4 stycznia 2015

Bracia Jezusa


Stowarzyszenie Braci Jezusa (SHJ)
Sociedad de Hermanos de Jesús
Sociedade dos Irmãos de Jesus
Society of the Brothers of Jesus
Società dei Fratelli di Gesù
Société des Frères de Jésus


Data i miejsce założenia:
1971 rok - Meksyk

Założyciele:
bp Fidel de Santa María Cortés Pérez
o. Adolfo Silva ValdezLiczba zakonników na świecie: brak danych
Bracia Jezusa obecni są w krajach: Meksyk, Wenezuela.
Dom generalny: Meksyk (Campeche)


Habit aktualny:

Biały habit z pelerynką (lub bez) przepasany czarnym skórzanym paskiem, przy boku różaniec.Charyzmat:
Bracia Jezusa podążają drogą ubóstwa, czystości i posłuszeństwa w duchu swoich założycieli. Ich celem jest przemieniać się na wzór Jezusa Chrystusa w Niepokalanym Sercu Maryi i przedłużać na ziemi obecność Pana Jezusa, wielkiego Czciciela Ojca i Zbawiciela ludzkości, który noce spędzał na modlitwie, a dni na głoszeniu Dobrej Nowiny.
W centrum duchowości stoi tajemnica Wcielenia, w której Słowo stało się Ciałem w łonie Dziewicy Maryi i przez którą Chrystus stał się Bratem każdego człowieka.
Wierność Papieżowi, synowska czułość względem Niepokalanego Serca Maryi, gorliwość eucharystyczna, miłości do Pisma Świętego i poświęcenie się Duchowi Świętemu są głównymi cechami duchowości braci. Patronką wspólnoty jest Matka Boża Wcielenia.
Zgromadzenie zajmuje się działalnością duszpasterską. Posiada osiem domów, przy sześciu z nich prowadzi parafie.


Historia:
Stowarzyszenie Braci Jezusa narodziło się w 1971 roku w mieście Taxco w stanie Guerrero w Meksyku, w diecezji Chilapa. Założył je bp Fidel de Santa María Cortés Pérez, który zasłynął z dobroci, bezinteresowności i ducha misyjnego oraz o. Adolfo Silva Valdez – Klaretyn zajmujący się formacją zakonną postulatów i nowicjuszy w swoim zgromadzeniu.
Na prośbę bpa Fidela o. Adolfo uzyskał zgodę na eksklaustrację, aby zająć formowaniem nowego zgromadzenia. W 1975 roku złożył śluby jako Brat Jezusa, napisał konstytucje i stał się fundamentem tożsamości kształtującej się wspólnoty.
Po śmierci założycieli zgromadzenie doświadczyło kryzysów, opuściło dotychczasowe miejsca pracy i w 1984 roku przeniosło się do miasta Campeche, gdzie zostało przyjęte przez miejscowego biskupa.

Strony www:
http://sociedaddehermanosdejesus.org