18 września 2009

Pasjoniści

.
Zgromadzenie Męki Jezusa Chrystusa (CP)
Congregatio Passionis Iesu Christi
Congregazione della Passione di Gesù Cristo (Passionisti)
Congregation of the Passion of Jesus Christ (Passionist)
Congregación de la Pasión de Jesucristo (Pasionistas)

Congregação da Paixão de Jesus Cristo (Passionistas)
Congrégation de la Passion de Jésus-Christ (Passionistes)
Kongregation vom Leiden Jesu Christi (Passionisten)
Congrgatie van het Lijden van Jezus Christus (Passionisten)

Zgromadzenie tworzą księża i bracia.

Data i miejsce założenia:
1720 rok – Włochy

Założyciel:
św. Paweł od Krzyża – Paolo Francesco Danei


.

Liczby: 2167 zakonników na świecie (w Polsce: 61)
Pasjoniści obecni są w krajach: Polska, Włochy, Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Holandia, Irlandia, Portugalia, Hiszpania, Ukraina, Szwecja, Izrael, USA, Kanada, Argentyna, Boliwia, Wyspy Bahama, Brazylia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Ekwador, Salwador, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Meksyk, Panama, Paragwaj, Peru, Puerto Rico, Dominikana, Urugwaj, Wenezuela, Angola, Botswana, Kongo, Mozambik, RPA, Tanzania, Zambia, Indie, Indonezja, Papua Nowa Gwinea, Japonia, Korea Płd., Filipiny, Australia.
Dom generalny: Włochy (Rzym)
.
.
Habit aktualny:

Czarny habit przepasany czarnym skórzanym pasem; przy boku różaniec; na piersi znak Męki Pańskiej: serce, z którego wyrasta krzyż. Stroju dopełnia czarny płaszcz ze znakiem Męki Pańskiej.
 W krajach o gorącym klimacie możliwy habit biały.
Nowicjusze: habity bez znaku Męki Pańskiej
 
Duchowość:
Pasjoniści są zgromadzeniem kontemplacyjno-apostolskim. Oprócz trzech ślubów zakonnych składają czwarty: krzewienia w sercach wierzących pamiątki Męki Jezusa Chrystusa, który zobowiązuje zakonników do szerzenia słowem i czynem Tajemnicy Paschalnej oraz jej znaczenia dla człowieka.
Do osiągnięcia wewnętrznej więzi z Bogiem dążą poprzez modlitwę, pokutę i samotność. Za przykładem św. Pawła od Krzyża pragną być ukrzyżowanymi z Chrystusem, dla zbawienia dusz, które giną, bowiem nie dostrzegają owoców Męki Jezusa.
W okresie formacji szczególną wagę przywiązują do studiowania pasjologii, czyli nauki o męce Chrystusa. Duchowość pasjonistów charakteryzuje gorące pragnienie uczestnictwa w dziele zbawienia przez krzyż. Centrum życia zakonników stanowi Ofiara Mszy Świętej, gdyż uobecnia ona Ofiarę Chrystusa. Nabożeństwa szczególnie celebrowane to: Droga Krzyżowa odprawiana w każdy piątek, a w okresie Wielkiego Postu bardzo uroczyście, Adoracje Krzyża i w polskich wspólnotach Gorzkie Żale.


Działalność:
Praca pasjonistów koncentruje się na tym, by owoce miłości Chrystusa objawiające się w Jego męce, były ciągle uświadamiane, rozważane i przeżywane. Zgromadzenie podejmuje się prowadzenia parafii, sanktuariów, kierownictwa duchowego, ewangelizacji, głoszenia rekolekcji i misji świętych, angażują się w działalność misyjną. Propagują duchowość pasyjną, także na polu wydawniczym, prowadzą grupy modlitewne, warsztaty biblijne, kierują ruchem modlitweno-apostolskim "Rodzina Matki Pięknej Miłości", którego celem jest jednoczenie cierpień z męką Chrystusa i cierpieniami Matki Bolesnej.Historia:
Zgromadzenie założył Paweł Franciszek Danei. wychowany w bardzo religijnej rodzinie, w młodości postanowił oddać się świętemu i doskonalszemu życiu w ubóstwie i pokucie. Obdarzony łaskami przeżyć mistycznych, w czasie jednego z nich zrozumiał, że wolą Bożą jest to by zgromadzić towarzyszy i żyć z nimi, mając na celu ożywienie w duszach świętej bojaźni Bożej w duchu nieustannej żałoby z powodu męki i śmierci Jezusa. W widzeniu zobaczył również habit, w jakim mieli chodzić przyszli zakonnicy.
W 1720 roku biskup Aleksandrii zezwolił Pawłowi na przyjęcie czarnego habitu pokutnego oraz nowego imienia: Pawła od Krzyża. Pięć lat później papież zezwolił Pawłowi na gromadzenie towarzyszy. Pierwszy klasztor powstał w Monte Argentario.

Strony www:
Polska: www.passio.info.pl
Międzynarodowa: www.passionistworld.org , www.cpmissioni.org
Kuria Generalna: www.passiochristi.org
Włochy: www.passionisti.it , www.passionisti.org , www.passiopraes.it
Francja: www.passionistes.com
Irlandia: www.passionistvocations.org
Hiszpania: www.vocacionpasionista.com
Niemcy i Austria: www.passionisten.de
Belgia: www.passionisten.be
Holandia: www.passionisten.nl
Czechy: http://jaromerice.kalvarie.sweb.cz
USA: www.thepassionists.org/Home.html , www.passionist.org
Brazylia: www.passionistas.org.br , www.passio.com.br
Chile: www.pasionistas.cl
Boliwia, Ekwador: www.pasionistas.net/prov_sang
Peru: http://pasperu-noticiaspasio.blogspot.com
Ameryka Środkowa: www.pasionistas.org
Meksyk: www.pasionistas.org.mx
Indonezja: www.provrepac.com
Kenia: www.passionistskenya.org
Australia: www.passionists.com

Filmy:.
.
.