17 września 2009

Karmelitanki Misjonarki

.
Zgromadzenie Karmelitanek Misjonarek (CM) 
Congregatio Sororum Carmelitanarum Missionarium
Hermanas Carmelitas Misioneras

Irmãs Carmelitas Missionárias
Suore Carmelitane Missionarie
Carmelite Missionaries
Soeurs Carmélites Missionnaires
 

Data i miejsce założenia:
1878 rok – Hiszpania

Założyciel:
Wspólnota wyłoniła się ze zgromadzenia założonego przez bł. Francisco Palau y Quer OCD 

Liczby: 1715 sióstr na świecie (w Polsce: 15)  * dane z 2008 roku
Karmelitanki Misjonarki obecne są w krajach: Polska, Hiszpania, Włochy, Francja, Wielka Brytania, Portugalia, Rumunia, Kanada, Meksyk, Dominikana, Kuba, Puerto Rico, Kostaryka, Salwador, Nikaragua, Gwatemala, Kolumbia, Wenezuela, Ekwador, Peru, Boliwia, Brazylia, Argentyna, Chile, Nigeria, Kenia, Tanzania, Kongo-Rep.Dem., Kamerun, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea Równikowa, Malawi, Indie, Tajlandia, Korea Płd., Japonia, Tajwan, Filipiny, Indonezja, Australia. 
Dom generalny: Włochy (Rzym)

Habit aktualny:
Brak wspólnoty stroju zakonnego.

W większości krajów (także w Polsce): ciemnobrązowy lub beżowy bezrękawnik, biała bluzka, na głowie ciemnobrązowy lub beżowy welon, na piersi możliwy zawieszony znak zgromadzenia. 

W Argentynie oraz część sióstr w innych krajach: welon do świeckiego ubrania, zwykle brązowego lub beżowego.

W niektórych krajach
(m.in. Hiszpania, Brazylia)
siostry nie noszą habitów.
W Indiach jednolity świecki strój:
tradycyjne sari z brązowymi pasami.
Habit historyczny:

Duchowość:
Życie sióstr opiera się na duchowości karmelitańskiej. Siostry łączą ducha kontemplacji z czynnym apostolstwem. Centrum ich duchowości stanowi Kościół-Oblubienica, którego najdoskonalszy model odnajdują w Maryi. Karmelitanki oddają się Jej w opiekę oraz kontemplują Ją skupioną na Słowie i zatopioną w Bogu.
Siostry świadome nieustannej obecności Bożej, pielęgnują modlitwę jako relację przyjaźni z Bogiem i podejmują drogę pójścia za Chrystusem, Mistrzem i Przyjacielem. On jest dla nich wszystkim i On sam wystarcza. Działalność:
Karmelitanki Misjonarki służą Kościołowi poprzez: wychowanie chrześcijańskie, edukację, katechizację, pracę parafialną, pracę na polu socjalnym wśród ubogich, samotnych, pracy w służbie zdrowia wśród chorych, niepełnosprawnych, uzależnionych, w działalności misyjnej, propagowanie duchowości, prowadzenie grup modlitewnych, organizowanie rekolekcji i dni skupienia.
.

Historia:
Karmelita Bosy bł. Franciszek Palau y Quer tylko kilka lat mieszkał we wspólnocie zakonnej, która w wyniku antykościelnych działań ówczesnych władz hiszpańskich, została zlikwidowana, a zakonnicy rozproszeni. O. Franciszek oddał się posłudze duszpasterskiej w różnych diecezjach hiszpańskich, pozostając wiernym karmelitańskiej duchowości akcentującej kontemplację.
W 1860 roku uświadomił sobie, że Kościół jest jego miłością, której przez lata poszukiwał. Zapragnął zatem bezgranicznie Mu służyć, wypełniając przykazanie miłości Boga i bliźniego. To doświadczenie prowadzi go do zainicjowania w miejscowości Ciudadela na Minorce nowego sposobu "życia Kościołem", które łączy w sobie życie kontemplacyjne i posługę apostolską. Taki cel o. Palau pozostawił braciom i siostrom założonych przez siebie zgromadzeń.
m. Juana Gratias
Zgromadzenie żeńskie powstało w 1860 roku. Bliską współpracowniczką o. Palau była m. Juana Gratias Fabre. Po śmierci założyciela funkcję opiekuna wspólnoty przejął o. Juan Nogués. Zaistniałe nieporozumienia sprawiły, że m. Juana z grupą sióstr podjęła starania o odłączenie się od zgromadzenia kierowanego przez o. Nogués. Siostry osiedliły się w Barcelonie, gdzie w 1878 roku otrzymały aprobatę miejscowego biskupa, stając się niezależnym zgromadzeniem, obecnie znanym jako Karmelitanki Misjonarki.
Dziś gałąź męska już nie istnieje, a charyzmat palautański realizują dwie żeńskie gałęzie: Karmelitanki Misjonarki i Karmelitanki Misjonarki Terezjanki.

Strony www:
Polska: www.karmel.pl/karmis
Międzynarodowa: www.carmelitasmisioneras.org
Europejska: www.carmiseuropa.org
Portugalia: www.carmelitas.pt
Kanada: www.lecarmel.org/carmelites-missionnaires
Kolumbia:  (prowincja Bogota, prowincja Medellin
Indie: http://carmelitemissionaries.blogspot.com
Korea Płd.: www.carmis.org

Aktualizacja: 5.09.2013

Filmy:

 w jęz. hiszpańskim: