11 września 2014

Dominikanki Św. Józefa


Dominikanki Św. Józefa (OP)
Dominican Sisters of St. Joseph
Suore Domenicane di San Giuseppe
Hermanas Dominicas de San José
Irmãs Dominicanas de São José
Sœurs Dominicaines de Saint-Joseph
Dominikanerinnen vom hl. Josef


Data i miejsce założenia:
1994 rok – Wielka Brytania

Liczba sióstr na świecie: 11 (w tym 1 nowicjuszka, 1 postulantka)   
* dane z 2014 roku
Dominikanki Św. Józefa obecne są w krajach: Wielka Brytania.
Dom generalny: Wielka Brytania (Lymington)


Habit aktualny:

Biały habit przepasany skórzanym paskiem, biały szkaplerz z pelerynką, na głowie czarny welon z białą wypustką, przy boku różaniec.
Stroju dopełnia czarny płaszcz.

Duchowość:
Wspólnota żyje duchowością dominikańską, której główną treścią jest kontemplacja rzeczy Bożych i studium teologiczne, a następnie przekazywanie innym owoców kontemplacji poprzez nauczanie.
Studium stanowi istotną częścią dominikańskiego życia. Siostry zgłębiają przede wszystkim prawdy wiary katolickiej zawarte w Biblii i Tradycji oraz za pośrednictwem wszystkiego, co pomaga w formacji doktrynalnej. Na studium poświęcają dwie godziny każdego dnia.
Życie modlitewne Dominikanek obejmuje codzienną Mszę Świętą, recytowaną lub śpiewaną Liturgię Godzin, różaniec, modlitwę osobistą; każdy dzień zaczyna się od półgodzinnej medytacji i czytania Lectio Divina, a kończy 30-minutową adoracją Najświętszego Sakramentu. Kontemplacji sprzyja pielęgnowana atmosfera ciszy i klauzura domowa.
W zgromadzeniu ważne miejsce zajmuje pełne jedności życie wspólnotowe i wspólnota dóbr. Ponadto duch sióstr cechuje się żarliwością na modlitwie, wytrwałością w pracy i wiernością w przestrzeganiu reguły zakonnej i złożonym ślubom.

Działalność:
Wszystkie działania apostolskie Dominikanek ukierunkowane są na nauczanie i głoszenie wiary katolickiej w każdy możliwy sposób i za pomocą wszelkich dostępnych środków. Aktualnie jest to przede wszystkim katecheza dorosłych, młodzieży i dzieci oraz formacja katechetów. Ponadto siostry organizują rekolekcje oraz coroczną pieszą pielgrzymkę do sanktuarium Walsingham.


Historia:
Zgromadzenie powstało z pragnienia odnowy, pogłębienia i powrotu do dominikańskiego stylu życia kilku sióstr należących do zgromadzenia Dominikanek z Oakford, w którym w okresie posoborowym doszło do rozluźnienia dyscypliny i rezygnacji z części tradycyjnych elementów dominikańskiego i zakonnego życia.
Wspólnota narodziła się w 1994 roku w Anglii i została zatwierdzona przez biskupa diecezji Portsmouth. Jedyny klasztor zgromadzenia znajduje się w Lymington w hrabstwie Hampshire.

Strony www:
www.dominicansistersofstjoseph.org