4 grudnia 2014

Misjonarki Ducha Świętego


Siostry Misjonarki Ducha Świętego (CSSp)
Soeurs Missionnaires du Saint Esprit (Spiritaines)
Missionary Sisters of the Holy Spirit (Spiritan Sisters)
Suore Missionarie dello Spirito Santo (Spiritane)
Hermanas Misioneras del Espíritu Santo (Espiritanas)
Irmãs Missionárias do Espírito Santo (Espiritanas)
Missionsschwestern des Heiligen Geistes (
Spiritanerinnen)
Missiezusters van de Heilige Geest
inna nazwa: Duchaczki

Data i miejsce założenia:
1921 rok - Francja

Założycielka:
m. Eugénie CapsLiczba sióstr na świecie: 372   * dane z 2008 roku
Misjonarki Ducha Świętego obecne są w krajach: Francja, Holandia, Szwajcaria, Portugalia, Kanada, Haiti, Martynika, Brazylia, Senegal, Gwinea Bissau, Ghana, Nigeria, Wyspy Zielonego Przylądka, Kongo-Brazzaville, Kamerun, Gabon, RŚA, Angola, Mozambik, Filipiny.
Dom generalny: Francja (Paryż)

Habit aktualny:
Brak wspólnoty stroju zakonnego. Znakiem wspólnym jest zawieszony na piersi krzyż.

Zgromadzenie założone jako
habitowe.
W okresie posoborowym
większość sióstr przestała
chodzić w habitach.


W Afryce w niektórych krajach
część sióstr nosi biały welon
do świeckiego ubrania
lub habitu o kroju sukienki
lub do beżowego habitu.

W Portugalii beżowy habit z beżowym kołnierzykiem, czarny welon.


Habit historyczny:

Biały habit ze szkaplerzem, na głowie biały (w późniejszym czasie czarny) welon, na piersi zawieszony krzyż, na piersi po lewej stornie znak z gołębicą - symbolem Ducha Świętego.


-----------------------------------------
Duchowość:
Celem Misjonarek Ducha Świętego jest naśladowanie Chrystusa poprzez ewangelizację najbardziej opuszczonych prowadzoną przez działalność misyjną.
Powołanie misyjne zgromadzenia opiera się na poleceniu Jezusa Chrystusa, który Jezus głosił Dobrą Nowinę o Królestwie Bożym i posłał Apostołów, aby czynili to samo. Ożywiany przez Ducha Świętego Kościół do dziś podejmuje to wezwanie. Siostry, jako członkinie Kościoła, również czują się wezwane do głoszenia Dobrej Nowiny na drodze całkowitego oddania się Panu.
Zgromadzenie poświęcone jest Duchowi Świętemu. To On wzbudza w siostrach gotowość do ofiarowania całego życia Chrystusowi, odwagę do życia z dala od swojego kraju, w innej kulturze, uzdalnia do wierności powołaniu.
Duchaczki starają się cechować duchem pokoju i łagodności, prostoty w relacjach z innymi, całkowitego zaufania Bogu, wyrzeczenia się wszystkiego, aby stać się w pełni wolnymi. Założycielka zgromadzenia kładła nacisk na osobistą świętość sióstr, będącą niezbędną do skutecznego życia apostolskiego. Dlatego siostry praktykują głębokie życie wewnętrzne, a to, co otrzymają na modlitwie starają się przekazywać innym.


Działalność:
Zgodnie z charyzmatem zgromadzenie zajmuje się działalnością misyjną. Przybiera ona różne formy: edukacji, katechizacji, opieki medycznej w szpitalach, przychodniach i w środowisku zamieszkania, pomocy kobietom ze slumsów, pracy na rzecz podniesienia jakości życia w obszarach ubogich.


Historia:
Misjonarki Ducha Świętego są gałęzią żeńską Zgromadzenia Ducha Świętego (Duchaczy)
Ich założycielka m. Eugénie Caps w młodości chciała zostać zakonnicą. Marzyła o wyjeździe na misje do Afryki. Pewnego dnia na modlitwie otrzymała wyraźne natchnienie, aby założyć żeńskie zgromadzenie misyjne. Szukając sposobu, aby tego dokonać trafiła w 1919 roku na wystawę misyjną, na której zakupiła biografię o. Libermanna, odnowiciela zakonu Duchaczy. Czytając ją zrozumiała, że to jest właśnie taka droga, o której marzyła.
Eugénie napisała więc do przełożonego Duchaczy z prośbą o pomoc w założeniu zgromadzenia żeńskiego i duchowe kierownictwo dla niego. Ojcowie zgodzili się i w 1921 roku w Farschviller powstał pierwszy dom Misjonarek Ducha Świętego, zgromadzenia typowo misyjnego. Pierwszą wspólnotę tworzyła m. Eugénie z dwoma towarzyszkami, ale trzy lata później sióstr było już 25, z których część już wtedy wyjechała na pierwsze zagraniczne placówki: na Martynikę, do Kamerunu i Szwajcarii.

Strony www:
www.spiritaines.cef.fr