14 września 2014

Mnisi Świętego Krzyża


Mnisi Świętego Krzyża (MSC)
Monjes de la Santa Cruz
Monges de Santa Cruz
Monks of the Holy Cross
Monaci di Santa Croce
Moines de la Sainte Croix


Data i miejsce założenia:
2005 rok - Argentyna

Założyciel:
o. Juan Bautista RomanoLiczba zakonników na świecie: 8   * dane z 2013 roku
Mnisi Świętego Krzyża obecni są w krajach: Argentyna.
Dom wspólnoty: Argentyna (Los Cocos)


Habit aktualny:

Szary habit ze szkaplerzem z kapturem z wyszytym ponad czołem czerwonym krzyżem.
Stroju dopełnia czarna pelerynka z kapturem lub czarny płaszcz z kapturem.


Duchowość:
Idąc za głosem Ducha Świętego, Mnisi Świętego Krzyża obierają drogę naśladowania Chrystusa na wzór wspólnoty apostolskiej i wczesnej tradycji życia monastycznego w Palestynie i Egipcie z IV i V wieku. Ich powołanie to zostawienie wszystkiego, aby odnaleźć ewangeliczny skarb ukryty na roli, drogocenną perłę (Mt 13 44-46).
Swoją duchowość kształtują w oparciu o pisma świętych Ojców Kościoła oraz o pierwszą regułę zakonną Kościoła - regułę św. Pachomiusza i doświadczenia życia mniszego św. Antoniego Opata, łączącego samotność z życiem wspólnotowym. Dzięki temu formują swoje serca na zdolne do słuchania i kochania.
Mnisi mieszkają samotnie w osobnych domkach-pustelniach zwanych Kellión, będącymi miejscem spotkania z Chrystusem na modlitwie i pracy fizycznej. Praca na rzecz wspólnoty oraz wspólnotowe punkty dnia pozwalają zakonnikom służyć Bogu w osobach współbraci. Samotność klasztoru i ubóstwo wspólnoty pozwalają żyć w ewangelicznej prostocie, w pełnym zaufaniu Bożej Opatrzności.
Cisza, odosobnienie, praktyka Lectio Divina sprzyja kontemplacji i zjednoczeniu z Bogiem. W dzień i w nocy mnisi stawiają sobie przed oczyma Chrystusa Ukrzyżowanego. Mistrzynią w szkole ewangelicznej radości jest Maryja Matka Boga, wzór słuchania i ofiarowania się Bogu.


Działalność:
Oprócz modlitwy w intencjach powierzanych, formą działalności mnichów jest przyjmowanie w gościnę tych, którzy szukają duchowej pomocy i rady i tych, którzy chcą odnowić siły duchowe w atmosferze modlitwy i milczenia. We wspólnocie można odbyć rekolekcje w ciszy i samotności. Aby zarobić na swoje utrzymanie mnisi malują ikony, wytwarzają, dewocjonalia, figury oraz produkty żywnościowe według starych receptur klasztornych.


 
Historia:
Wspólnota Mnichów Świętego Krzyża powstała w Argentynie w 2005 roku z inspiracji o. Juana Bautista Romano. Pierwszy erem powstał w miejscowości Los Cocos koło miasta Cordoba, w diecezji Cruz del Eje. Aktualnie mnisi mają w Kościele status publicznego stowarzyszenia wiernych.

Strony www:
www.monjesdelasantacruz.com.ar

Filmy:
www.monjesdelasantacruz.com.ar/videos.html