27 sierpnia 2014

Misjonarki Chrystusa Kapłana


Misjonarki Chrystusa Kapłana (MCS)
Misioneras de Cristo Sacerdote
Missionárias de Cristo Sacerdote
Missionarie di Cristo Sacerdote
Missionary Sisters of Christ the Priest
Missionnaires du Christ- Christ-Prêtre
 

Data i miejsce założenia:
1957 rok - Hiszpania

Założyciele:
m. M. Dolores Segarra
ks. Sebastian CarrascoLiczba sióstr na świecie: brak danych
Misjonarki Chrystusa Kapłana obecne są w krajach: Hiszpania, Peru.
Dom generalny: Hiszpania (Las Rozas de Madrid)


Habit aktualny:

Biała bluzka, czarna kamizelka i czarna spódnica, na głowie czarny welon z białym szerokim paskiem, na piersi zawieszony znak zgromadzenia: medal
z krzyżem i symbolami Eucharystycznymi - kłosem zboża i winogronami.
Habit historyczny:
Duchowość:
Zgromadzenie jest powołane, aby w sposób szczególny żyć Kapłańską Ofiarą Pana Jezusa Chrystusa. Siostry chcą z Nim, przez Niego i dla Niego ofiarować swoje życie dla dobra całego Kościoła, a zwłaszcza kapłanów, o ich uświęcenie i owocność ich posługi. Ponieważ kapłaństwo ma ścisły związek z ofiarą, dlatego siostry cokolwiek czynią, modlą się czy pracują, czynią to w duchu ofiary. U źródeł charyzmatu zgromadzenia stoją słowa Pana Jezusa: A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie (J 17, 19) oraz: Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo (Łk 10, 2).
Duchowość Misjonarek określają cztery zasadnicze elementy. Pierwszy to Eucharystia; siostry łączą się z Panem Jezusem w Jego Ofierze, aby uczynić swoje życie prawdziwą ofiarą; ważne miejsce zajmuje także adoracja Najświętszego Sakramentu. Drugi to liturgia jako uprzywilejowana przestrzeń modlitwy. Kolejny to maryjność – Matka Boża jest dla sióstr wzorem życia wiarą i bliskości z Bogiem; jest Ona szczególne czczona w zgromadzeniu. Ostatni element to kontemplacja w działaniu – te dwie sfery przenikają się i wzajemnie wzmacniają.
Zachętą do gorliwości są dla sióstr słowa założycielki: Misjonarka nie może spocząć, dopóki jest choćby jedna dusza, której można mówić o Bogu. Natomiast założyciel uczył siostry, że: Ten, kto rezygnuje z codziennego wysiłku, naprawdę nie chce być świętym.

Działalność:
Siostry współpracują z kapłanami w pracy parafialnej, katechizacji, posługując w domach dla księży i domach rekolekcyjnych, ponadto uczą w szkole, włączają się w duszpasterstwo wśród rodzin oraz pracę misyjną w Peru.

Historia:
Matka M. Dolores Segarra pragnienie poświęcenia się Bogu odczuwała już od czasu Pierwszej Komunii Świętej. Jak młoda kobieta nauczała katechizmu, współpracowała z Akcją Katolicką, odwiedzała biedne dzielnice pomagając potrzebującym, ludziom samotnym i starszym. Jej kierownikiem duchowym został ks. Sebastian Carrasco, któremu na sercu leżała kwestia budzenia nowych powołań; wszędzie, gdzie pracował, rozwijał szczególnie ten właśnie aspekt duszpasterstwa. W jego działania żywo włączała się Dolores.
W 1955 roku w Maladze, gdzie ks. Sebastian był wówczas wikariuszem generalnym tamtejszej diecezji, wspólnie zaczęli organizować żeńską wspólnotę zakonną, którego celem byłaby modlitwa i ofiara w intencji uświęcenia kapłanów oraz współpraca z nimi w posłudze duszpasterskiej. Jednak to biskup diecezji Guadix-Baza erygował nowe zgromadzenie Misjonarek Chrystusa Kapłana, co stało się w 1957 roku.
Dziś wspólnota jest zgromadzeniem na prawie diecezjalnym; siostry żyją w pięciu domach w Hiszpanii i jednym w Peru.

Strony www:
www.misionerasdecristosacerdote.es