7 marca 2017

Małe Siostry Maryi Niepokalanej z Gulu


Małe Siostry Maryi Niepokalanej z Gulu
Little Sisters of Mary Immaculate of Gulu
Piccole Sorelle di Maria Immacolata di Gulu
Pequeñas Hermanas de María Inmaculada de Gulu
Pequenas Irmãs de Maria Imaculada de Gulu
Petites Soeurs de Marie Immaculée de Gulu
Kleinen Schwestern der Unbefleckten Maria von Gulu


Data i miejsce założenia:
1939 rok - Uganda

Założyciele:
bp Angelo Negri MCCJ
m. Angioletta Dognini CMS

bp Angelo NegriLiczba sióstr na świecie: 307   * dane z 2015 roku
Małe Siostry Maryi Niepokalanej z Gulu obecne są w krajach: Uganda, Kenia, Włochy.
Dom generalny: Uganda (Gulu)

Habit aktualny:

Biały habit, biała pelerynka z niebieskimi guzikami i brzegami i kołnierzykiem o rogach prostych, na głowie biały welon, na piersi zawieszony na niebieskim sznurku krzyżyk, przy boku różaniec.Na co dzień używany niebieski habit z kołnierzykiem o rogach prostych, biały welon, na piersi zawieszony krzyżyk.
Nowicjuszki: strój w kolorze białym bez niebieskich wykończeń i krzyżyka na piersi.

Duchowość:
Małe Siostry Maryi Niepokalanej z Gulu zostały powołane do posługi misyjnej, w której poświęcają się zadaniu ewangelizacji i zbawienia ludzkości. Hasło wspólnoty brzmi: Światło w ciemności; siostry mają być światłem pośród Ludu Bożego, któremu służą. Celem szczegółowym zgromadzenia jest gorliwość w ukazywaniu palącej miłości Jezusa wobec najsłabszych poprzez edukację chrześcijańską, miłość do modlitwy, prostotę życia i pracę społeczną.
Duchowość wspólnoty ma rys kontemplacyjny, cechuje się nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa, Matki Bożej Niepokalanej i św. Józefa oraz czerpie z przykładu założyciela bpa Angelo Negri.
Wpatrzone w Serce Jezusa siostry kontemplują najgłębsze uczucia Pana: Jego palącą miłość do wszystkich ludzi, szczególnie najsłabszych: dzieci, kobiet, chorych i niepełnosprawnych, bezwarunkowe oddanie siebie Ojcu, łagodność i pokorę. Od Maryi Niepokalanej uczą się głębokiej wiary w Boga i Jego wolę, prostoty życia, pokory serca, czystości ciała i duszy. Za przykładem św. Józefa poświęcają się pracy, w założycielu natomiast widzą wzór gorliwości o edukację kobiet, miłości do dusz czyśćcowych oraz troski o powołanych do kapłaństwa – siostry każdego wieczora modlą się za kapłanów i seminarzystów.Działalność:
Siostry angażują się w wychowanie chrześcijańskie jako nauczycielki w szkołach głównie dla dziewcząt, katechizują, włączają się w pracę duszpasterską Kościoła, także na poziomie diecezjalnym i krajowym, opiekują się chorymi jako lekarki i pielęgniarki w szpitalach i przychodniach, prowadzą ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych i upośledzonych, pomagają ludziom ubogim.


Historia:
Kombonianin bp Angelo Negri, wikariusz Apostolski Nilu Równikowego, późniejszej diecezji Gulu w północnej Ugandzie, chciał wykorzenić ignorancję ze społeczeństwa, wykorzystując edukację jako potężne narzędzie ewangelizacji. W 1936 roku zaczął myśleć o powołaniu do istnienia wspólnoty zakonnej złożonej z sióstr Afrykanek.
W 1939 roku pierwsze 10 dziewcząt zwróciło się do biskupa z pragnieniem zostania zakonnicami. Ich formacją zajęła się Kombonianka m. Angioletta Dognini, która stała się współzałożycielką zgromadzenia. Trzy lata później sześć z nich rozpoczęło nowicjat, a w 1945 roku cztery nowicjuszki złożyły swoje pierwsze śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
Siostry miały powierzoną przez założyciela misję wyzwolenia całej ludzkości z niewoli niewiedzy poprzez edukację. Cnotą szczególnie cenioną przez bpa Negri była pokora, dlatego zgromadzenie powierzył Maryi Niepokalanej, jako najdoskonalszemu przykładowi pokory.


Strony www:
http://lsmig.org