24 stycznia 2015

Służebnice Pana


Zgromadzenie Służebnic Pana
Congregazione Ancelle del Signore
Congregation of the Handmaids of the Lord
Congregacion Siervas del Señor
Congregação Servas do Senhor
Congrégation Servantes du Seigneur


Data i miejsce założenia:
1940 rok - Włochy

Założyciel:
ks. Giovanni MinozziLiczba sióstr na świecie: brak danych
Służebnice Pana obecne są w krajach: Włochy, Peru.
Dom generalny: Włochy (Ascoli Piceno)


Habit aktualny:

Szary habit wycięty w szpic, biały kołnierz, na głowie czarny welon z biała wypustką, na piersi zawieszony krzyżyk.Habit historyczny:
Charyzmat:
Służebnice Pana zobowiązują się naśladować Maryję Pannę w całkowitym poddaniu się woli Boga, według Jej słów: Oto ja Służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego (Łk 1, 38). Służebnica Pana musi we wszystkim przypominać Maryję, musi być żywym obrazem Jej życia.
Celem zgromadzenia jest współpraca w Kościele z miłością i poświęceniem zbawczemu dziełu Chrystusa poprzez służbę miłości we wszystkich postaciach wobec bliźnich, szczególnie biednych i potrzebujących i dzięki temu przybliżać ich do Bożego światła.
Swoją posługę miłości siostry pełnią przede wszystkim w ośrodkach założonych przez ks. Minozzi, mających głównie charakter edukacyjny i wychowawczy.


Historia:
Początkiem działalności ks. Giovanni Minozzi, którego jednym z owoców było założenie Zgromadzenia Służebnic Pana, były lata I Wojny Światowej. Jako kapelan wojskowy zetknął się z dramatem osieroconych dzieci, których rodzice zginęli w skutek działań wojennych. Dla nich założył w 1918 roku w miejscowości Amatrice sierociniec.
Wkrótce zaczęły powstawać kolejne liczne instytucje. Były to już nie tylko sierocińce, ale także przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły zawodowe i rzemieślnicze, w których uczono m.in. sztuki drukarskiej, stolarstwa, szewstwa, powstała również szkoła wyższa. Zasięg działalności ks. Minozzi wyszedł poza Włochy i dotarł także do Ameryki.
Ks. Minozzi początkowo ośrodki te powierzał kierownictwu innych księży bądź różnych zgromadzeń zakonnych. Z czasem dostrzegł potrzebę spójnego kierownictwa i współdziałania tych ośrodków. W tym celu założył w 1930 roku zgromadzenie zakonne męskie nazwane Rodziną Uczniów. W 1940 roku w Amatrice powstało zgromadzenie żeńskie Służebnic Pana przeznaczone do posługi w domach dzieła ks. Minozzi. Do współpracy założyciel zaangażował Marię Valenti, wychowankę sierocińca w Amatrice, która w wieku dorosłym zdobyła wykształcenie nauczycielskie i odkryła w sobie powołanie zakonne. Stała się bliską współpracowniczką ks. Minozzi i współtwórczynią Służebnic Pana.


Strony www:
www.onpmi.org/ancelle-del-signore

Dom generalny:
Ancelle del Signore
Via Lucania, 8
63100 Ascoli Piceno (AP)
ITALY
e-mail: ist.ancelle.ap@virgilio.it