maria (Orsoline di Breganze) 
Hermanas Ursulinas del Sagrado Corazón de María (Ursulinas de Breganze) 
Irmãs Ursulinas do Sagrado Coração de Maria (Ursulinas de Breganze) 
Sœurs Ursulines du Sacré-Coeur de Marie (Ursulines de Breganze) 
Ursulinen vom Heiligsten Herzen Mariens (Ursulinen von Breganze)
Inna nazwa: Urszulanki z Breganze

Data i miejsce założenia:
1907 rok - Włochy

Założycielka:
m. Giovanna Meneghini
Liczba sióstr na świecie: ok. 130
Urszulanki Najświętszego Serca Maryi obecne są w krajach: Włochy, Brazylia, Mozambik.
Dom generalny: Włochy (Vicenza)

Habit aktualny:

Zgromadzenie założone jako habitowe. Aktualnie siostry noszą jednolity strój świecki: jasno-niebieska bluzka, granatowa kamizelka i spódnica, na głowie granatowy welon z białą wypustką lub strój bez welonu, na piersi zawieszony krzyżyk.


Pojedyncze siostry noszą szare habity.


Duchowość:
Celem zgromadzenia jest własne uświęcenie sióstr poprzez życie według rad ewangelicznych oraz zbawienie i uświęcenie dziewcząt i kobiet. Misja służby kobietom prowadzona jest w duchu św. Anieli Merici, założycielki zakonu urszulańskiego.
Duchowość opiera się na kontemplacji człowieczeństwa Jezusa Chrystusa - Sługi Ojca, cichego i pokornego, którego całkowite wyrzeczenie siebie doprowadziło Go do śmierci na Krzyżu. Na wzór Pana siostry starają się odznaczać w pierwszej kolejności doskonałym samozaparciem się siebie oraz niestrudzoną gorliwością o zbawienie dusz. W każdym aspekcie życia starają się także postępować w duchu służby.
Siostry jednoczą się z Sercem Maryi, Służebnicy Pańskiej. Jej posłuszna miłość sprawiła, że Syn Boży przyszedł na świat, by służyć swemu Ojcu; ona również doprowadziła Ją aż pod Krzyż swego Syna.Działalność:
Powołanie zbawiania i uświęcania kobiet Urszulanki wypełniają poprzez: działania edukacyjne w przedszkolach, szkołach i uczelniach; działalność społeczną polegającą na pomocy kobietom w trudnej sytuacji życiowej, narażonym na ubóstwo i marginalizację, niesprawiedliwość i grzech, opiekę nad ludźmi chorymi i starszymi; pracę duszpasterską taką jak katechizacja, duszpasterstwa przeznaczone dla młodzieży żeńskiej, animację żeńskiego laikatu; zaangażowanie w dziedzinie kultury pozwalające dotrzeć do dziewcząt i kobiet oraz pracę misyjną.


Historia:
Założycielką zgromadzenia jest Giovanna Meneghini. Przez około 20 lat była członkinią Towarzystwa św. Urszuli, instytutu świeckiego założonego przez św. Anielę Merici. Mieszkała w swoim rodzinnym mieście Breganze na północy Włoch.
Z biegiem lat zaczęła odczuwać powołanie do życia konsekrowanego we wspólnocie zakonnej. Wezwanie to stało się całkowicie jasne w 1906 roku, podczas jednej z adoracji przed Najświętszym Sakramentem. Giovanna miała wizję grupy młodych sióstr, które pobożnie adorowały Pana, jednocześnie jej duszę przepełniała silna gorliwość o zbawienie dusz. Było to inspiracją do założenia nowego zgromadzenia zakonnego w Kościele.
W 1907 roku w Breganze Giovanna i dwie towarzyszki rozpoczęła życie wspólne według reguły św. Anieli Merici, poświęcając się trosce o zbawienie i uświęcenie dusz dziewcząt i kobiet. W 1914 roku Giovanna i 11 innych sióstr złożyło śluby zakonne, a kolejna liczna grupa dziewcząt przyjęła habity i rozpoczęła formację zakonną.Strony www:
www.orsolinescm.it