6 września 2014

Trubadurki Eucharystii


Siostry Trubadurki Eucharystii
Hermanas Trovadoras de la Eucaristía
Irmãs Trovadoras da Eucaristia
Troubadour Sisters of the Eucharist
Sorelle Trovatrici dell'Eucaristia


Data i miejsce założenia:
2004 rok - Kolumbia

Założycielka:
m. Anghela del Rosario Angarita GonzálezLiczba sióstr na świecie:* dane z 2013 roku
Trubadurki Eucharystii obecne są w krajach: Kolumbia.
Dom generalny: Kolumbia (Pamplona)


Habit aktualny:

Biały habit przepasany białym sznurem, biały szkaplerz ze złotym obszyciem na brzegach, kołnierz z wyhaftowaną monstrancją, wizerunkiem Maryi oraz harfą, na głowie beżowy welon z białą wypustką, na piersi krzyż. Stroju dopełnia biały płaszcz ze złotymi brzegami.Duchowość:
Celem Trubadurek Eucharystii jest niesienie orędzia Jezusa Chrystusa wszystkim ludziom, szczególnie poprzez liturgię i sztukę.
Najważniejsze elementy duchowości wspólnoty to oddawanie czci Bogu Ojcu w Duchu i prawdzie, miłość Boga i bliźniego, tak jak On nas umiłował oraz niesienie z mocą Ducha Świętego łaski miłości Bożej innym ludziom, którzy są w ciemności. Ostatni element to duchowość komunii, która czerpie z tajemnicy Trójcy Świętej. Jej praktyczne przejawy to jedność z bliźnimi jako członkami Mistycznego Ciała Chrystusa, co uwrażliwia ich na potrzeby, to dostrzeganie tego, co pozytywne w drugim człowieku i traktowanie tego jako Boży dar, to także jedność w wierze i wierność Kościołowi.
Siostry mają szczególne nabożeństwo do Pana Jezusa w Eucharystii oraz do Maryi pod wezwaniem Matki Bożej Miłosierdzia. Zjednoczeniu z Bogiem sprzyja praktyka adoracji Najświętszego Sakramentu, modlitwa osobista i wspólnotowa, codzienny różaniec i czytanie Pisma Świętego, rachunek sumienia i częsta spowiedź oraz duch ofiary we wszystkim.


Działalność:
Działalność apostolska zgromadzenia to ewangelizacja przez liturgię, sztukę oraz apostolat parafialny. Siostry głoszą Ewangelię przez muzykę i śpiew, koncerty, sztuki teatralne, wiersze. W parafiach przygotowują do uczestnictwa w liturgii, opiekują się liturgiczną służbą ołtarza, szerzą kult Eucharystii poprzez spotkania, konferencje, wykłady, broszury i rekolekcje, pracują także w zakrystii i kancelarii parafialnej.


Historia:
Wspólnota została założona przez m. Anghelę del Rosario Angarita González w 2004 roku w Kolumbii i została zatwierdzona przez biskupa ordynariusza archidiecezji Nueva Pamplona jako publiczne stowarzyszenie wiernych. Pierwszy dom powstał w mieście Pamplona.
Siostry przyjęły nazwę trubadurek z przekonaniem, że poprzez śpiew można łatwiej dotrzeć z Ewangelią do młodych ludzi.

Strony www:
http://hnastrovadoras.jimdo.com