2 grudnia 2015

Pielęgniarki Matki Bożej dla Ubogich


Pielęgniarki Matki Bożej dla Ubogich (OLN)
Our Lady’s Nurses for the Poor (Brown Nurses)
Enfermeras de Nuestra Señora para los Pobres
Inna nazwa: Pielęgniarki Brązowe

Data i miejsce założenia:
1913 rok - Australia

Założyciele:
Eileen O'Connor
o. Edward McGrath MSCLiczba sióstr na świecie: 13  * dane z 2013 roku
Pielęgniarki Matki Bożej dla Ubogich obecne są w krajach: Australia.
Dom generalny: Australia (Sydney, Coogee)


Habit aktualny:

Zgromadzenie założone jako habitowe. 
W latach 1980-tych siostry zamieniły habity na strój świecki, zwykle w kolorze beżowym lub brązowym. 

Znakiem wspólnym jest zawieszony na piersi medal z wizerunkiem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej oraz słowami: Do Jezusa przez Maryję.Habit historyczny:

Strój pierwotny używany do początku lat 1970-tych:
Biały habit i biały welon, na piersi medal z wizerunkiem Matki Bożej.

Poza domem: biały habit, brązowy welon, brązowy płaszcz.
 --------------------------------------------------

Strój wprowadzony w latach 1970-tych, zniesiony w latach 1980-tych:
Biały habit, brązowy welon z białą wypustką, brązowy płaszcz.Duchowość:
Celem zgromadzenia jest posługa pielęgniarska świadczona ludziom chorym i cierpiącym, znajdującym się w ubóstwie. Siostry chcą dawać świadectwo o bezwarunkowej miłości Boga we wszystkim, co czynią. W tym celu starają się odznaczać prawdziwą miłością chrześcijańską. Założycielka uczyła siostry by łagodzić ból i cierpienie, ale ponad wszystko, by kochać z wielką miłością.
Codzienność sióstr skupia się wokół codziennej Eucharystii, modlitwy Liturgią Godzin, medytacji i lektury duchowej. Siostry wzmacniają siły duchowe także przez coroczne rekolekcje.
Jedną z cech wyróżniających wspólnotę jest duch gościnności. Każdy przybywający do domu sióstr jest otaczany ciepłem i życzliwością.


Działalność:
Właściwą działalnością apostolską sióstr jest służba ubogim ludziom chorym w ich własnych domach. Ze względu na coraz mniejszą liczbę sióstr i ich coraz starszy wiek, zgromadzenie stopniowo przekazują swoje zadania grupie świeckich wolontariuszy działających w ramach powołanego stowarzyszenia, którzy kontynuują dzieło sióstr w duchu założycieli. Siostry skupiają się na pocieszającej obecności świadczonej podopiecznym, ponadto wspierają rodziny i osoby doświadczające trudności, żałoby lub izolacji.Historia:
Wspólnotę Pielęgniarek Matki Bożej dla Ubogich założyła Eileen O'Connor oraz o. Edward McGrath MSC w 1913 roku w Sydney w Australii.
Eileen O'Connor nigdy nie należała do założonej przez siebie wspólnoty. Była osobą niepełnosprawną; w dzieciństwie złamała kręgosłup, w związku z tym przez całe życie odczuwała silne bóle. Cierpienie znosiła jednak poddaniem się woli Bożej. Miała głębokie nabożeństwo do Matki Bożej, wiele osób przychodziło do niej po wskazówki, rady i modlitwę.
Doświadczenie cierpienia uwrażliwiło ją na problemy ludzi chorych, szczególnie ubogich. W tamtych czasach rząd Australii nie zapewniał opieki medycznej obywatelom. Ludzie biedni pozbawieni byli możliwości leczenia się. Eileen sama tego doświadczyła, gdy po śmierci jej ojca rodzina znalazła się trudnej w sytuacji finansowej.
To zainspirowało ją do założenia wspólnoty sióstr świadczących posługę pielęgniarską wobec tych, których nie było na to stać, przede wszystkich w ich domach prywatnych. W zadaniu tym pomagał jej o. Edward McGrath MSC, który otoczył duchową opieką pierwszą grupę sióstr. Dobroczyńcy podarowali dom, który nazwano Domem Matki Bożej, i który stał się kolebką rodzącego się zgromadzenia, stamtąd siostry co dzień wyruszały do ubogich mieszkańców Sydney. Od wybranego na cześć św. Józefa koloru welonów i płaszczy zaczęto nazywać je Brązowymi Pielęgniarkami.
Wspólnota początkowo była stowarzyszeniem, choć siostry żyły na sposób zakonny. W zgromadzenie zakonne zostało przekształcone dopiero w 1953 roku. Pielęgniarki Matki Bożej dla Ubogich nigdy nie były dużym zgromadzeniem. Największa liczba sióstr i nowicjuszek nie przekroczyła 40. Posoborowy kryzys życia zakonnego sprawił, że wspólnota jest dziś grupą kilkunastu starszych już wiekiem zakonnic.


Strony www:
www.ourladysnurses.org.au

Filmy: