22 grudnia 2015

Marianistki


Córki Maryi Niepokalanej (FMI)
Daughters of Mary Immaculate (Marianist Sisters)
Figlie di Maria Immacolata d'Agen (Marianiste)
Hijas de María Inmaculada (Marianistas)
Filhas de Maria Imaculada (Marianistas)
Filles de Marie Immaculée (Religieuses Marianistes)
Töchter von Maria Immaculata (Marianistinnen)

inna nazwa: Córki Maryi Niepokalanej z Agen

Data i miejsce założenia:
1816 rok - Francja

Założyciele:
bł. Wilhelm Józef Chaminade
m. Adèle de Batz de TrenquelléonLiczba sióstr na świecie: 374   * dane z 2008 roku
Marianistki obecne są w krajach: Francja, Hiszpania, Włochy, USA, Kolumbia, Ekwador, Brazylia, Argentyna, Chile, Wybrzeże Kości Słoniowej, Togo, Indie, Korea Płd., Japonia.
Dom generalny: Włochy (Rzym)

Habit aktualny:
Brak wspólnoty stroju zakonnego. Znakiem wspólnym jest zawieszony na piersi krzyżyk z literą „M”.

W Korei: Szary habit lub bezrękawnik z białą bluzką, na głowie biały welon, na piersi zawieszony krzyżyk z literą "M".
Możliwy również czarny habit lub bezrękawnik z czarnym welonem.


We Włoszech:
Szary habit lub bezrękawnik,
czarny welon.
Marianistki w Afryce


Marianistki w Indiach
W większości krajów, m.in. Francji,
USA, w Ameryce Płd., Japonii
siostry przestały chodzić w habitach.

Habit historyczny:


 ----------------------------------------------

Czarny habit, przepasany białym pasem, na głowie biały czepek i czarny welon, na piersi zawieszony krzyżyk, przy boku różaniec.


 ----------------------------------------------


----------------------------------------------
Duchowość:
Fundamentem duchowości zgromadzenia są: wiara i przymierze z Maryją. Od Niej Marianistki czerpią wzór życia wiarą i całkowitej gotowości do służenia Bogu.
Jezus Chrystus, Syn Boży, stał się Synem Maryi dla zbawienia ludzi; siostry wierzą więc, że poświęcenie się Jej jest najlepszym sposobem, aby nieść Chrystusa światu. Powołanie Marianistek opiera się na przymierzu z Maryją, potwierdzonym składanym czwartym ślubem zakonnym – stałości. Ślubowana stałość oznacza wytrwałość, lojalność i zaangażowanie w pomaganiu Maryi w pełnieniu Jej misji dawania Chrystusa światu.
Cechą szczególną zgromadzenia jest duch rodzinny, intensywne życie wspólnotowe, i gościnność. Siostry starają się żyć ideałem pierwszych wspólnot chrześcijańskich, mając jedno serce i jedną duszę pokazując, że dziś - tak jak na początku istnienia Kościoła - jest możliwe, aby żyć zgodnie z nakazami Ewangelii.


Działalność:
Marianistki podejmują się każdej formy apostolstwa, jeśli tylko nakierowana jest na kształtowanie wiary i życia chrześcijańskiego oraz rozwoju wspólnot chrześcijańskich. Aktualnie siostry pracują w dziedzinie edukacji w szkołach, katechizują, zajmują się religijnym wychowaniem, pracą duszpasterską oraz pracą w domach rekolekcyjnych, posługują chorym w szpitalach, przychodniach, odwiedzają więźniów, wspomagają ubogi.


Historia:
Francuski kapłan bł. Wilhelm Józef Chaminade, zmuszony do opuszczenia kraju w skutek prześladowań Rewolucji Francuskiej, kilka lat spędził w Hiszpanii w Saragossie, gdzie w sanktuarium Matki Bożej na Kolumnie otrzymał światło dotyczące jego misji w Kościele. Odtąd pragnął rechrystianizacji porewolucyjnej Francji. Wzorem dla jego działań stała się Matka Boża, a szczególnie jej udział w tajemnicy Wcielenia: najwierniej naśladować Pana Jezusa można tylko przez oddanie się Maryi, tak jak Boży Syn oddał się Maryi stając się Jej Synem.
W tym samym czasie młoda kobieta Adèle de Batz de Trenquelléon wraz z rodziną również przebywała na wygnaniu poza Francją z przyczyn politycznych. Marzyła o wstąpieniu do Karmelu. Bł. Wilhelm i Adèle nawiązali ze sobą kontakt; ożywiało ich wspólne pragnienie odrodzenia wiary w zobojętniałym religijnie kraju. Po powrocie do Francji Wilhelm rozpoczął dzieło odnawiania Sodalicji Mariańskich, z którego zrodzili się Marianiści – męskie zgromadzenie zakonne. Adèle natomiast założyła stowarzyszenie dla młodych dziewcząt, poświęcone służbie ubogim i ewangelizacji wsi. Kapłan powoli wprowadzał ją w duchowość przymierza z Matką Bożą, co ostatecznie zaowocowało narodzinami w 1816 roku w mieście Agen zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej.
Ciekawostką jest fakt, że choć zarówno bł. Wilhelm, jak i Adèle mieli wspólny udział w kształtowaniu się zgromadzenia sióstr, stając się jego założycielami, jednak nigdy w życiu nie spotkali się osobiście; ich kontakt był jedynie korespondencyjny.

Strony www:
Dom generalny: www.fmi-adele.org
Francja: www.les-religieuses-marianistes.fr
Hiszpania: http://marianistas.org/portada/religiosas-fmi
Włochy: www.marianiste.it
USA: www.marianist.com/sisters
Brazylia: http://marianistasbrasil.org/religiosas-marianistas
Korea Płd.: http://marianist-fmi.com
Japonia: www.marianist.jp