3 września 2014

Misjonarze Klaretyni


Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy (CMF)
*Congregatio Missionariorum Filiorum Immaculati Cordis Beatae Mariae Virginis
*Congregazione dei  Missionari figli del Cuore Immacolato di Maria (Clarettiani)
*Congregation of Missionaries Sons of the Immaculate Heart of Mary (Claretians)
*Congregación de los Misioneros Hijos del Inmaculado Corazón de María (Claretianos)
*Congregação dos Missionários Filhos do Imaculado Coração de Maria (Claretianos)
*Congrégation des Missionnaires Fils du Cœur Immaculé de Marie (Clarétains)
*Kongregation der Missionare Söhne des Unbefleckten Herzens der Seligen Jungfrau Maria (Claretiner)
 
Zgromadzenie złożone z księży i braci.

Data i miejsce założenia:
1849 rok - Hiszpania

Założyciel:
św. Antoni Maria KlaretLiczba zakonników na świecie: 3009 (w Polsce: 50) * dane z 2014 roku
Klaretyni obecni są w krajach: Hiszpania, Portugalia, Włochy, Wielka Brytania, Francja, Szwajcaria, Niemcy, Austria, Słowenia, Czechy, Polska, Białoruś, Rosja, USA, Kanada, Meksyk, Kuba, Haiti, Dominikana, Puerto Rico, Gwatemala, Belize, Kostaryka, Salwador, Honduras, Nikaragua, Panama, Kolumbia, Wenezuela, Ekwador, Peru, Boliwia, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj, Argentyna, Chile, Gabon, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Nigeria, Kongo-Rep.Dem., Kenia, Tanzania, Uganda, Kamerun, Gwinea Równikowa, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Angola, Zimbabwe, Mozambik, Sri Lanka, Indie, Wietnam, Chiny, Korea Płd., Japonia, Tajwan, Filipiny, Indonezja, Timor Wschodni.
Dom generalny: Włochy (Rzym)

Habit aktualny:


Czarna sutanna przepasana czarnym pasem wiązanym po lewej stronie.
W czasie ślubów wieczystych Klaretyni otrzymują duży krzyż misyjny.


W krajach o gorącym klimacie m.in w Afryce, na Sri Lance:
sutanna biała przepasana czarnym pasem.

W Indiach sutanna biała (bez pasa).
Na Filipinach: sutanna biała
przepasana białym pasem.


Habit historyczny:

Sutanna z pelerynką.Duchowość:
Misjonarze Klaretyni prowadzą życie wspólne na wzór wspólnoty Apostołów, usiłując osiągnąć ewangeliczną doskonałość przez naśladowanie Jezusa Chrystusa na drodze rad ewangelicznych.
Duchowość apostolska zgromadzenia ukierunkowana jest na misjonarską posługę Słowa Bożego. Tożsamością Klaretyna jest więc bycie misjonarzem. Zgodnie ze słowami założyciela Klaretynem jest ten, kto płonie miłością i rozpala nią wszystko na swej drodze. Kto skutecznie pragnie i wszelkimi środkami usiłuje rozpalić wszystkich ludzi ogniem Boskiej miłości. Nic go nie odstrasza, raduje się w niedostatku, podejmuje trudy, chętnie się poświęca, znajduje upodobanie w oszczerstwach i radość w udrękach. Myśli wyłącznie o tym jak naśladować Jezusa Chrystusa w modlitwie, pracy i cierpieniu, zawsze i jedynie starając się o większą chwałę Boga i zbawienie dusz.
Ponadto duchowość zgromadzenia opiera się na Eucharystii i nieustannej lekturze Pisma Świętego. Zakonnicy cieszą się wstawiennictwem i oddają szczególną cześć Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.Działalność:
Klaretyni nie identyfikują się z żadnym szczególnym apostolatem. Podejmują się ewangelizacji w różnorodnych formach: poprzez działalność misyjną, głoszenie rekolekcji, misji ludowych, katechizację, prowadzenie parafii, duszpasterstwo młodzieżowe i powołaniowe, kursy i konferencje biblijne, ewangelizację biednych i wykluczonych społecznie. Ponadto zgromadzenie prowadzi szkoły różnego typu, zajmuje się formacją ludzi świeckich i ewangelizatorów, a także duchową formacją osób konsekrowanych, głosi Słowo Boże za pomocą środków społecznego przekazu oraz przy pomocy działalności dydaktyczno-naukowej i wydawniczej.


Historia:
Św. Antoni Maria Klaret został kapłanem diecezjalnym w Vic w czasach silnego antyklerykalizmu w Hiszpanii pierwszej połowy XIX wieku, gdy zamykano i palono klasztory, zabijano zakonników, konfiskowano ich dobra. Mimo trudności w duszpasterstwie Klaret pisał wiele książek religijnych, założył drukarnię i wydawnictwo, liczne stowarzyszenia dla świeckich, niektóre z nich były w praktyce instytutami świeckimi, choć wówczas nie zyskały aprobaty władz kościelnych. Formował także świeckich ewangelizatorów, którzy w pewnym stopniu zastępowali działalność zakazanych prawem zakonów.
Myśl założenia grupy misjonarzy oddanych wyłącznie głoszeniu Słowa Bożego, zrodziła się u Klareta jeszcze w czasie pracy w jego pierwszej parafii po święceniach, gdy głosił rekolekcje w swojej i w sąsiednich parafiach, jednak spowiednik poradził mu poczekać na czasy bardziej spokojne. Po kilku latach udało mu się założyć centrum formacji misjonarskiej, do którego przysyłano najzdolniejszych kleryków, kandydatów na misjonarzy z seminarium w Vic.
Klaret misjonarskie powołanie do ewangelizowania świata uważał za najważniejsze. Głosił misje i rekolekcje początkowo sam, a później wspólnie z członkami założonego przez siebie Bractwa Apostolskiego. To z niego narodziło się w Vic w 1849 roku Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Maryi. Niedługo potem Klaret otrzymał nominację na arcybiskupa Santiago na Kubie. Tam też założył w 1855 roku gałąź żeńską: Misjonarki Klaretynki.


Strony www:
Polska: www.klaretyni.pl
Międzynarodowa: www.claret.org
Europa:
Hiszpania (prowincje: Aragon, Betica, Euskal Heria, Santiago), Portugalia, Wielka Brytania, Francja, Szwajcaria, Niemcy, Austria, Czechy, Rosja,
Ameryka:
USA, Kanada, Meksyk, Kuba, Haiti, Dominikana, Puerto Rico, Kolumbia, Wenezuela, Kolumbia Wsch.-Ekwador, Peru, Boliwia, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj, Argentyna, Chile,
Afryka:
Nigeria (wschodnia, zachodnia), Kenia, Tanzania, Uganda, Kamerun
Azja:
Sri Lanka, Indie (prowincje: Chennai, St. Thomas, Bangalore), Filipiny, Indonezja, Timor Wschodni,

Filmy: