6 grudnia 2015

ss. Betańskie Franciszkanki Maryi Niepokalanej


Siostry Betańskie Franciszkanki Maryi Niepokalanej
Hermanas de Betania Franciscanas de Maria Inmaculada
Irmãs de Betânia Franciscanas de Maria Imaculada
Sisters of Bethany, Franciscans of Mary Immaculate
Suore di Betania Francescane di Maria Immacolata
Sœurs de Béthanie Franciscaines de Marie Immaculée
Schwestern von Bethanien Franziskanerinnen von Maria Immaculata


Data i miejsce założenia:
1955 rok - Meksyk

Założycielka:
m. Maria del Carmen - Josefina Urquiza Fernández de JaúreguiLiczba sióstr na świecie: brak danych
Siostry Betańskie Franciszkanki Maryi Niepokalanej obecne są w krajach: Meksyk.
Dom generalny: Meksyk (Tlanepantla)


Habit aktualny:

Biały habit przepasany białym sznurem, niebieski szkaplerz, na głowie czarny welon z białą wypustką, na piersi przypięty znak zgromadzenia
ze słowami: Służyć Bogu z radością, przy boku różaniec.


Na co dzień używany jednolity strój świecki: biała bluzka, granatowa kamizelka, granatowa spódnica, na piersi zawieszony franciszkański krzyżyk, na głowie czarny welon z białą wypustką lub strój bez welonu.


Habit historyczny:
Duchowość:
Siostry są powołane, aby być ewangeliczną Betanią, gdzie służy się Bogu i bliźnim z miłością miłosierną w prostocie i radości.
Zgromadzenie łączy w sobie duchowość franciszkańską z salezjańską. Dokładniej polega to na łączeniu zwłaszcza kontemplacyjnego rysu duchowości św. Franciszka z Asyżu ze stylem apostolskim św. Jana Bosko. Wspólnota ma więc charakter kontemplacyjno-czynny. Duch zgromadzenia cechuje się stawianiem na pierwszym miejscu Bożej chwały, do czego konieczna jest postawa własnego umniejszenia, typowa dla duchowości franciszkańskiej; ponadto odznacza się także wiernością, miłością i delikatnością względem bliźnich.
Oprócz św. Franciszka i św. Jana Bosko siostry starają się naśladować Maryję Niepokalaną, aby stać się narzędziem w ręku Boga. Jezus Chrystus wypełnia ich serca i On jest ich bogactwem, dzięki czemu za Maryją powtarzają: Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim (Łk 1, 46-47).Działalność:
Głównym zadaniem apostolskim zgromadzenia jest katolicka edukacja dzieci i młodzieży, która realizowana jest m.in. w kilku prowadzonych przez siostry szkołach.


Historia:
Josefina Urquiza Fernández wstąpiła do Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki (salezjanek) w Meksyku z pragnieniem bycia misjonarką. Od razu też wyjechała na misje Kubę, gdzie odbywała formację zakonną. W czasie obłóczyn otrzymała imię Maria del Carmen.
Po kilku latach życia zakonnego wróciła do Meksyku. Kontakt z siostrami franciszkankami sprawił, że zachwyciła się duchem św. Franciszka z Asyżu. Zaczęła odczuwać pragnienie, by założyć nową rodzinę zakonną łączącą dwie duchowości: salezjańską i franciszkańską.
W 1955 roku, po otrzymaniu zgody przełożonych zakonnych i Stolicy Apostolskiej opuściła swoje dotychczasowe zgromadzenie i osiedliła się w mieście Tlalnepantla na północ od stolicy Meksyku, gdzie wraz z dwoma towarzyszkami założyła nową wspólnotę. Wkrótce w mieście powstała pierwsza szkoła zgromadzenia.
Rok później siostry rozpoczęły nowicjat, a po dwóch kolejnych latach złożyły pierwsze śluby już jako Siostry Betańskie. Obecnie wspólnota jest zgromadzeniem zakonnym na prawie diecezjalnym.

Strony www:
http://hermanasdebetania.weebly.com