27 grudnia 2015

Synowie Ubóstwa od Najświętszego Sakramentu


Instytut Synów Ubóstwa od Najświętszego Sakramentu (FPSS)
Instituo Filhos da Pobreza do Santíssimo Sacramento (Toca de Assis)
Instituto Hijos de la Pobreza del Santísimo Sacramento
Institute of the Sons of Poverty of the Blessed Sacrament 

Istituto dei Figli della Povertà del Santissimo Sacramento
Institut des Fils de la Pauvreté du Saint-Sacrement


Data i miejsce założenia:
1994 rok - Brazylia

Założyciel:
o. Roberto José LettieriLiczba zakonników na świecie: brak danych
Synowie Ubóstwa od Najświętszego Sakramentu obecni są w krajach: Brazylia, Ekwador.
Dom generalny: Brazylia (Campinas, SP)

Habit aktualny: Przód habitu ciemnobrązowy, tył i rękawy jasnobrązowe, kaptur ciemnobrązowy, habit przepasany białym sznurem, na piersi zawieszony drewniany krzyż, przy boku koronka franciszkańska.
Zakonnicy na głowie wycinają tonsurę.

nowicjusze
aspiranci
postulanciDuchowość:
Synowie Ubóstwa od Najświętszego Sakramentu są wspólnotą franciszkańską, której charyzmatem jest adoracja Pana Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie oraz miłość do ludzi ubogich.
Zarówno gorliwość eucharystyczna, jak i wrażliwość na cierpienia ubogich inspirowane są przykładem św. Franciszka z Asyżu, patrona instytutu. Natomiast wzorem życia franciszkańskiego we współczesnych czasach jest postać św. Ojca Pio.

Głównym celem zakonników jest, aby Najświętszy Sakrament był znany i kochany. Starają się również wynagradzać za grzechy i obojętność wobec Boga obecnego w Eucharystii. Miłość do Najświętszego Sakramentu objawia się także poprzez szczególną dbałość o sprawowaną liturgię. Zakonnicy troszczą się, by była ona celebrowana godnie, włączając w nią wiele tradycyjnych elementów z liturgicznego dziedzictwa Kościoła.
Obecność Pana Jezusa dostrzegana jest również w ludziach ubogich, którym bracia służą miłością czynną.
Ważne miejsce w duchowości instytutu zajmuje też Kościół Boży, za który ofiarowane są śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa; za kapłanów Kościoła zanoszone są modlitwy.Działalność:
Po adorowaniu Pana w Najświętszym Sakramencie drugim zadaniem zgromadzenia jest służba osobom ubogim, szczególnie bezdomnym. Zakonnicy wychodzą do nich na ulice i pomagają w najbardziej podstawowych potrzebach życiowych: dają pożywienie, odzież, zapewniają możliwość kąpieli, pomagają zadbać o higienę i schludny, czysty wygląd. Poprzez te uczynki miłosierdzia starają się przywrócić im poniżoną godność, a przede wszystkim nieść im pocieszające Słowo Boże, otwierać ich dusze na Bożą łaskę oraz dać świadectwo, że Kościół nie zapomniał i troszczy się o nich.
Ponadto za przykładem pierwszych franciszkanów wędrują od miasta do miasta i głoszą Ewangelię, zdani całkowicie na Bożą Opatrzność.


Historia:
Założyciel zgromadzenia Roberto José Lettieri był rok po pierwszych ślubach zakonnych, które złożył w Zgromadzeniu Ojców Stygmatystów, gdy zakładał Instytut Synów Ubóstwa od Najświętszego Sakramentu. Wraz z trzema innymi mężczyznami zapragnął życia charyzmatem franciszkańskim w sposób radykalny. Chcieli żyć w prawdziwym ubóstwie i służyć ludziom najuboższym, żyjącym na ulicy oraz kochać i adorować Najświętszy Sakrament.
Za zgodą władz kościelnych oraz przełożonych zakonnych, w 1994 roku w mieście Campinas, w stanie Sao Paolo w Brazylii, Roberto założył nową wspólnotę franciszkańską. W 1996 roku złożyli oni śluby; dwa lata później założyciel przyjął święcenia kapłańskie i definitywnie opuścił swoje dotychczasowe zgromadzenie.


Instytut, znany również pod nazwą: Toca de Assis (Toca - skromny domek; Assis - Asyż), oprócz gałęzi męskiej, posiada także gałąź żeńską Córek Ubóstwa od Najświętszego Sakramentu, która powstała w 1997 roku, ponadto gromadzi ludzi świeckich, którzy podzielając charyzmat zgromadzenia w swoich środowiskach oraz kapłanów, którzy realizują ten charyzmat głównie na polu troski o Liturgię Kościoła.Strony www:
http://tocadeassis.org.br

Filmy: