16 lutego 2016

Służebnice Naszego Pana


Zgromadzenie Służebnic Naszego Pana (AD)
Ancillae Domini
Congregation of the Handmaids of Our Lord
Congregazione delle Ancelle di Nostro Signore
Congregación de las Esclavas de Nuestro Señor
Congregação das Servas de Nosso Senhor
Congrégation des Servantes de Notre Seigneur
Kongregation der Dienerinnen unseres Herrn

Data i miejsce założenia:
1918 rok – Papua Nowa Gwinea

Założyciel:
bp Alain Guynot de Boismenu MSC
Liczba sióstr na świecie: ok. 70  * dane z 2013 roku
Służebnice Naszego Pana obecne są w krajach: Papua Nowa Gwinea, Australia.
Dom generalny: Papua Nowa Gwinea (Port Moresby)

Habit aktualny:

Szary habit z białym, szerokim kołnierzykiem o rogach prostych, habit przepasany czarnym skórzanym paskiem, na głowie szary welon, na piersi zawieszony krzyż.Zgromadzenie Służebnic Naszego Pana powstało w 1918 roku w Kubuna w Papui Nowej Gwinei. Założył je wikariusz apostolski bp Alain de Boismenu MSC, aby zaspokoić potrzeby duszpasterskie młodego Kościele w Papui. Siostry miały zapewniać wsparcie dla kapłanów, szczególnie tych pracujących w odległych, odizolowanych obszarach kraju. Siostry otwierały szkoły dla dzieci w stacjach misyjnych, świadczyły podstawową opiekę medyczną, dbały o kościoły, katechizowały, odwiedzały potrzebujących w wioskach, prowadziły gospodarstwa domowe kapłanów. W domu macierzystym otworzony został dom dla osieroconych dzieci.
Pierwszymi członkiniami była grupa sześciu miejscowych kobiet. Formacji nad rodzącym się zgromadzeniem podjęły się siostry ze zgromadzenia Córek Matki Bożej Najświętszego Serca pracujące w Papui. W 1920 roku pierwsze siostry złożyły swoje pierwsze śluby zakonne. Wspólnota należy do rodziny zgromadzeń chevalierańskich, których duchowość koncentruje się wokół Najświętszego Serca Jezusa.
Aktualna działalność Służebnic Naszego Pana obejmuje edukację i wychowanie dzieci i młodzieży, nauczanie dorosłych czytania i pisania , pomoc kapłanom w pracy duszpasterskiej, opiekę pielęgniarską, nauczanie zasad dbania o zdrowie, posługę w Nuncjaturze Apostolskiej.