20 sierpnia 2014

Córki Opatrzności z Saint-Brieuc


Córki Opatrzności z Saint-Brieuc
Filles de la Providence de Saint-Brieuc
Daughters of Providence of Saint-Brieuc
Hijas de la Providencia de Saint-Brieuc
Filhas da Providência de Saint-Brieuc
Figlie della Provvidenza di Saint-Brieuc


Data i miejsce założenia:
1818 rok - Francja

Założyciel:
o. Jean Marie de la MennaisLiczba sióstr na świecie: 63  * dane z 2014 roku
Córki Opatrzności z Saint-Brieuc obecne są w krajach: Francja, Wielka Brytania, Kanada, Uganda.
Dom generalny: Francja (Rennes)


Habit aktualny:

Zgromadzenie założone jako habitowe.
Aktualnie siostry nie chodzą w habitach.
Habit historyczny:Duchowość:
Wzorując się na swoim założycielu siostry starają się żyć w uległości Duchowi Świętemu oraz patrzeć na wszystko w duchu wiary, w zaufaniu Bożej Opatrzności i prostocie. W głębokiej miłości do Kościoła wypełniają główny cel istnienia zgromadzenia: aby Jezus Chrystus był znany i kochany. Jezus Chrystus i Jego Ewangelia jest więc ich jedyną motywacją poświęcenia się Bogu.


Działalność:
Podstawową dziedziną działalności Córek Opatrzności od samego początku było chrześcijańskie wychowanie i edukacja młodego pokolenia, choć założyciel zaznaczał, aby nie wykluczać podejmowania się także innych dobrych dzieł. Siostry otwierały liczne szkoły, internaty, pracowały w szkołach parafialnych. Ponadto opiekowały się ludźmi chorymi i starszymi w szpitalach i domach prywatnych.
Aktualnie z powodu starzenia się sióstr i braku nowych powołań zakonnice stopniowo wycofują się z bezpośredniej działalności przekazując prowadzenie swoich dzieł osobom świeckim. Nadal jednak włączają się w działalność misyjną w Ugandzie.

Historia:
Powstanie zgromadzenia wiąże się z trudną sytuacją Francji, w jakiej pogrążyła kraj Rewolucja Francuska. Jednym z owoców Rewolucji były rzesze ubogich dzieci, wałęsających się po ulicach, pozbawionych jakiegokolwiek nauczania. Ks. Jean Marie de la Mennais wikariusz w parafii w Saint-Brieuc postanowił temu zaradzić. Wraz z kilkoma gorliwymi kobietami zaczął zbierać biedne dzieci z ulic miasta i uczyć ich czytać, pisać, liczyć i różnych prac ręcznych, często także dożywiając je, gdyż z ubóstwa nie miały co jeść. Zapewniano im też wychowanie religijne.
Ta grupa pobożnych kobiet stała się zalążkiem nowego zgromadzenia. W 1818 roku złożyła deklarację poświęcenia się Bogu, zakończoną słowami: Bóg sam w naszych duszach, Bóg sam w naszych sercach, Bóg sam w naszych działaniach, teraz i na zawsze. Dla największej chwały Bożej. Trzy lata później siostry złożyły swoje pierwsze śluby zakonne i otrzymały od ks. de la Mannais opracowane konstytucje. Na początku, jedynym celem nowej wspólnoty było nauczanie dzieci, ale szybko, założyciel zachęcił siostry do otwarcia się także na inne dobre uczynki.
W 1897 roku Córki Opatrzności założyły pierwszą placówkę poza Francją, w Kanadzie, niedługo później w Anglii, a w 2006 roku w Ugandzie, gdzie są obecne do dziś. W przeszłości siostry pracowały także w Hiszpanii, Boliwii, Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz Burundi.
Na początku XX wieku zgromadzenie liczyło ok. 400 zakonnic. Posoborowy kryzys powołań zmniejszył liczbę sióstr do 63 obecnie.

Strony www:
www.lamennais.org/fr/soeurs/index.html