16 sierpnia 2014

ss. Żywej Wspólnoty Ewangelii


Siostry Żywej Wspólnoty Ewangelii (LGC)
Sisters of the Living the Gospel Community

Data i miejsce założenia:
1974 rok - Filipiny

Założyciel:
ks. Frederick B. KriekenbeekLiczba sióstr na świecie: 60 (w tym 1 nowicjuszka, 5 postulantek)
Siostry Żywej Wspólnoty Ewangelii obecne są w krajach: Filipiny.
Dom generalny: Filipiny (Cebu)


Habit aktualny:

Biała bluzka, turkusowa spódnica i turkusowy żakiet, na głowie biały prosty welon, na piersi zawieszony czarny równoramienny krzyżyk. 
Używany także: turkusowy habit, biały welon.
Duchowość:
Głównym celem zgromadzenia jest chwała Boża i szerzenie Jego Królestwa poprzez pracę i uświęcenie własne sióstr na drodze czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oraz życia według Ewangelii i konstytucji wspólnoty.
Celem szczegółowym jest ofiarowanie siebie Bogu jako narzędzie odnowy w Duchu Świętym i Jego charyzmatów, gdziekolwiek siostry będą się znajdować. Oznacza to poświęcenie się dziełu, które Duch Święty nieustannie podejmuje w Kościele, czyli dziełu budowania życia parafialnego, odnawiania społeczności chrześcijańskiej w różnych aspektach życia oraz przywracania ducha wczesnej wspólnoty chrześcijańskiej z okresu bezpośrednio po Pięćdziesiątnicy, kiedy to pierwsi chrześcijanie trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach (Dz 2, 42).
Karmione Eucharystią i Słowem Bożym, zjednoczone między sobą i z Kościołem, przemienione przez Ducha Świętego z Maryją w miłości, siostry zobowiązują się do życia w stałej odnowie w Jezusie Chrystusie oraz do szerzenia Jego Królestwa, żyjąc w małych wspólnotach. Pomocą w tym jest powierzenie się matczynej opiece Maryi oraz wierność Magisterium Kościoła.Działalność:
Zgromadzenie otwarte jest na każdy rodzaj posługi zgodnie z potrzebami Kościoła lokalnego. Aktualnie w ramach działalności apostolskiej siostry organizują studia biblijne, prowadzą seminaria i rekolekcje. Angażują się także w katechizację, ewangelizację i pracę duszpasterską w parafii, biorą udział w programach dożywiania i rozwoju dzieci i młodzieży. Ponadto włączają się w duszpasterstwo w więzieniach, wśród studentów oraz w działalność grup modlitewnych.


Historia:
Zgromadzenie Sióstr Żywej Wspólnoty Ewangelii zostało założone na Filipinach w 1974 roku. Jego założycielem jest ks. Frederick B. Kriekenbeek. Dom macierzysty powstał w mieście Cebu. Obecnie jest wspólnotą na prawie diecezjalnym.

Dom generalny:
483-C Remedios Compound,
Archbishop Reyes Avenue,
6000 Cebu City, Philippines
e-mail: lgcsister@gmail.com