28 sierpnia 2009

Wincentyńskie Siostry Miłosierdzia


Aktualnie zgromadzenie nie istnieje. 

Wincentyńskie Siostry Miłosierdzia (VSC)
Vincentian Sisters of Charity
Suore Vincenziane della Carità
Hermanas Vicencianas de la Caridad
Irmãs Vicentinas da Caridade
Soeurs Vincentiennes de la Charité

Data i miejsce założenia:
1902 rok – USA
Data rozwiązania: 2008 rok

Założycielka:
m. Emerentiana Handlovits 


Liczby: 109 sióstr w chwili likwidacji zgromadzenia.


Habit zgromadzenia:

Strój pierwotny używany jeszcze pod koniec lat 1940-tych:
czarny habit ze szkaplerzem, czarny welon, przy boku różaniec.

-----------------------------------------

Strój używany w latach 1950-tych i 1960-tych:
czarny habit ze szkaplerzem i welon; w pracy szpitalnej strój biały.
 -----------------------------------------

W okresie posoborowym większość sióstr przestała chodzić w habitach.
Niektóre siostry nosiły czarny welon do świeckiego ubrania.


Początki Wincentyńskich Sióstr Miłosierdzia sięgają 1902 roku, kiedy to grupa pięciu zakonnic ze zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo z Satmaru na czele z matką Emerentianą Handlovits wyjechała z ówczesnych Austro-Węgier (dziś Rumunia) do Braddock na prośbę miejscowego księdza. Początkowo siostry rozpoczęły pracę wśród słowackich emigrantów, nauczając w parafialnej szkole oraz posługując chorym. 
Wkrótce do sióstr zaczęły zgłaszać się miejscowe młode dziewczęta pragnące poświęcić swoje życie Bogu. W 1905 roku erygowano nowicjat. Amerykańska gałąź zgromadzenia szybko się rozrastała i choć niezależność od domu w Satmarze uzyskała dopiero w 1938 roku, to jednak za datę powstania zgromadzenia przyjmuje się 1902 rok.
Za rządów matki Emerentiany liczba sióstr sięgnęła 248. Przez dziesięciolecia siostry - znane już jako Wincentyńskie Siostry Miłosierdzia - nauczały w szkołach, katechizowały, pracowały w szpitalach, domach starców, ośrodkach dla niepełnosprawnych, opiekowały się chorymi - wszystko w duchu św. Wincentego a Paulo. Zakonnice, oprócz USA, przez pewien czas obecne był także w Kanadzie i Peru.


Z powodu zmniejszającej się liczby członkiń i braku nowych powołań od 2001 roku siostry rozpoczęły starania o połączenie się z Siostrami Miłosierdzia z Nazaretu, zgromadzeniem o bardzo podobnym charyzmacie i działalności, pragnąc aby ich misja rozpoczęta sto lat wcześniej nadal była kontynuowana. Ostatecznie w 2008 roku za zgodą Stolicy Apostolskiej zgromadzenie Wincentyńskich Sióstr Miłosierdzia oficjalnie przestało istnieć, a jego 109 zakonnic dołączyło do Sióstr Miłosierdzia z Nazaretu i już jako takie nadal prowadzą swoje dzieła. Dom generalny znajdował się w Pittsburgh w Pensylwanii.


Strony www:
www.scnfamily.org/vsc

Aktualizacja: 14.03.2014