27 maja 2017

Misjonarki Bożego Miłosierdzia


Siostry Misjonarki Bożego Miłosierdzia
Missionary Sisters of the Divine Mercy
Suore Missionarie della Divina Misericordia
Hermanas Misioneras de la Divina Misericordia
Irmãs Missionárias da Divina Misericórdia
Sœurs Missionnaires de la Divine Miséricorde
Missionsschwestern der Barmherzigkeit Gottes

Data i miejsce założenia:
2003 rok - Nigeria

Założycielka:
m. Caroline Amaka OsegboLiczba sióstr na świecie: ok. 120  * dane z 2013 roku
Misjonarki Bożego Miłosierdzia obecne są w krajach: Nigeria, Kamerun, Benin, Burkina Faso, Włochy.
Dom generalny: Nigeria (Nnewi)

Habit aktualny:

Beżowy habit, beżowym kołnierzykiem z białym paskiem, na głowie beżowy welon z bordową wypustką, na piersi zawieszony krzyż na bordowym sznurku, przy boku różaniec.

Strój uroczysty: habit i welon w kolorze białym.
Dopełnieniem stroju jest czerwony płaszcz u profesek wieczystych, biały płaszcz u profesek czasowych.


Nowicjuszki: habit beżowy, biały welon
Postulantki: habit bordowy, beżowy welon.
Siostry profeski, nowicjuszki i postulantki.


Duchowość:
Głównym celem Misjonarek Bożego Miłosierdzia jest poświęcenie się Bogu poprzez śluby ubóstwa, czystości i posłuszeństwa i dążenie do doskonałego miłosierdzia w służbie Królestwu Bożemu na cześć i chwałę Bożą, dla budowania Kościoła i zbawienia całego świata. Natomiast celem szczegółowym jest być świadkami miłosiernej miłości Boga w Kościele i wśród wszystkich ludzi, szerzyć kult Miłosierdzia Bożego i żyć życiem miłosierdzia Bożego na różne sposoby, to znaczy być miłosiernym, ofiarując bezwarunkową miłość każdemu, bez różnicy na osobę i sytuację, w której się znajduje.
Duchowość zgromadzenia jest więc głęboko zakorzeniona w tajemnicy Miłosierdzia Bożego. Siostry starają się wzorować na Jezusie Miłosiernym, aby w ten sposób odpowiedzieć na wezwanie Pana: Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny (Łk 6, 36). Przyświeca temu hasło wspólnoty: Z ufnością, miłością i miłosierdziem iść przez życie czyniąc dobro wszystkim. Swoje zadania apostolskie spełniają w duchu miłości, współczucia, poświęcenia, ufności i miłosierdzia. Każda siostra stara się być „kanałem”, przez które Boże Miłosierdzie przechodzi do bliźnich. Patronami zgromadzenia są: Pan Jezus Miłosierny, Matka Boża Miłosierdzia i św. Faustyna Kowalska.Działalność:
Aktualnie zgromadzenie realizuje swój charyzmat poprzez pomoc ubogim kobietom m.in. w postaci nauki zawodu, aby mogły się utrzymać, prowadzenie sierocińców, przedszkoli i szkół różnego typu, opiekę nad chorymi i starszymi kapłanami, opiekę medyczną wśród chorych. Ponadto włączają się w pracę duszpasterską, szczególnie wśród młodzieży, szerzą nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w formach przekazanych przez św. Faustynę Kowalską, wypiekają komunikanty oraz szyją szaty i paramenty liturgiczne.Historia:
Zgromadzenie założyła zakonnica należąca do Córek św. Józefa, m. Caroline Amaka Osegbo. Przez lata życia zakonnego wzrastało w niej nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia, co zainspirowało ją do założenia wspólnoty zakonnej żyjącej duchem Jezusa Miłosiernego ofiarującego swoją bezwarunkową miłość każdemu człowiekowi.
Zgromadzenie powstało w 2003 roku w diecezji Nnewi w Nigerii za pozwoleniem miejscowego biskupa. Dzięki przychylności pewnego człowieka siostry otrzymały działkę, gdzie rozpoczęły budowę sierocińca i szkoły. Wspólnota cieszy się wieloma powołaniami; w przeciągu 10 lat istnienia osiągnęła liczbę ok. 120 zakonnic.Strony www:
www.divinemercysisters.net