Zgromadzenie Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej
*Congregatio Sororum Servularum Beatissimae Mariae Virginis Immaculatae
*Congregation of the Sisters Servants of Mary Immaculate
*Congregazione delle Suore Piccole Ancelle della Beata Vergine Maria Immacolata
*Congregación de Hermanas Pequeñas Siervas de la Beata Virgen María Inmaculada
*Congregação das Irmãs Pequenas Servas da Santíssima Virgem Maria Imaculada
*Congrégation des Sœurs Petites Servantes de la Bienheureuse Vierge Marie Immaculée
Data i miejsce założenia:
1878 rok - Polska
Założyciel:
bł. Honorat Koźmiński OFMCap
Liczba sióstr na świecie: 811 (w Polsce: 668) * dane z 2008 roku
Służki obecne są w krajach: Polska, Białoruś, Litwa, Łotwa, Francja, Włochy, USA, Kongo-Rep.Dem., Rwanda.
Dom generalny: Polska (Mariówka)
Habit aktualny:
Zgromadzenie bezhabitowe od początku swojego istnienia.
.jpg)
Duchowość zgromadzenia wyróżniają trzy elementy: maryjność, duch franciszkański i duch służby.
Siostry szczególną czcią otaczają Najświętszą Maryję Pannę Niepokalanie Poczętą. Razem z Nią siostry wsłuchują się w Boże Słowo, aby tak jak Ona powiedzieć Bogu swoje fiat. Matka Boża jest dla Służek wzorem życia całkowicie ukrytego z Chrystusem w Bogu, a zarazem w pełni zaangażowanego w dzieło zbawienia świata. Siostry czczą Maryję codziennie odmawiając różaniec, prowadząc kółka Żywego Różańca czy świętując Jej wspomnienia liturgiczne. Hasłem zgromadzenia są słowa: Kochajmy Maryję i służmy Jej wiernie.
.jpg)
Do szczególnych cech powołania sióstr należy także ich bezhabitowy charakter, dzięki czemu mogą wpływać niejako od wewnątrz na chrześcijańskie kształtowanie społeczeństwa. Siostry starają się naśladować Chrystusa i Jego Matkę w tajemnicy Ich prostego i ukrytego życia w Nazarecie i jak Maryja w ukryciu przeżywać swoje powołanie do wyłącznej służby Bożej.
Działalność:
a.jpg)
Zgromadzenie prowadzi szkoły, przedszkola i ochronki, bursy dla dziewcząt, świetlicę dla dzieci, dom pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej oraz dom rekolekcyjny. Siostry posługują ponadto jako katechetki, nauczycielki, pracują w szpitalach, przychodniach, aptekach, opiekują się ludźmi starszymi. Pełnią również posługę przy parafiach jako zakrystianki, organistki oraz w różnych instytucjach kościelnych.
Historia:
Siostry Służki są jednym z ponad 20 zgromadzeń założonych przez kapucyna bł. Honorata Koźmińskiego. Ich powstanie wiąże się z sytuacją polityczną zaboru rosyjskiego XIX-wiecznej Polski, kiedy to po Powstaniu Styczniowym car rosyjski nakazał zamknąć nowicjaty zakonne i wydał zakaz przyjmowania nowych kandydatów. Niebezpieczeństwo likwidacji życia zakonnego skłoniła bł. Honorata do powołania do istnienia nowej - nieznanej wówczas w Polsce - formy życia zakonnego: zgromadzeń bezhabitowych. Oficjalnie funkcjonowały one jako stowarzyszenia świeckie. W rzeczywistości członkinie prowadziły w miarę możliwości normalne życie zakonne, tylko bez oznak zewnętrznych takich jak habit itp.
Sam o. Honorat miał od władz świeckich zakaz opuszczania klasztoru. Był jednak cenionym spowiednikiem. I właśnie za pośrednictwem konfesjonału, nie wychodząc poza mury swojego klasztoru w Zakroczymiu, założył szereg zgromadzeń zakonnych, każdemu przeznaczając inne zadania apostolskie, a których pierwsze członkinie rekrutował spośród swoich penitentek.
Siostry Służki zostały założone w 1878 roku w Zakroczymiu i były jednym z pierwszych zgromadzeń rodziny honorackiej. Honorat Koźmiński wyznaczył Służkom pracę nad odrodzeniem wiary i moralności chrześcijańskiej w środowisku wiejskim, a szczególnie szerzenie wiedzy religijnej i kształtowanie sumienia chrześcijańskiego.
W pierwszych latach kształtowania się zgromadzenia, siostry żyły przeważnie pojedynczo, okresowo tylko uczestnicząc w życiu wspólnym. Grupa ta nazywana siostrami zjednoczonymi, z którymi współpracowały siostry żyjące wspólnie. Te ostatnie służyły zgromadzeniu przeważnie jako przełożone i mistrzynie.
Od samego początku zgromadzenie przyciągało bardzo dużo nowych powołań. 10 lat po założeniu liczyło już 926 członkiń, a w 1897 roku było 2615 sióstr (w tym 90 wspólnych i 2525 zjednoczonych), natomiast w 1906 roku liczyło 4357 Służek (w tym 705 wspólnych i 3652 zjednoczonych).
Dalsza ewolucja struktury zgromadzenia nastąpiła na początku dwudziestego wieku z woli Stolicy Apostolskiej. W 1908 roku wspólnota ukonstytuowała się jako bezhabitowe zgromadzenie zakonne zachowująca życie wspólnotowe, a gałąź sióstr zjednoczonych została zlikwidowana, co znacznie zmniejszyło liczbę członkiń. W 1923 roku zgromadzenie liczyło 784 siostry, a w 1939 roku 1120 członkiń.
Strony www:
Polska: www.sluzki.pl
Łotwa: http://kalpones.lv
USA: www.ssmiusa.com
Afryka: http://misje.sluzki.pl