30 stycznia 2018

Siostry Tyberiadzkie


Bractwo Tyberiadzkie
Fraternity of Tiberiade
Fraternità di Tiberiade
Fraternidad de Tiberiade
Fraternité de Tibériade
Fraterniteit van Tiberiade
Bruderschaft vom See Tiberias

Data i miejsce założenia:
1982 rok - Belgia

Założyciel:
o. Marc PiretLiczba sióstr na świecie: 9  * dane z 2015 roku
Siostry Tyberiadzkie obecne są w krajach: Belgia.
Dom wspólnoty: Belgia (Lavaux-Sainte-Anne)

Habit aktualny:

Błękitny habit przepasany brązowym skórzanym paskiem, błękitny szkaplerz, na głowie biała chustka, na piersi zawieszony krzyżyk.

Duchowość:
Życie sióstr opiera się na pokornej modlitwie i kontemplacji, pracy ręcznej, siostrzanym życiu i gościnności. Ich duchowość opiera się na nauce św. Franciszka z Asyżu i dziecięctwie duchowym św. Teresy od Dzieciątka Jezus ze szczególnym podkreśleniem ufności w Bożą Opatrzność oraz miłości do Kościoła. Dlatego żyją ubogo, w prostocie i z pracy ręcznej, ograniczając do minimum korzystanie z mediów.
Siostry kładą duży nacisk na formację duchową. Każdy poniedziałek jest dniem rekolekcji; wtedy w miarę możliwości ograniczają całkowicie swoje kontakty z osobami świeckimi.
Nazwa wspólnoty bierze się z ewangelicznej opowieści o Piotrze kroczącym po wodach Jeziora Tyberiadzkiego. Dla założyciela pójście za Jezusem Chrystusem jest taką właśnie drogą, w czasie której nieraz zdarzają się zwątpienia - tak jak u Piotra, który w chwili zawahania zaczął tonąć - ale zawsze Chrystus wyciąga z głębin. Ta droga wymaga zaufania Chrystusowi, który w czasie burzy spokojnie spał w łodzi, jednak pomimo tego opowiedział na wołanie przerażonych uczniów i burzę uciszył (Mt 14, 22-33).


Działalność:
Swoją działalnością apostolską Siostry Tyberiadzkie otaczają dzieci, młodzież i rodziny, by zgodnie ze swoim charyzmatem kształtować dla Kościoła i świata ludzi świętych oraz pragnących do świętości dążyć. Wspólnota organizuje obozy, rekolekcje, przyjmuje u siebie w gościnie grupy, z którymi bracia dzielą się osobistym świadectwem wiary. Swoim świadectwem dzielą się również odwiedzając parafie.


Historia:
Marc Piret jako dwunastolatek odkrył małą, ukrytą chatę. Z czasem spędzał tam coraz więcej czasu w samotności i pracy; dużo się modlił oraz odkrywał Kościół, ostatecznie przyjął święcenia kapłańskie w diecezji Namur w Belgii.
W 1982 roku w Lavaux-Sainte-Anne zrealizował pragnienie, które odczuwał w sercu: dać Kościołowi małą wspólnotę braci i sióstr otwartych na Ducha Świętego, głoszących Pana Jezusa poprzez życie w jedności, modlitwie i pokornej pracy własnych rąk.
Tak zrodziło się Bractwo Tyberiadzkie składające się z dwóch, żyjących obok siebie wspólnot: męskiej i żeńskiej.


Strony www:
www.tiberiade.be

Filmy: