19 grudnia 2014

ss. Bon Secours


Zgromadzenie Sióstr Bon Secours (CBS)
Congrégation des Sœurs du Bon Secours
Congregation of Sisters of Bon Secours
Congregazione delle Suore del Buon Soccorso
Congregación de las Hermanas del Buen Socorro
Congregação das Irmãs do Bom Socorro


Data i miejsce założenia:
1824 rok - Francja

Założycielka:
m. Josephine PotelLiczba sióstr na świecie: 277   * dane z 2008 roku
Siostry Bon Secours obecne są w krajach: Francja, Wielka Brytania, Irlandia, USA, Peru, RPA.
Dom generalny: Francja (Paryż)


Habit aktualny:

Zgromadzenie założone jako habitowe. 
W okresie posoborowym zrezygnowano z habitów z wyjątkiem sióstr w Peru. Znakiem wspólnym jest zawieszony na piersi medal zgromadzenia.

Peru: szary welon z białą wypustką do świeckiego ubrania, zwykle w kolorze szarym lub do dwuczęściowego szarego habitu z białym kołnierzykiem, na piersi zawieszony medal zgromadzenia.


Habit historyczny:


Czarny habit z białym kołnierzem i białym mankietami rękawów, czarny welon, na piersi zawieszony na czarnej tasiemce krzyż.

------------------------------------
Duchowość:
Siostry Bon Secours - czyli dobrej pomocy - są powołane przez Boga i wysyłane przez Kościół, aby łagodzić cierpienia ludzi we wszystkich formach, zwłaszcza ludzi chorych i umierających i pomóc im odnaleźć odkupieńczy sens cierpienia i śmierci.
Swoim życiem i pracą siostry starają się ukazywać ludziom cierpiącym Chrystusa współczującego, uzdrawiającego, pocieszającego, pełnego miłości i zawsze rozumiejącego potrzeby innych. To właśnie współczucie popycha siostry do konkretnego działania, do niesienia dobrej pomocy potrzebującym.
Misja ukazywania Chrystusa innym realizowana jest przez siostry w zjednoczeniu z Maryją Panną Wspomożycielką, która jako pierwsza ujawniła Chrystusa światu.Działalność:
Podstawową formą działalności zgromadzenia jest opieka nad chorymi w szpitalach, przychodniach, hospicjach i domach prywatnych. Siostry opiekują się także osobami starszymi w domach opieki, niepełnosprawnymi, ludźmi uzależnionymi, kobietami będącymi ofiarami przemocy, imigrantami. Prowadzą kuchnię dla ubogich, rozprowadzają paczki żywnościowe, włączają się w różne formy duszpasterstwa, przede wszystkim w szpitalach i domach opieki, gdzie niosą wsparcie duchowe pacjentom, ale również w parafiach przez naukę katechizmu jak i ewangelizację oraz w domu rekolekcyjnym. W każdej formie pomocy siostry starają się dążyć do uzdrowienia całej osoby: ciała, umysłu i duszy.


Historia:
Josephine Potel żyła na początku XIX wieku we Francji zmagającej z rozkładem życia politycznego, społecznego i religijnego będącego owocem niedawnej Rewolucji Francuskiej. Nędza materialna, moralna i religijna była ogromna, choroby szybko się przenosiły po zatłoczonych, brudnych ulicach miasta dosięgając zarówno biednych, jak i bogatych, wielu z nich pozostawało bez opieki.
Dwanaście mieszkających w Paryżu kobiet wraz z Josephine, motywowanych Bożą miłością, zaczęło pielęgnować chorych i umierających w ich domach, niosąc jednocześnie pociechę duchową. Grupa ta wkrótce stała się zalążkiem nowego zgromadzenia zakonnego Sióstr „Dobrej Pomocy” Matki Bożej Wspomożycielki. Kobiety wybrały na swoją przełożoną właśnie Josephine, ze względu na jej silny wpływ na duchowość wspólnoty, uznając ją za założycielkę.
Arcybiskup Paryża początkowo był jednak sceptyczny wobec zatwierdzenia grupy kobiet jako zgromadzenia ze względu na ich nowatorski charakter. Mianowicie, siostry pozostawały przy chorych nie tylko w ciągu dnia, ale opiekowały się nimi także w ciągu nocy. Ponadto pomagały wszystkim bez wyjątku bogatym i biednym, ateistom i wierzącym. Wiara i poświęcenie kobiet przekonały w końcu biskupa i w 1824 roku siostry złożyły pierwsze śluby zakonne.
Pod koniec pierwszego roku istnienia zgromadzenia liczba sióstr wzrosła do 30. Matka Josephine kierowała wspólnotą zaledwie 2 lata, po czym zmarła. Przełożoną została m. Angelique Geay, która wkrótce otwarła sierociniec. Nieco później powstawały pod kierunkiem sióstr szpitale i domy opieki dla osób starszych.


Strony www:
Dom generalny: http://bonsecours.org
Irlandia: www.bonsecours.ie/thesistersofbonsecours
USA: http://bonsecoursvocations.org