24 lutego 2015

ss. Matki Bożej Pocieszenia


Siostry Matki Bożej Pocieszenia (NSC)
Hermanas de Nuestra Señora de la Consolación
Irmãs de Nossa Senhora da Consolação
Suore di Nostra Signora della Consolazione
Sisters of Our Lady of the Consolation
Soeurs de Notre Dame de la Consolation
Schwestern Unserer Lieben Frau vom Trost
Sestry Panny Márie Útechy


Data i miejsce założenia:
1857 rok - Hiszpania

Założycielka:
św. M. Rosa Molas y VallvéLiczba sióstr na świecie: 717   * dane z 2005 roku
Siostry Matki Bożej Pocieszenia obecne są w krajach: Hiszpania, Portugalia, Włochy, Słowacja, Meksyk, Wenezuela, Peru, Ekwador, Boliwia, Brazylia, Argentyna, Chile, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej, Togo, Mozambik, Korea Płd., Filipiny.
Dom generalny: Włochy (Rzym)

Habit aktualny:
Brak wspólnoty stroju zakonnego.

Większość sióstr w Europie, Ameryce Płd. (z wyj. Wenezueli), Korei Płd.:
Szary habit z szarym kołnierzykiem, na głowie szary welon, na piersi zawieszony krzyżyk.

Część sióstr w różnych krajach
nie nosi habitów w ogóle.


W Wenezueli: Habit i welon biały.

W Afryce: Habit i welon beżowy.
Na Filipinach: Szara bluzka
i spódnica, szary welon.
(w dolnym rzędzie - nowicjuszki)


Habit historyczny:

Czarny habit z pelerynką, czarny welon.


-----------------------------------------------

Duchowość:
Źródłem charyzmatu zgromadzenia jest Ojciec miłosierdzia i Bóg wszelkiej pociechy (2 Kor 1,3), który na kartach Starego Testamentu woła: Pocieszcie, pocieszcie mój lud – mówi wasz Bóg (Iz 40, 1). Uczynił to za pomocą proroka. Prorok ten przemówił do serca człowieka i przypomniał mu przymierze miłosierdzia i przygotował drogę na przyjście Pana. Wstąpił na górę wysoką i ogłosił miastom judzkim: Oto wasz Bóg (Iz 40, 9).
Wołanie proroka stało się rzeczywistością w Jezusie Chrystusie, który uzdrawiał, odpuszczał winy, pocieszał strapionych. Mówił: Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią i ci, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni (Mt 4, 4-7).
Powołaniem sióstr jest więc naśladowanie czynów Pana Jezusa, w postawie życzliwości, miłości, prostoty, bezinteresownej i gorliwej służby. To poszukiwanie tych, którzy się smucą, aby przygotować drogę Bogu, by mógł przemówić do serca ludzkiego. Siostry pragną zrealizować pragnienie Boga, aby pocieszyć, Jego lud. Świadectwem swojego życia chcą mówić o Bogu, który jest miłością. Dostrzegają, że świat potrzebuje pocieszenia Boga; potrzebuje proroków, którzy mówią do serca człowieka.
Charyzmatem zgromadzenia jest zatem być narzędziem miłosierdzia i pocieszenia ludzi swoich czasów, natomiast patronką wspólnoty jest Matka Boża Pocieszenia.


Działalność:
Apostolstwo zgromadzenia przybiera różne formy. Siostry prowadzą szkoły, szpitale, ośrodki zdrowia, dom opieki dla dzieci nieuleczalnie chorych, domy opieki dla ludzi w podeszłym wieku. Pomagają ubogim, dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji, włączają się w działalność duszpasterską w parafiach, katechizują, głoszą rekolekcje, prowadzą religijne grupy młodzieżowe.Historia:
Św. M. Róża Molas wychowała się w bardzo religijnej rodzinie, szybko poczuła powołanie do życia zakonnego. Cechowała się dużą wrażliwością na cierpienia i biedy innych. Dostrzegała smutek ludzi chorych, starszych, włóczęgów, prostytutek, ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie, porzuconych dzieci, młodzieży nie umiejącej nawet pisać i czytać. Ludzi takich było mnóstwo w XIX-wiecznej Hiszpanii. Sama również doświadczyła cierpienia. Gdy miała 19 lat zmarła jej matka; wówczas odkryła, że Bóg często skrywa się w cierpieniu i bólu.
Róża wstąpiła do zgromadzenia sióstr szarytek i zajęła się pracą wśród chorych w szpitalu. Po pewnym czasie została przeniesiona do Tortosy, gdzie zaczęła uczyć w miejscowej szkole, nadal też pomagała chorym. Tam Róża dojrzała do ważnej w swoim życiu decyzji; w 1857 roku wraz z kilkoma współsiostrami odłączyła się od zgromadzenia i poddała kierownictwu miejscowego biskupa. Rok później młoda wspólnota otrzymała nazwę Sióstr Matki Bożej Pocieszenia stając się oficjalnie nowym zgromadzeniem zakonnym.
W 1876 roku w chwili śmierci założycielki było 75 sióstr w 10 domach.


Strony www:
Dom generalny: www.consolacion.org
Hiszpania: prow. północna, prow. południowa
Słowacja: www.sestryutechy.sk
Meksyk: http://consolacionmexico.blogspot.com          
Wenezuela: http://consolacionvzla.webnode.es
Brazylia: www.consolacao.org.br
Argentyna: www.cconsolacion.com.ar