22 maja 2017

Bracia św. Alojzego Gonzagi


Zgromadzenie Braci św. Alojzego Gonzagi (CSAl)
Congregatio Fratrum a Sancto Aloysio Gonzaga
Congregation of the Brothers of St. Aloysius Gonzaga
Congregazione dei Fratelli di San Luigi Gonzaga
Congregación de los Hermanos de San Luis Gonzaga
Congregação dos Irmãos de San Luíz de Gonzaga
Congrégation des Frères de Saint Louis de Gonzague
Kongregation der Brüder vom hl Aloisius von Gonzaga
Congregatie Broeders van de H. Aloysius Gonzaga (Broeders van Oudenbosch)

Inna nazwa: Bracia z Oudenbosch

Data i miejsce założenia:
1840 rok - Holandia

Założyciele (od lewej):
ks. Willem Hellemons
ks. Vincentius - Johannes HuijbrechtsLiczba zakonników na świecie: 21  * dane z 2015 roku
Bracia św. Alojzego Gonzagi obecnie są w krajach: Holandia.
Dom generalny: Holandia (Oudenbosch)


Habit aktualny:

Zgromadzenie założone jako habitowe.
W okresie posoborowym bracia zamienili sutanny na strój świecki.

Habit historyczny:

Czarna sutanna przepasany czarnym szerokim pasem, przy boku różaniec.Bracia św. Alojzego Gonzagi to zgromadzenie na prawie papieskim poświęcone działalności edukacyjnej. Ma charakter braterski (laicki), tzn. jego członkowie nie przyjmują święceń kapłańskich.
Założyciel, ks. Willem Hellemons był mnichem cysterskim w klasztorze w Bornhem w Belgii. Władze świeckie ogarnięte duchem Rewolucji Francuskiej, skonfiskowały klasztor a zakonników rozproszono. Ks. Willem trafił do holenderskiego Oudenbosch w diecezji Breda, gdzie w 1836 roku został proboszczem. W 1840 roku założył tam Zgromadzenie św. Alojzego Gonzagi, którego celem miało być zapewnienie bezpłatnej edukacji mniej zamożnej i ubogiej miejscowej młodzieży w zakresie doktryny chrześcijańskiej, czytania, pisania i liczenia. Wspólnota przyjęła regułę ignacjańską.
założyciele
Początkowo było tylko dwóch członków: ks. Vincentius - Johannes Huijbrechts, pierwszy przełożony i współzałożyciel zgromadzenia, oraz br. Louis - Antoon Frijters, który podjął się nauczania katechizmu. W pierwszym okresie apostolstwo ograniczało się do młodzieży parafialnej, jednak liczba braci szybko rosła, pozwalając na zakładanie w Holandii licznych szkół. Już w 1862 roku pierwsi bracia wyruszyli na misje do Holenderskich Indii Wschodnich, czyli dzisiejszej Indonezji, a po II Wojnie Światowej założyli swoje domy w Kanadzie, Tanzanii i Liberii.


Okres posoborowy przyniósł ze sobą kryzys powołań. Coraz starsi i mniej liczni bracia zamykali sukcesywnie swoje szkoły, również domy w Ameryce i Afryce zostały zamknięte. Indonezyjska prowincja zgromadzenia odłączyła się w 1999 roku, tworząc niezależne Zgromadzenie Braci św. Alojzego z Semarang. W 2005 roku w 3 domach było zaledwie 42 braci. 10 lat później liczba ta spadła o połowę. Wielu braci przeniosło się do domu opieki dla ludzi starszych, nie będąc w stanie już samodzielnie prowadzić klasztorów.

Dom generalny:
Broeders van de heilige Aloysius Gonzaga
Postbus 24
4730 AA Oudenbosch
Nederland
secretariaat@broederssaintlouis.nl