21 lutego 2015

Mariańscy Misjonarze Krzyża Świętego


Mariańscy Misjonarze Krzyża Świętego (MMHC)
Marian Missionaries of the Holy Cross

Data i miejsce założenia:
1976 rok - Filipiny

Założycielka:
Leticia Tordesillas Albert 


Liczba zakonników na świecie: brak danych
Mariańscy Misjonarze Krzyża Świętego obecni są w krajach: Filipiny, Tajwan, USA.
Dom generalny: Filipiny (Silay City)


Habit aktualny:

Biały habit przepasany białym pasem wiązanym po prawej stronie. Po ślubach wieczystych przy boku różaniec zakładany po stronie wiązania pasa.Duchowość:
Mariańscy Misjonarze Krzyża Świętego są zgromadzeniem kapłanów i braci zakonnych. Źródłem ich duchowości jest miłość Pana Jezusa Ukrzyżowanego i współczująca i wszechogarniająca miłość Boga Ojca.
Wspólnota ożywiana jest przez życie modlitwy i pokuty prowadzone w duchu miłości i radości, w wiernym naśladowaniu życia Najświętszej Maryi Panny. Jest Ona dla zgromadzenia Matką i wzorem postępowania, człowiekiem radosnego posłuszeństwa i wiary. Razem z Nią Mariańscy Misjonarze trwają u stóp Krzyża.
Powołaniem zakonników jest, aby budzić sumienia młodzieży, przywrócić godność, szacunek do siebie i religijność wśród młodych ludzi, którzy stracili je pogrążeni w otaczającym, współczesnym chaosie moralnym i doprowadzić ich do Krzyża Chrystusowego.
Hasłem wspólnoty są słowa: Gaudium in Cruce – czyli Radość w Krzyżu oraz Przyprowadzać serca do Jezusa przez Maryję.Działalność:
Posługa apostolska zgromadzenia skierowana jest do młodzieży szkolnej oraz osób przebywających za kratami więziennymi. Misję tą Mariańscy Misjonarze realizują poprzez formację chrześcijańską i zaszczepianie w nich prawdziwej pobożności maryjnej. Prowadzą również rekolekcje dla uczniów i nauczycieli, włączają się w duszpasterstwo młodzieży z ramienia diecezji. W więzieniach sprawują sakramenty, zwłaszcza Eucharystii i Pojednania, uczą katechizmu, prowadzą rozmowy z więźniami pomagając im docenić obecność i znaczenie Boga w ich życiu.
Misją zgromadzenia jest także szerzenie autentycznego nabożeństwa do Matki Najświętszej.


Historia:
Założycielką zgromadzenia jest świecka kobieta Leticia Tordesillas Albert. Jego historia sięga 1976 roku, gdy w stolicy Filipin, Manili  powstała katolicka grupa młodzieżowa o nazwie Młodzieżowa Krucjata Maryjna (obecnie: Młodzież dla Maryi i Chrystusa), która później rozprzestrzeniła się w różnych regionach kraju. Grupa ta stawiała sobie za cel rozbudzenie wiary wśród młodzieży szkolnej.
To właśnie w grupie pierwszych członków pojawiły się pierwsze powołania zakonne, z których powstało zgromadzenie Mariańskich Misjonarzy Krzyża Świętego. Nowa wspólnota znalazła przychylność w osobie biskupa diecezji Bacolod, który w 1990 roku uznał zgromadzenie jako pobożne stowarzyszenie wiernych, a w 1997 roku jako zgromadzenie zakonne na prawie diecezjalnym. Dom macierzysty znajduje się w Silay City w diecezji Bacolod.

Strony www:
http://mmhc.com.ph